Son Dakika

Abdülhamid’in kızkardeşinden Mustafa Kemal’e ‘Çok yaşlıyım, lutfen beni kovmayın’ mektubu

04.03.2018 - 04:02 | Güncelleme:

 

Dün hilâfetin kaldırılışının ve Osmanoğlu Ailesi’nin sürgüne gönderilmesinin 94. yıldönümü idi. Bu yıldönümü vesilesi ile Sultan Abdülmecid’in kızı ve Sultan Abdülhamid’in de kızkardeşi olan yaşlı bir Osmanlı prensesinin, Seniha Sultan’ın, sürgün kararının hemen ertesi günü Reisicumhur Mustafa Kemal Paşa’ya gönderdiği ve “Çok yaşlıyım. Beni kovmayın, son günlerimi odamda geçirmeme müsaade buyurun” dediği telgrafı yayınlıyorum. 

Dolmabahçe Sarayı bundan 94 sene önce, 1924’ün 3 Mart akşamı tarihinin belki de en büyük telâşını, koşuşturmasını ve heyecanını yaşıyordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin o gün kabul ettiği 431 sayılı kanunla Osmanlı Hanedanı’nın bütün mensuplarının Türkiye sınırları dışına çıkartılmasına karar verilmiş, memleketten ayrılmaları için hanedanın erkek mensuplarına 24 saat, kadınlara ise on gün tanınmıştı.

TELEFONLAR BİLE KESİLDİ

Saraydaki koşuşturmanın sebebi, işte bu kanundu. Ankara Hükümeti, İstanbul Valisi Haydar Bey’e gönderdiği telgraf emriyle Dolmabahçe Sarayı’nda yaşayan Halife Abdülmecid Efendi’nin hemen o gece sınırdışı edilmesi talimatını vermişti.

Vali Haydar Bey, 3 Mart akşamı saat sekiz sularında Halife’ye kararı tebliğ etmek için Dolmabahçe Sarayı’na gitti. Yanında İstanbul Emniyet Müdürü Sadeddin Bey de vardı. Polis ve asker sarayın etrafını sarmış, giriş-çıkış yasaklanmış, bütün telefonlar kesilmiş, sarayda yaşayanların dışarıyla bağlantı kurmasına imkân bırakılmamıştı.

155 KİŞİ SÜRGÜNE GİTTİ

Halife, oğlu, kızı, hanımları ve kalfalarından bazıları hemen o gece otomobillerle Çatalca İstasyonu’na götürülüp orada bekleyen Simplon Ekspresi’ne bindirilerek Türkiye sınırları dışına çıkartıldılar.

İki gün sonra, Sirkeci’den kalkan aynı ekspreste bulunan ve çoğunu Osmanoğlu ailesinin mensuplarının teşkil ettiği yolcular, yine dönüşü olmayan bir yola gidiyorlardı…

Ailenin memleketi gruplar halinde terketmesi on gün boyunca devam etti ve hem istasyondan, hem de Sirkeci Rıhtımı’ndan hanedana mensup olan kadın, erkek ve çocuk 155 kişi Türkiye’den ayrıldılar…

Sınırdışı edilenler arasında çok yaşlı bir hanım da vardı: Seniha Sultan…

Şimdilerde moda olan “Payitaht: Abdülhamid” dizisinde oyuncuların hem kendisini, hem de kocası Mahmud Paşa’yı canlandırdıkları bu yaşlı hanedan mensubu, Sultan Abdülmecid’in kızı, Sultan Abdülhamid’in de kızkardeşi idi…

ON GÜN SÜRE VERİLDİ

Çırağan Sarayı’nın yerinde bulunan eski sarayda dünyaya gelmişti ve hanedanın en “serbest” ve en zengin sultanlarından olarak bilinirdi. Kocası Mahmud Paşa’nın iki oğlu, Sabahaddin ve Lutfullah Beyler ile beraber Sultan Abdülhamid’in iktidar senelerinde Türkiye’yi terkedip Avrupa’ya yerleşmesi üzerine hayli sıkıntılar yaşamış, sıkıntıları ağabeyi Sultan Reşad’ın tahta geçmesinden sonra biraz olsun rahatlamıştı ama 3 Mart 1924’te kabul edilen kanuna göre on gün içerisinde Türkiye’yi terketmesi isteniyordu.

HÜZÜN DOLU TELGRAF

Seniha Sultan, kararın tebliğinde sonra bir ümide kapılarak, Pangaltı Postahanesi’nden 4 Mart’ta Ankara’ya, Reisicumhur Mustafa Kemal Paşa’ya bir telgraf gönderdi. Hanedanın bu yaşlı mensubu, “Ankara’da, Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri’ne” hitabı ile başlayan telgrafında “78 yaşındayım. Odadan bile çıkmak iktidarına mâlik bulunmadığımdan karar-ı ahire tebaiyet maddeten imkân haricindedir. Hayattan artık bir nasibi kalmamış olan benim gibi bir ihtiyarın takarrüp eden son günlerini odasında geçirmeye müsaade buyurmanızı istirham eylerim. Seniha binti Abdülmecid” diyordu.

Sultan’ın şimdi Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nde bulunan telgrafını arşivin müdürü ve dostum Muhammed Safi’ye teşekkürlerimle beraber, bugünün Türkçesi’ne naklederek vereyim:

“78 yaşındayım. Odadan çıkmaya dahi gücüm yetmediğinden alınan son karara uymam mümkün değildir. Hayattan artık bir nasibi kalmamış olan benim gibi bir ihtiyarın yaklaşan son günlerini odasında geçirmeye müsaade buyurmanızı istirham eylerim. Abdülmecid’in kızı Seniha”.

ELEMLİ İNSAN MANZARALARI

Seniha Sultan’ın talebi dikkate alınmadı ve aile ile beraber o da Türkiye’den sınırdışı edildi. Bir müddet Paris’te oğlu Sabahaddin Bey’in yanında kaldı, Sabahaddin Bey’in maddî sıkıntıya düşmesi üzerine Nice’e geçip kuzeni olan son Halife Abdülmecid Efendi’nin yanına sığındı. Halife’nin Nice’in Cimiez semtideki evinin çatı katındaki hizmetkâr odalarından birinde yaşamaya başladı ve hanedanın en zengin hanımlarından olan bu yaşlı prenses, 1931’de orada vefat etti.

Türkiye’de arada bir “Hilâfet niçin kaldırıldı?” yahut “Osmanoğulları’nın sınırdışı edilmeleri şart mı idi?” gibisinden tartışmalar çıkıyor.

Hilâfetin kaldırılması ile bir ailenin çoluk-çocuk, kadın-erkek bütün mensuplarının sürgüne gönderilmesi farklı meselelerdir ve o sürgün hayatından insanî manzaralar nakletmek ise bambaşka bir konudur…

Burada 155 kişilik bir ailenin sürgününün haklı olup olmadığı konusuna girmiyor, sadece yaşlı bir kadının hüzünlü hayatından bir sahneyi naklediyorum…

***********

ANKARA’YA ‘OSMANLILAR HAKKINDA İSTİHBARAT RAPORU’ DİYE AKILLARINA NE GELİRSE YAZMIŞLARDI 

Türkiye, 1924 Mart’ında Türkiye’den sınırdışı edilen ve hanım mensuplarına 1952’de, erkeklerine de ancak 1974’te memlekete dönüş izni verilen hanedanı, sürgün senelerinde sıkı bir takip altında tuttu ve Ankara’ya seneler boyunca raporlar gönderildi.

HAYALÎ ÖRGÜTLER

Ama, bu raporların bazılarında gerçek ile alâkası olmayan abartılı iddialar vardı. Meselâ ailenin büyük parasızlık çektikleri bilinen ve yaşadıkları maddî sıkıntılar dostlarına gönderdikleri mektuplardan da hemen anlaşılan bazı mensuplarının “önemli bir servete sahip oldukları” söylenip “Aman dikkat edin, ordu kurup gelerek Cumhuriyet’i yıkmaya hazırlanıyorlar” gibisinden ifadeler yeralıyor, hattâ hayalî örgütlerden bahsediliyordu.

Sürgündeki aile hakkında bu şekilde gerçek ile alâkası olmayan haberler vermek, bazı kişiler için hem görev, hem de gelir kaynağı olmuştu!

BİR İSTİHBARAT RAPORU

İşte, bu ihbarlardan biri: İçişleri Bakanlığı’nın 23 Ağustos 1935’te Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne gönderdiği raporda geçen bazı iddialar:

“Mısır’da birkaç serseri ve içlerinde Yüzelliliklerden Karikaturist Rıfkı olduğu halde Helvan’da enkaz-ı saltanattan (saltanat enkazından) Şehzade Şevket’in hânesinde ictimalar yaparak (toplanarak) bir cemiyet tesis etmek istemişlerdir. Bu cemiyetin gayesi muhacir olarak Romanya’dan avdet eden Müslümanlar’ın tanassur ettirilmesine (Hristiyan yapılmalarına) mani olmaktır. Bu cemiyete Hoca Sabri’yi de sokmak istemişlerde de, karaktersiz ve hafiyelik eden insanlarla çalışamayacağını söyleyerek cevab-ı red vermiştir. Bu münafıklar Türkiye’de tanassur keyfiyeti (Hristiyanlaştırma durumu) olmadığını bildikleri halde bu maksatla cemiyet tesis etmeleri sırf Türkiye aleyhine cahil ve mutaassıp Mısır muhitinde bir cereyan uyandırmak içindir. Bura gazetelerinin verdikleri haberlerde Helvan’da Şehzade Şevket’in evinde ictima edenler makyajla tebdil-i şekl ederek (şekil değiştirerek) zevci vefat eder ve mühimce bir mirasa konan zengin bir kadın ve çocuğundan hile ve desâis (hileler) ile para gasbedebilmek maksadıyla bir cemiyet tesis etmişlerdir. Nam-ı müstear altında daha bazı yerlerde dolandırıcılık teşebbüsatına giriştikleri suret-i hususiyede )özel surette) haber alınmıştır”.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 29 Mart 2018 Perşembe 11:35
  Padişahlar kendi kardeşlerini öldürürken iyi oluyor da Atatürk sürgün ederken neden kötü oluyor?
 • Misafir 12 Nisan 2018 Perşembe 11:02
  Atatürk ve Abdülhamit arasındaki ilişkiyi en başından itibaren ve doğru kaynaklardan okumanızı tavsiye ediyorum.gerçi düşündüm de okumasanızda olur
 • Misafir 21 Mart 2018 Çarşamba 14:34
  sana ne evlat katlinden. adamlar kendi evlatlarını devlete feda etmişler sen onların kurduğu büyüttüğü 600 sene yaşattığı devletten onları kovuyorsun. Bu hiç kabul edilebilir bir şey değildir. Ne oldu 100 yıldır bir hiç. 2. dünya savaşına giren ülkeler şuan süper güç kore japonya almanya rusya fransa sen mevcut sistemle nerdesin son 15 yılı çık dünyada her şeyde sonuncusun.
 • Misafir 12 Mart 2018 Pazartesi 02:22
  sa
 • Misafir 11 Mart 2018 Pazar 09:22
  Üzerinden yıllar hatta neredeyse yüzyıl geçmek üzere bunları yayınlamaktaki amaç ne ola? Acaba kin ve nefret uyandırılmıyor mu?
 • Misafir 15 Mart 2018 Perşembe 11:09
  tarih diye bir ilim niye var o zaman geçmişler hakkında kin nefret uyandırmaz mı... tarihi toptan kaldıralım o zaman
 • Misafir 21 Mart 2018 Çarşamba 12:46
  Tarih bu değil midir? Bilmenin neresi yanlış? Asıl gizlemek büyük günah. Eskide olanları tüm açıklığıyla gerçek belgelerden öğrenmek bence resmi tarih safsatasından çok daha önemli. Madem adalet bir şeyi yerli yerine koymak, öyleyse işte bu tür bilgiler de geçmişi yerli yerine oturtuyor. Murat Bardakçı'ya çok teşekkürler
 • Misafir 07 Mart 2018 Çarşamba 16:04
  İnsanların çoğu bu tür zalimlikleri yeni duyuyor.
 • Misafir 07 Mart 2018 Çarşamba 12:14
  Bir ara da anadoluda yaşayan insanların dramı anlatılmalı..millet açlıktan fakirlikten kırılırken saraylarda keyif çatanların dramı değil..
 • Misafir 07 Mart 2018 Çarşamba 10:52
  Tarihimizi hakkaniyetle anlamaya çaluşmalıyız. Atamız Osmanlı da, Cumhuriyetimiz de günahıyla sevabıyla biziz; ikisibe de düşmanlığa ve nefrete gerek yok.
 • Misafir 07 Mart 2018 Çarşamba 11:52
  Toplumu bolmek tahrik etmek icin kullamilmamali
 • Misafir 06 Mart 2018 Salı 15:19
  Aslında insani açıdan yaşadıkları üzücü olsada, Yeni Devrim Hükümeti'nin, tarihte eşine az raslanır bir yöntemle gayet hafif bir sürgün uyguladığını kabul etmek gerekir. Genelde devrimler hanedanların katliyle sonuçlanır..
 • Misafir 07 Mart 2018 Çarşamba 10:34
  kesinlikle doğru,mesela ekim devrimini örnek verirsek (1917 rusya),romanof hanedanı 7 yaşındaki kızlarına kadar katledilmiştir.Sürgün kesinlikle doğru bir harekettir
 • Misafir 06 Mart 2018 Salı 10:26
  Her ideolojinin astığı kestiği olmuştur. Hala da kendi kuralına uymayanları bir şekilde sindirmektedir. bugün bile sistem 5816 sayılı kanun ve anayasa ile sadece bir şahsın fikirleri ve ilkeleri doğrultusunda ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. bu mecburiyetlerin ve diktaların altında demokrasi oyun ve oyunculuğu yapılmaktadır. Yemin bile ederken 80 yıl önce vefat etmiş bşr zatın ilke ve inkılaplarını esas almaktalar..
 • Misafir 06 Mart 2018 Salı 16:58
  sen 80 yıl önce vefat etmiş dedğin adamın 100 de 1 bile düşündüklerini yerine getiremedin. Bu laflarla demokrasi, ilericilik edebiyatını yemezler.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 14:47
  ilk dönemdeki siyasal islamcılar kimmiş söylrseniz de bilsek!!
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 12:56
  Çok yaşlıyım, çok hastayım, günlerim sayılı diyen hanımefendi nasıl oluyorsa Avrupa'nın bir ucuna gidip 5 sene daha yaşıyor. Bu milleti evlat ve kardeş katili hanedan asalağından kurtaran Mustafa Kemal Paşamızın aziz ruhu şad olsun!
 • Misafir 21 Mart 2018 Çarşamba 14:32
  sana ne evlat katlinden. adamlar kendi evlatlarını devlete feda etmişler sen onların kurduğu büyüttüğü 600 sene yaşattığı devletten onları kovuyorsun. Bu hiç kabul edilebilir bir şey değildir. Ne oldu 100 yıldır bir hiç. 2. dünya savaşına giren ülkeler şuan süper güç kore japonya almanya rusya fransa sen mevcut sistemle nerdesin son 15 yılı çık dünyada her şeyde sonuncusun.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 11:18
  TARİHİ BELGELERİYLE ANLATMANIZ TAKDİRE ŞAYAN.BAZILARININ DAMARINA BASTIĞINIZ YORUMLARDAN ANLAŞILIYOR.GERÇEKLERİN ER GEÇ ORTAYA ÇIKMAK GİBİ BİR HUYU VARDIR.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 11:45
  Küçük harfle yazınca daha çok layk almayı bekliyonuz
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 11:09
  Evladın babaya benzediği kadar, Türkiye de Osmanlı'ya benzer.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 10:57
  Osmanlı devleti bir nevi Holding gibiydi. Teşbihte hata olmaz: paralı askerleri, hizmetkarları ve tebaası vardı. Holding batınca işçiler yeni düzen kurup şirketin bir kısmını kurtardı ve patronları kapı dışarı etti.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 10:11
  muratcigim biraz da o donemde halkin durumunu yazsan madem belgeler elinin altinda bekliyoruz
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 14:02
  Gerçekler kimsenin zoruna gitmesin. Ayrıca Murat Hoca'ya saygı göstermeniz gerek.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 10:02
  Ulkeyi bolmek icin cumhuriyete Atatürk e yapilan saldirilarin arkasinda yabanci ajanlar var tuzağa dusmeyelim
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 09:44
  yazı yorumsuz değil, bu yaşlı kadını bıraksanız nolurdu, vicdansızlar alt yorumu var. bu meselelere girilirse ermeniler çoluk çocuk sürgün edilmesi, padişahların kardeşlerini, oğullarını öldürmesini gibi birçok mevzuyu tartışalım öyle işinize gelince devlet bekası işinize gelince hüzünlü hikaye olmuyor
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 17:09
  Osmanlı devleti osmanoğlu ailesinin kurmuş olduğu,sadece aile üyelerinin devleti yönettiği bir aile devletiydi. Halk ise,Türklerin çoğunlukta olduğu sırp,rum,ermeni ve daha birçok milletlerden oluşan topluluktu.Türkler osmanlı devletinde diğer milletler kadar etkin değildi...Türkiye Cumhuriyeti nin kurulması sürecinde daha önce osmanlı devletinden ayrılan milletlerin dışında kalan,rumlar ve diğer etnik gruplar da,mübadele ile Türkiye den ayrılmışlardır.Türkiye yi kuranlar ile birlikte, halkın tamamına yakını Türk kimlik yapısına sahiptir(Kendini türk milletinin bir mensubu olarak görmeyen kimlikler hariç)..Cumhuriyet döneminden önce,osmanlının dağılma sürecinin hızlandığı dönemlerde,azınlık grup oranı oldukca azalmıştı.Osmanlı bir Türk ailesiydi.Ama şuan TÜRKİYE yi oluşturanTürkler osmanlı ailesinden değil,Türklerden oluşan bir milletdir.Osmanlı ailesi,sadece osmanoğlu soyadını taşıyan insanlardan oluşur..Türklerin tarihi 5.000-10.000 yıl arası bir geçmişe sahiptir.Osmanlı Devletinde millet kavramı yok denecek kadar azdı...Batı da milliyetcilik akımlarının hızla yükselmesi ve nihayetinde fransız devrimi,sanayileşme,rönanans,balkan harbi,çanakkale savaşı,1.dünya savaşı ve sonrası mondros atşkes antlaşması ve sevr antlaşması ile sona eren Osmanlı Devleti..Osmanlı adından da anlaşılacağı gibi bir ailenin kurmuş oduğu devletti.TÜRK milletini değil,içinde Tüklerinde olduğu milletleri temsil ediyordu.Yönetim şekli,sosyal yapısı,halklarla ilişki biçimi gibi vb. özellikleri yönünden,Türkiye Cumhuriyeti ile hiçbir benzerliği yoktur.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 09:12
  Osmanlı İmparatorluğu'nun resmî adı “Osmanlı” değil, “Devlet-i Aliyye” idi ve batı dünyasında “Türkiye” denirdi!
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 11:03
  Türk milleti denen millet; değer yargıları Türk Töresi (ve sonraları Şeriat) üzerine kurulu toplumun adıdır. Her zaman bir lidere biat edip devletleşerek toplu yaşamaya çalışırlar. Yoksa Biz Anadolu'ya atın sırtında hurraaaa gelmedik. İstanbul'u fetheden orduda, istanbulu savunan ordudan daha fazla hristiyan vardı. Türkler gelip tüm Anadolu'yu kovmadı, çoğumuz ırk olarak rum kökenliyiz fakat millet olarak müslüman Türk'üz. Daha geri gidersen bizim inancımızda Hz. Nuh'un oğullarından Asya tarafına gidenlerinin evlatları türklerin, avrupa yoluna giden evlatları rumların atasıdır. Esasında...
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 11:10
  Hadi lan
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 17:02
  Karpuz gibi ortadan ikiye ayrılmış bir toplumda bu günlerde bu belgeyi peydah etmenin yararlı olabileceğini düşünmüyorum. Ha bilgi edinme amaçlıysa saygı duyarım ama İlber hocanın size taktığı isimle “Şeytan”lık varsa Allahınızdan bulunuz :)
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 17:01
  Sayın Bardakci, her ne kadar fikirlerimiz uyuşmasada sizi takdir ediyor ve 1998 de çıkardığınız Şahbaba adlı kitabinizdan beri takip ediyorum. Keşke her tarihçi sizin gibi belge, mektup, hatırat vs ne varsa yayınlayıp yorumu okuyucuya bıraksa
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 16:57
  Surgun edilmeleri gayet dogal.Baska turlu devrim yapamazsiniz
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 16:46
  Hanedanın adamı , hanedan aşığı bir yazarsınız . Tarih dediğiniz şeyin çoğu ya rivayet ya palavra şayet Rahmetli İnalcık kalibresinde değilseniz . Ki yanından bile geçemezsiniz .
 • Misafir 08 Mart 2018 Perşembe 16:57
  İnalcığın tabiki yanına yaklaşamaz. Adam kendisi söylüyor ama ben tarihçi değilim diye.. Belge çıkartıp anlatıyor, Kıyaslanabilecek bir durum yok burda.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 16:23
  Ilber ortayli padisah vahdettinin hayin olmadigi sadece yanlis tercihler yaptigi gorusunde Turkler tarihte 16 devlet kurdu Bazilari birbirine son verdi vesayir Ne osmanli padisahlarina ne de Ataturke ne de eski hakanlara saygisizlik yapilmamali. Ne osmanlici ne kemalist olacaksın Hepsi bizim
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 16:11
  Bugün süt bebelerinden intikam alanlar mevcut
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 15:57
  Cumhurbaşkanlığı arşivine giriş iznini boşuna vermemişler anlaşılan. Sn.Bardakçı Cumhuriyetin ilk döneminde siyasal islamcıların ihanetlerini yazmanızı bekliyoruz ki zülfiyare dokununca da arşiv izniniz devam edecek mi merak ediyorum.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 09:51
  ağzınıza sağlık.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 15:46
  Yııllarca uydurulmuş hikayelerle uyutulduk hamdolsun gerçekleri öğrenebiliyoruz bu gerçekleri ortaya çıkaranlara teşekkürler, Osmanlı İmparatorluğuna ve değerli Hanedanına hakettikleri değer verilmeye başlandı.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 15:28
  Tarihi olayları, belgeleriyle anlattığın için teşekkürler Murat Bardakçı.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 15:25
  Denene
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 15:23
  Hanedanin hic degilse yasli kadinlarina kalma sansi olsaydi, Genc Cumhuriyet icinde tehlike filan hic olmazdi, maalesef dunde bugunde HER devirde kas yapayim derken goz cikartmak gibi bir zihniyet hastaligimiz var.. cok yazik..
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 15:22
  yazar sana ekmek cikmaz yazidan.Mustafa Kemalin Askerleriyiz, yasain Cumhuriyet
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 15:14
  bilgi hiç kimsede bu kadar çirkin durmuyor
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 14:52
  İste resmi ideolojinin garabetinden sadece binde biri vakaların icyüzü ortaya dökülse gizli sırları ortaya çıksa cumhuriyetin ve yarı tanrı ikilinin gaflet dalâlet ihanet binbir türüyle yüzleşmeye kimse cesaret edemez .
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 14:06
  Kuranı Kerimi dejenere için yapılmış bir harekettir.Okadar Islama hizmet ettiğini iddia edenler 1932 den 1950 ye kadar ezanın neden yasaklandığını Kuran i öğrenmenin ve öğretmenin neden yasaklandığının cevabını da verip kendi zir cahilliklerini biraz aydınlatsınlar.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 16:45
  sana kim anlatti bu yazdiklarini yasaklandigini bu yazdiklarin Türkceye cevrildiki okudugunu ve ettigin Duanin ne anlama geldigini bilelim diye acaba dünyada biz den baska bir millet varmiki dini ibadetini baska bir lisan ile yerine getiren dünyada o kadar bizim gibi müslüman ülkeler var ama hepsi kendi lisani ile ibadetini yapiyor ilk önce oku sor sorustur kulaktan duyma bilgileri burada paylasma bu yazimi bütün TC sorgulayanlara gelsin
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 17:41
  Dünyada 1,6 milya müslüman vardır. Bunun yaklaşık 400 milyon kadarı Araplardan oluşur. Yani sadece 400 milyonu ana dillerinde ibadet eder. Geriye kalan 1,2 milyar müslümanın ibadetini yaptığı dil ana dili değildir. Ezanın ve Kur'an'ın anlamını merak ediyorsan açar Türkçesine bakarsın. Ki buarada asıl amacın halkı bilinçlendirmek değil bir ulus devlet yaratma projesi içerisinde dini devletin kontrolü altına almak olduğu ortadadır. islamın dili Arapçadır. Arapları svmesek de bu böyledir. Dinimizi diğer ilkel dinlerle ve Yahudilerin tahrip ettiği tek tanrılı dinlerle aynı kefeye koymayın.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:51
  Gercekler Zaman ile meydana cikar Gizlemek istenilenler sosnsuza dek saklanamaz Cumhuriyet ve gercekleride bu sekilde yavasca meydana cikacaktir. Bu ülkede Bir sorun vardir Türk milleti Cumhuriyet Tarihi ile hesapasmali arsivler acilmalidir. Söylentilerde olan Yüz binleri imha edip bir gecede sistem degistirip insanligi dilsiz dinsiz birakma amaci varmidir yokmudur. Hersey tartisilmalidir.
 • Misafir 05 Mart 2018 Pazartesi 10:34
  hakikate ışık tutanlara tebrikler.BU millet hala bir gecede dilinden ve dininden koparılışının sancılarını çekiyor.Dünyada kendi tarihine ve ecdadına küfrettirilen toplum olmadı.Arşivler tarihi gerçekleri ortaya koyar amalar görmesede,BARDAKCI.ya teşekkürler.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:45
  Tarihimizi üstünkörü yazılmış yabancıların kitaplarından okuyup öğrenmektense,yaşanmış bu büyük dramın ayrıntılarını elimizdeki gerçek belgelerden öğrenmek isterim.Bazılarımızın gerçek tarihimizle yüzleşmeye cesaretleri olmasada,bu tür belgelerin tarihimizin ince ayrıntılarını öğrenmemize vesile olacağı kanaatindeyim.Saygılarımla
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:40
  Murat Bey "Halifelik" babadan oğula geçen bir yönetim türü değildir.Bunu çok iyi biliyorsunuz.Son halife filan deyip neden kutsal bir atıfda bulunmaya çalışıyorsunuz?Habertürk'ün bu yorumu yayınlayıp yayınlamadığını göreceğiz...
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:24
  O günleri bugünün şartlarıyla anlayamayız.Saltanat bitmiş ve CUMHURİYET kurulmuştur.kuranlardan bize bir vatan bırakanlardan ALLAH RAZI OLSUN.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:20
  Hangi yönetim olursa olsun halkından çok daha üst düzeyde maddi koşullar içinde yaşıyorsa yıkılmaya mahkumdur...
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:08
  Mektubun yayinlanma amaciniz ve yorumsuz kalmaniz ne anlama geliyor aciklar misiniz? Sadece yasli bir kadinin huzunlu hayatindan bir sahneyi naklediyorum demek ve konuyu ortaya birakmak enteresan...
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:05
  Ne sevdiniz şu Osmanoğulları ailesini.. Başka hiç bir aile bu seviyede sevginize mazhar olamadı. Gizli bir Cumhuriyet düşmanlığınız mı var? Kangren olmuş kolu kesersin. Keserken çok acı verir. Bu sayede kişi hayatta kalır. Tüm kariyeriniz bu acıyı yazmakla geçti. Birazcık da "yaşamı" yazın. Cumhuriyet'i, Laikliği, Atatürk'ü, kazanımlarımızı..
 • Misafir 21 Mart 2018 Çarşamba 14:43
  kangren olan kolu kestin bari kanı durdur yarayı pansuman et.Kolu kesip yarayı kurtlandırıp adamı yüz yıl boyunca süründürmek daha evla olmasa gerek
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:02
  Yıllar önce Topkapı Sarayı Müzesi'ni ziyaretimde gördüğüm Hanedan'a ait eşyalardaki lüks ve şaşaa beni hayrete düşürmüş, hatta Osmanlı İmparatorluğu'nun sonunu bu lüks hayatın getirdiğini düşünmeme neden olmuştu...
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:49
  eline ve kalemine sağlık.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:42
  Bu seçkincilik de ne büyük derttir. Mesela bunların kalbi, ciğeri ve de kanındaki demir miktarı daha başkadır herhal! Biz köylü çocukları nereden bilelim fakat üzüntü veren şey; en çok köylülerin bunların peşinde gitmesi..
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:38
  Burada gerçekten okuduğunu anlamayanlar var. Ya adam bir gerçeği ortaya koymuş. Mektupta yazılanları aktarmış. Eğer gerçek olmadığını düşünüyorsanız bunu ispat edersiniz.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:32
  bazı insanların tabularına dokundunuz ve bunlarda bunun tarihi bir vaka olduğunu anlayamayacak kadar cahil
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:11
  Hocam!! Sabetaycilik nedir hocam Turkiyeye zararlari olmusmudur
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 11:52
  "Hanedanın en zengin hanımlarından olan" Seniha Sultan'ın servetinin kaynağı ne idi hocam ? İnsanî hikayelere sadece aristokratlar konu olmaz. Onların iktidarında da, bugün de nice insanî hikayelere neden oluyor devlet !
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:12
  Koymasının nedeni kanıt, bu kadar basit
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 11:44
  Yazar bu aralar çok basitleştin.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:29
  bence sen basitlestin
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 14:27
  GERÇEKLERİ SÖYLEMESİ SENİ ACITTIMI
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 11:18
  Bu mektup ve mektupları neden yayınlama ihtiyacı hissetiğinizi bir okur olarak anlamış değilim,kime neye hizmet ediyorsunuz bazen anlamak çok zor oluyor...çokmu önemli kadının yazdığı mektup yüzyıllar boyunca saltanat sürüp halkın insan yerine konulmadan sömüren anlayışların 3 mart 1924 bittiği ,deöokrai ve uygar olmanın hazzını yaşayan bir cumhuriyeti kurdular....bu sürgünde bu insanlara işkence eziyet yapılmış ise bu bir haberdir..ama bu mektup değil...saygılar
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:12
  Ozellikle pazar gunune neden koydunuz acaba bu yaziyi
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:20
  uygar ve demokraik cumhuriyet 78 yaşında ve siyasi dahli imkan dahilinde olmayan yaşlı kadıncağızı siyasi sebeple ve yargılamadan sürgün etmiştir. sürgün edilmesi zaten işkencedir, işkenceden kurtulmak için yazdığı dilekçe de öğrenilmeli ve DİKKATE ALINMADIĞIDI DA aktarılmalıdır. SÖZ KONUSU MÜSLÜMAN BİR KADIN OLUNCA İŞKENCE ANLAYIŞINIZ TANIMINIZ DEĞİŞİVERİYOR.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:30
  gerçekler canınızı mi yaktı
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 12:55
  haber okumak istiyorsan yanlış yerdesin. bu bir köşe yazısı. bu mektupları neden yayınladığını da ben söyleyeyim. çünkü ben merak ediyorum ve okuyorum. eminim ki benim gibi binlerce kişi de okuyor. sence sakıncası mı var?
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:45
  NEDEN YAYINLANMASIN BU MEKTUP SENİHA HANIM İNSAN DEĞİL Mİ. BU KİN VE NEFRET NEDEN. ONLAR BİZİMDİR.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 14:30
  GERÇEKLERİ SÖYLEMESİ SENİ ACITTIMI SAÇMALAMA OSMANLIYA ATASINA SAHİP ÇIKIYOR KADIN NE DEMEK HADDİNİ BİL
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 15:44
  gerçeklerin konuşulması sizi niye rahatsız ediyor. resmi tarih yalanları yerine artık gerçeklerin konuşulmasının zamanı gelmedi mi?
 • Misafir 21 Mart 2018 Çarşamba 12:50
  Saçma bir yorum yapmışsınız. Yüzyıllarca saltanat sürmekle konunun ne alakası var. Yaşlı bir kadının ricası kabul edilmemilş sayın Cumhurbaşkanınca . Mesele budur. Devlet için her yol mubah değil miydi?
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 11:07
  ?
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 10:37
  ben bu bardakçıyı sonunda çözdüm bu adam enverci kesin yok şöyle olmuş böyle olmuş konuşmayacağım kesin
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 10:29
  Dün Atatürkün Galatasaraya gönderdiği mektup sahte demiştiniz.Bugün bu mektubun gercek olduğuna nasıl inanacağız.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 14:39
  Adam Cumhur Başkanlığı arşivinde bulunan belgenin fotoğrafını ve belge numarasını yayınlamış. Yalan olabilir mi? Sen inanmasan da olur! İnsana ağzını bozdurur böyle cahil ve cühela güruhu...
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 09:39
  Devletin bekası bazen kundaktaki kardeşlerin evlatların katlini bazen de kart sultanların sürgününü gerektirir.Bazende yüzbinlerce insanın kundaktakiler dahil sürülmesini.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 13:10
  tarihci olayları olduğu gibi anlatır yorumu ve dersi ilgililr alır ne güzel. bu yazıda doğru şeyler yazılmıştır ve doğru uslup kullanılmıştır. aklı hasta olanlar için ne denir ki.
 • Misafir 04 Mart 2018 Pazar 05:10
  Gerçeklerin bilinmesi lazım. Teşekkürler
Kalan karakter : 2000