Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Samsun'da kediler için özel kasaba kuruldu!
    1

    Samsun Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı"nda yer alan 'Kedi Kasabası'nda zaman içerisinde değişmekle birlikte yaklaşık 120 kedi yaşıyor.

    2

    Yaklaşık 2 yıl süren çalışmaların ardından kurulan ve "Kedi Kasabası" adı verilen tesiste sokak kedileri için tekli ve çoklu yaşam alanının içinde bungalov evleri bulunuyor.

    3

    Kedilerin konforlu bir yaşam sürdürdüğü merkezde baskın olan kediler kendilerine ait evlerde, çoklu yaşamak isteyen kediler ise çoklu evlerde kalabiliyor.

    4

    Sadece Samsun'daki kedilerin kalabildiği 'Kedi Kasası'na başka illerden kedi alınmıyor.

    5

    Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Veteriner Hekimi Nurhan İşler, Kedi Kasabası'nda kedilerin kendi yaşamlarını belirlediklerini söyledi.

    6

    Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak 2015 yılında Kedi Kasabası konseptini faaliyete geçirdiklerini söyleyen İşler, "Buradaki çalışmalarımız genelde kedilerin doğal ortam içinde yaşamalarına yardımcı olmak.

    7

    Birçok yerlerde kediler kapalı alanlarda muhafaza edilmekte. Bunlar evcil hayvanlardır ancak kedi sıcağı çok seviyor.

    8

    Buradaki alanın doğal olmasından dolayı hayvanların kendi yaşamlarını kendileri organize etmeleri, kendilerini düzenlemeleri için 20 dönümlük bir arazi tahsisi yaptık.

    9

    İlk on dönümlük birinci alanımızı tamamladık. Kediler bu alan içerisinde yaşamlarını devam ettiriyorlar." dedi İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ