Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Magazin SON DAKİKA: Usta oyuncu Murat Soydan hayatını kaybetti! Murat Soydan kimdir, kaç yaşında ve neden öldü?- Magazin haberleri
    1

    Türk sinemasının efsane isimlerinden Murat Soydan yaşamını yitirdi. Acı haberi usta oyuncunun kızı Mehveş Soydan duyurdu: Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun.

    2

    Oyuncunun eşi Uğurgül Soydan; "Çok değerli 43 yıllık eşim Türk sinemasının kıymetli sanatçısı Murat Soydan'ı kaybettik. Ailemizin ve sevenlerinin başı sağ olsun" sözleriyle acısını dile getirdi.

    3

    Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Murat Soydan'ın vefatıyla duyduğu üzüntüyü; "Sinemamızın değerli ismi Murat Soydan’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Türk sinemasına yaptığı katkılar ve canlandırdığı karakterlerle hafızalarımızda daima yaşayacak Soydan’a Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum" sözleriyle dile getirdi.

    4

    Film-San Vakfı'ndan yapılan açıklamada; "Film-San Vakfı’nın kurucularından Türk sinemasının usta sanatçısı Murat Soydan'a Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz" denildi.

    5

    Oyuncular Sendikası ise; "Değerli meslektaşımız Murat Soydan hayatını kaybetti. Çok üzgünüz. Ailesine ve tüm sevenlerine sabır dileriz. Başımız sağ olsun" açıklamasını yaptı.

    6

    Murat Soydan'ın vefatı pek çok ünlü ismi de yasa boğdu.

    TÜRKAN ŞORAY

    Birçok filmde birlikte çalıştığım, rol arkadaşım Murat Soydan‘ı da kaybetmenin, derin üzüntüsü içindeyim.
    Efendiliği, kibarlığı, yakışıklılığıyla hep hatırlayacağım.
    Nurlar içinde yatsın, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

    7

    HÜLYA KOÇYİĞİT

    Türk sinemasından bir yıldız daha kaydı bugün… Yeşilçam’ın yıldızlarından sevgili arkadaşım Murat Soydan’ın vefat haberini üzülerek öğrendim. Murat ile birlikte sayısız film yaptık, birbirimizi her zaman kolladık; saydık, sevdik, ailelerimizle unutulmaz anları paylaştık. Paylaştığımız tüm o güzel anılar ve sinemamıza bıraktıkların için sana sonsuz teşekkürler benim yakın dostum, canım arkadaşım.

    Allahtan rahmet, tüm aileye sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.

    8

    FİLİZ AKIN

    Yeşilçam dönem arkadaşlarımızdan Murat Soydan'ın vefatını öğrenmenin hüznüyleyim. Sevenlerine sabır diliyorum. Resimdeki yakışıklı Murat'ımız maalesef yok artık.

    9

    HAMDİ ALKAN

    Canım Murat ağabey mekanın cennet olsun. Huzur içinde uyu…

    MELEK BAYKAL

    Bir yıldız daha kaydı. Başımız sağolsun.

    10

    YALÇIN DÜMER

    Üç usta, üçü de yok maalesef. Üçüyle de çok çalıştık. Murat ağabeyim hep babamı oynadı. Nurlar içinde yatsınlar...

    TALAT BULUT

    Devrin daim Murat Ağabey.

    11

    NURİ ALÇO

    12

    SELİN DİLMEN

    İnsanların masum, hayatın anlamlı, aşkların gerçek olduğu zamanlarda sinemamız da daha derindi sanki. Ellerinde kumaş mendilleriyle sinema salonlarına koşan genç kızların en çok beğendikleri yakışıklı aktörlerden birisi olan sayın Murat Soydan bugün aramızdan ayrılmış. Mekânı cennet olsun.

    METİN ŞENTÜRK

    Maalesef yine derin bir üzüntü yaşıyorum. Türk sinemasının usta oyuncusu Murat Soydan'ı kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet ailesine sabır diliyorum.

    16

    İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. 1966'da Perde Dergisi'nin açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinema kariyerine başladı.

    17

    Kamera karşısına ilk kez 1966'da 'Kolsuz Kahraman' ile geçen Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı.

    18

    Dizi filmlerde de rol alan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı.