Son Dakika
12.10.2017 - 06:18 | Güncelleme:

Metal fırtına

 

KENDİ kendime 15 Temmuz gecesindeki başarısız darbe girişiminde bir komplo teorisi olarak dillendirdiğim bir tezin doğru çıkabilme ihtimalinden korkuyorum: Acaba 15 Temmuz’un gerçek başarısı, başarısızlığı mıydı?

FETÖ elindeki sınırlı güçle, dış dünyadan ve askerin her kesiminden destek almadan devleti ele geçirebileceğini gerçekten hesaplayacak kadar şaşkın olabilir mi? Bir ihtimal gerçekten güçten gözleri döndüğü ve çaresizliğe kapıldıkları için neyi kaybedeceklerini hesap etmeden bu işe giriştikleri. Diğer ihtimal ise başarısız bir darbe girişiminin doğuracağı sonuçları, Erdoğan’ın karşılığında vereceği tepkileri öngörüp dünya önünde onu hedefe oturtmak mı?

Devleti ele geçiren bir yapılaşmanın temizlenmesi kimi aksaklıklar, haksız mağduriyetler olmadan mümkün değil ne yazık ki. Önemi olan geçiş sürecini, bu olağanüstü hali asgariye indirip yola devam etmek. Ancak hâlâ hata üstüne hata yapılıyor ve artık iktidara çok yakın kimi kalemler bile “Bu operasyonlar FETÖ’ye yarıyor” diye isyan ediyor. Wall Street Journal muhabiri hakkında çıkan tutuklama kararı, bu hata zincirinde son baş ağrıtıcı halka.

YAPILAN HATALAR

Yapılan her hata, oluşan her yeni mağduriyet hem örgütün kendini aklamasına yarıyor, hem de dünya nezdinde Türkiye’nin hanesine eksi puan olarak yazılıyor.

Eksi puan yazılsa ne olur, diyebilirsiniz. Ama Türkiye tek başına dünyadan kopuk bir ada değil. Dış mihrak edebiyatı, lise ders kitabı alıntısı yapmıyorum ama tarih boyunca hiçbir yapancı ülke bu toprakları rahat bırakmamış, şimdi mi bırakacak? Batı (eşittir ABD) sadece kendisine bağımlı, sadece başka ülkelerin dediğini yapan bir Türkiye istiyor.

Erdoğan’dan rahatsız olanlar, özgürlüklerin kısıtlanmasına isyan edenler, “Ne olacaksa olsun” diyen bir aymazlıkla Türkiye’nin aslında 15 Temmuz’dan beri bir bağımsızlık mücadelesi verdiğini görmüyor, görmek işine gelmiyor.

Erdoğan’ı darbeyle deviremeyen bir “güç” yeni yollar arıyor.

Demokrasi dışı yöntemlerle Erdoğan gitsin de yerine gelecek kukla sayesinde FETÖ’cü polisler yeniden ülkeye dönüp hepimizin özel konuşmalarını, seks hayatını, banka hesap hareketlerini ele geçirip tehdit unsuru mu oluştursunlar?

Erdoğan gitsin de yeniden şüpheli bir yapılaşma ülkeyi ele geçirsin ve gazetecisinden işadamına insanlar ilkokul mezunu bir şaklabanın önünde “hazır ol”da durmaya mecbur mu kalsın?

ATLETLİ DEĞİL KUVVETLİ

Ben bu oyunda yokum. İlk günden beri nitelikli bir alternatif, atletli değil kuvvetli bir muhalefet olursa Erdoğan’ın gidebileceğini savundum. Hâlâ da bu inancımı koruyorum. Erdoğan’ın bunca senedir Türkiye’nin başında olmasının en büyük sosyolojik nedeni, halkın bir bölümünün desteğini hâlâ hissetmesi ve beklentilerinin karşılığını vermesi. Bu sizin ya da benim tasavvurumuz olan Türkiye’yle aynı olmayabilir. Ama buna karşı çıkmanın yolu da gökten (askerden, gizli örgütten, tarikattan ya da ABD’den) mucize beklemek değil. Nitelikli bir siyasi hareket oluşturup seçmeni ikna ederseniz, halk da onay verirse Erdoğan’ın iktidarına son verirsiniz. Otoriterleşme falan bir yana, hâlâ kurumlar işliyor, hâlâ Türkiye’de seçimlerin geçerliliği var.

Bütün uluslararası krizlerde önceliğimiz Türkiye’ye sahip çıkmak, Türkiye’nin bağımsızlığını savunmak olmalı. Partizanlık, kişisel hesaplar, iktidar hesapları bir yana bırakılmalı ve Türkiye’nin şu anda yaşamak olduğu sürecin adı konmalı: Bu bağımsızlık mücadelesidir.

**************

İLİŞKİYE NASIL ŞÜPHE HÂKİM OLDU? 

1- Tıpkı insanlar arasında olduğu gibi ülkeler arasındaki ilişkiye de şüphe karışmışsa tamir olması zordur. Türkiye ile ABD arasında da 15 Temmuz darbe girişiminden beri “şüpheli bir dostluk” sürüyor. Kriz sadece vize, papaz ya da konsolosluk çalışanı değil. Açık konuşalım, Türkiye hükümeti hâlâ 15 Temmuz’da ABD’nin bir rolü olmadığına ikna olmuyor.

2- Amerikan hükümetinin Fethullah Gülen konusundaki yavaşlığı bu şüphenin ilk gerekçesi. ABD istihbarat birimleri, Gülen okulları hakkında soruşturma başlatan FBI, Amerikan basını imamın gerçek yüzünü bilmiyor olabilir mi? Ama 15 Temmuz’dan beri gerek resmi gerekse gayri resmi Amerikan kurumları hep Gülen’in lehine çalışıyor. Belki tesadüf ama tesadüf olamayacak kadar çok göze batıyor. FETÖ lobicilerine teslim olmuş gibi onların anlattığı masalları tekrar ediyorlar. Kongre’de FETÖ söylemi konuşuluyor, Amerikan basınında FETÖ’nün çerçevesini çizdiği şekillerde haberler çıkıyor.

3- Vize işlemlerinin dondurulması, çocuklarını ziyaret etmek isteyen Türk ailelerini, öğrencileri, iş yapan insanları, birbirine kavuşmak isteyen uzak mesafeli sevgilileri vuruyor... Ama Gülen’in paralı askerleri, Türkiye’nin en kirli operasyonlarına bizzat dahil olmuş Emrullah Uslu, Ekrem Dumanlı, Ahmet Yayla istedikleri gibi ABD’de geziyor, hatta kimileri ağırlanıp el üstünde tutuluyorlar. Okullarda ders verdirilip gazetelere makaleleri basılıyor.

4- 15 Temmuz’dan sonra bir zamanlar Erdoğan’ı el üstünde tutan Amerikan basınının da tavrı 180 derece değişti. Gezi döneminde başlayan çatlak, Türkiye’yle ilgili olumsuz haberlerin haddinden fazla büyütülüp göz önüne sokulmasıyla hızlandı. Amerikan basını Türkiye’yi hedef göstermek için sürekli aynı şema etrafında haberler yapıyor: “Türkiye’nin sınırları kevgir gibi, IŞİD’e yardım gidiyor, Türkiye’de otoriter yönetim var, özgürlükler kısıtlanıyor.” Erdoğan’ın korumalarının Washington, D.C.’nin ortasında protestoculara saldırmaları yakışıksız. Ama bu gerçekten New York Times’ın iki koca sayfasını işgal edecek kadar önemli bir haber mi? Bir-iki sütunda geçiştirilecekken kasten uluslararası krize dönüştü adeta.

**************

TÜRKİYE PARANOYAK OLMAKTA HAKSIZ DEĞİL

ABD yönetimi Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgisi olmadığını açıklıyor... Ben “1953’te İran’da ne olduğunu anlatsanıza” demek istiyorum...

ABD yönetimi Fethullah Gülen’i korumadığını iddia ediyor... Ben “Afganistan’da Taliban’ın büyümesinin yolunu kimin açtığını” sorgulamak istiyorum...

ABD yönetimi konsolosluk çalışanlarının Türkiye’nin aleyhine çalışmadığını söylüyor... Ben “zamanında Kamboçya’da CIA ajanlarının ne yaptığını” hatırlatmak istiyorum...

ABD yönetimi Türkiye’deki iktidara ve seçimlere saygı duyduğunu açıklıyor... Ben “Şili’de iktidarın nasıl el değiştirdiğini” düşünüyorum...

LİSTE ÇOK UZUN

“Bizim çocuklar başardı” CIA’nın efsane Türkiye şeflerinden Paul Henze’ye atfedilen ve 12 Eylül darbesiyle özdeşleşen meşhur cümle.

ABD’nin gerçekten 15 Temmuz’a müdahalesi olmamış olabilir, bütün açıklamalarında doğruyu da söylüyordur belki. Ama başka ülkelerin hükümetlerini devirme konusunda sicili o kadar kabarık, başka hükümetleri değiştirme konusunda kimini yüzüne gözüne de bulaştırdığı o kadar çok eylemi var ki Türkiye de paranoyak olmakta haklı.

Arnavutluk, Kolombiya, El Salvador, Gana, Küba, Endonezya, Honduras, Brezilya, Irak, Kore, Libya, Nikaragua... Listelerden sıkıldım, say say bitmiyor Amerikan müdahalesi.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 20:21
  aslında bu oyunun adı belli, santranç. BM ilk sekizi veya batı, en iyi taşları almış, tüm iyi hamleleri kendi yapmak istiyor ve yapıyor. Şimdi, bir zamanlar en güçlü taşları yöneten Türklere sen piyonu yönet deniyor ama bu adamlar adı üstünde "Türk" ve unuttukları veya unutturmaya çalıştıkları bir şey var oda "Türkler oyunu bozar"... aklıyla vicdanıyla yurdunu sevenlere selam olsun...
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 14:06
  çok iyi yazmış ellerine sağlık
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 10:57
  okuduğuma değen bir değerlendirme
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:25
  10 yıla kalmadan 3 nükleer santral borumu
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:24
  demir çelik ocaklarının u i elektrik ocaklı dünyada bu oran hiçbir ülkede yok ve dünya sıralamasında 11. hemide
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:22
  20 yıl önce demir çelik üretiminde 33. sırada olan türkiye şimdi 11. sırada
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:21
  1959 dan beri abye ab mi almıyor türkiye yi yoksa türkiye 90 milyon olmadan girmem mi demiş
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:19
  osmanlı eyaleti israil bile 20 bin km yi filistinle paylaşıyor 15 bin km2 si çöl. 7 milyon yahudi 5 milyon filistinli 12 milyon 5bin km de kümes hayatı yaşıyor bu osmanlı ve tc nin başarısı değil mi
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:16
  osmanlı imparatorluğu güneyde araplardan balkanlar ve kafkasyadan ise ortodokslardan sıyrıldı civa gibi tc sini kurdu. eski eyaletleri can çekişiyor bu bir plan değil mi
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:13
  koray eğin yazınız çok eski model endişe içeriyor türkiye ve abd 1974 te kıbrısata yunanistan üzerine yaptığı kayıkçı kavgasını kürtler için yapıyor. kürtler 15 45 yaş arasına seferberlik ilan etmiş savaşacak insanı yok
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:07
  israil in nüfusu 7 milyon ve yarısı karay yahudisi yani türk
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 05:06
  türkiye karamürsel sepeti değil. 1974 te kıbrısa giren ve çıkmayan türkiye 20 milyon nüfuslu suriyede 1.5 milyon kürt var yarısı afrinde sıkışmış diğer yarısı 2 yıldır 750 bin kürt nüfusuyle abdnin deas karşısında kullandığı bitli piyade sadece. yani türkiye 1974 te yaptığı gibi suriyeye sonra barzani sayesinde kuzey ırak a girer ve çıkarabilene aşk olsun. abd de türkiye ile kayıkçı kavgası yapıyor olan zavallı kürtlere oldu boşuna öldüler boşuna tavşan atlet oldular
 • Misafir 13 Ekim 2017 Cuma 01:51
  teşekkür ederim güzel bir yazı..
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 22:28
  Sayın Eğin, yazınız tam olarak 'Kör göze parmak sokmak, olmuş fakat körler hala kör. Yinede bu yazınız belki bazı körlerin gözünü açar umarım. Tebrikler.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 17:23
  "Türkiye’de seçimlerin geçerliliği var." GÜZEL BİR FIKRA :) :) :)
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 15:36
  doğru analiz tebrikler.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 15:06
  Onurlu ve insancıl bir duruş..Sağolun!! Belki ufacık bir katkı olur sizin haklılığı su götürmez tespitinize;erenler sözüdür,bilinir,kinaye babındadır "Gülü tarife ne hacet,ne çiçektir biliriz!!" Ayrıca şunu da mı eklesem? Şu dönem kapışması mevcut hükümeti de Cumhurbaşkanını da,Trump'ı da elçileri de boy boy aşar..Biline ki bu bir devlet ve insan onuru kapışmasıdır..Yeni bir düzenin ayak sesleridir..Eleştirilerinizi saklı tutun,hele ki unutmayın,ama sakın ortak direncimizi yıpratmayın!
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 13:50
  Peki sizce Erdoğan gücü bırakmak isteyecek birisi mi? Sizce, koalisyon çıkan seçimlerin hemen ardından ülkede kıyametin kopması tesadüf mü?
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 13:50
  merak etme paranoyak filan değiliz. 70 milyon kızılderilinin yanında 3,8 milyon vietnamlıyı, 250 bin afganlıyı,1,5 milyon ıraklıyı, 80 bin pakistanlıyı öldüren abd'dir.bizimde 30-40 yıldır bölünmüş haritaları servis edip şimdi de pkk/pyd yi açıktan silahlandırıyor.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 13:49
  yazmaya devam lutfen
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 13:35
  abd siyası aklı ingilizlerden alır ama uygulamayı kör topal yaparlar. buradaki sıkıntı tv ve basında arz-ı endam eden köşe yazrları ve bazı profesörlerin, ABD olmaz ise dünyada TÜrkiye'nin bir hükmü yok gibi gayet absürd bir mantık silsilesi ile olaya yaklaşmasından kaynaklanmaktadır. Bu en basit tabiriyle algı operasyonudur. Türk milli devleti bu tür düşünce ve kanaat önderlerinin etkisini azaltmak ve karışılığında milli bir düşünce yapılanması kurmak zorundadır.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 13:20
  Evet seçimlerin hala geçerliliği var...... :)
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 13:09
  Erdogan gitsinde feto yine gerimi gelsin demek ne kadar mantiga aykiri bir tespit. Feto nun kimler sayesinde geldigini hepmiz biliyoruz ve hatta kendileride halk onunde ozur dilediler. Bu ulkenin boyle bir belaya dusmesine sebep olan kisileri kurtarici olarak gosterme ancak size yakismis sayin Oray...
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 12:44
  Yazdiklariniza genel olarak katiliyorum ancak Fetö nün geri gelmemesinin teminatinin ülkeyi Fetö ye teslim etmis olan ve su an da Fetö'den bosalan yerleri yine ve israrla baska cemaatlere teslim eden kisi ve zihniyet olduguna katilimiyorum. Elinize saglik.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 14:11
  bulgaristan gürcistan ve güney sınırlanırının tamamındaki askeri yığınaklanmaya dikkat edin. adamlar bize dalacak ayak sürtüyorlar. herkes dikkatli olsun
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 12:30
  büyüksün reyis
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 12:38
  yoo değil
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 11:39
  işi bilenler niyetini açıklamaz .hangisini yıllar sonra itiraf etmedilerki
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 11:38
  Benim bir türlü anlayamadığım konu ise şu; ABD bu kadar ayyuka çıkmış bir stratejiyi neden hala ısrarla ve inatla sürdürüyor? Neden artık bir B planına geçmedi? Tahminim Trump sürprizi ile ilintili. Derin devlet içsel uğraş vermek zorunda olduğu için dışsal işlere konsantre olamıyor heralde!
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 11:01
  Tamam Erdoğan bağımsızlık mücadelesi yapıyor ama işi buraya getiren kim?
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 12:50
  Bagimsizligimiz tekrar tehlikeye girsin, tekrar mücadele verelim ve sonunda da ilimli bir islam devleti kuralim. Amac bu. (Hem ABD nin, hem AKP nin)
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 10:51
  En onemli tespit en basta: Darbenin basarisi "basarisizligi uzerine" kurgulanmasti.Ve amacina ulasti. Ulke kaos yolunda adim adim ilerliyor. Tabii bunda atilan yanlis adimlarin da (kimi abuk sabuk tutuklamalar, korumalarin sille tokat sokak ortasinda adam dovmesi v.s.) bunda katkisi var. Ama kanaatimce planlayicilarin bu iktidarin donanimsizligini, fevri tepki vermeye yatkin olmasini ve ic politika tribunlerine oynamayi sevmesine de dusunduler.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 10:29
  bu kadar amerika'ya karşı yazmışsınız ki 0 haklısınız bence. şeytanın başı amerikadır da siz niye orada yaşıyorsunuz işte onu anlamak mümkün değil.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 11:28
  amerikada yaşasın nevar.. adam memleketinide eleştiriyo gidip uzaydamı yaşasın.. şu muhalefet kafa değişmiyo :)
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 10:04
  inatla uc maymunu oynayan muhalif kafa acaba seni okuyormu? yine dokturmussun. aklina , eline saglik.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 09:02
  Cok guzel ifade etmissiniz oray bey.
 • Misafir 12 Ekim 2017 Perşembe 07:56
  Oray kardes iyiki yaziyorsun
Kalan karakter : 2000