Ebeveynler ve doğru davranış modelleri

(Fotoğraflı)

İSTANBUL (İHA) - Küçükçekmece'de düzenlenen 'Okul Başarısında Ailenin Rolü' konulu seminerde Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Konuk, ebeveynlere doğru davranış modelleriyle ilgili bilgi verdi.
Küçükçekmece Belediyesi tarafından Hayriye Gök İlkokulu'nda 'Okul Başarısında Ailenin Rolü' konulu seminer düzenlendi.
Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Konuk, ebeveynlere doğru davranış modelleriyle ilgili tavsiyelerde bulundu.

"Çocuk sizin robotunuz değildir"
Anne babanın çocuğun gelişiminde rol model olduğuna dikkat çeken Mehmet Konuk, "Çocuk için aile ilk sırada gelir. Çocuk, cimriliği, başka insanları ötelemeyi, aşkı, dedikoduyu, iki yüzlülüğü anne ve babasından öğrenir. Sizler, sözlerinizle değil davranışlarınızla aslında çocuğunuza rol model olursunuz. Çocuğunuzun eğitiminden emin olabilirsiniz ancak onun ileride sahip olacağı mesleği seçmek sizin elinizde değildir. O sizin robotunuz değildir. Eğer baskıcı bir tutum sergilerseniz, çocuk 18 yaşına geldiğinde üniversite çağında elinizden kaçmak için yer arar. Bu demektir ki sizin çocukla kurduğunuz iletişimde kusurlar vardır" dedi.

Ebeveynler nerede hata yapıyor?
Verdiği örneklerle doğru davranış modellerini anlatan Konuk, "Örneğin, çocuğunuza bir arkadaşı vurduğunda ebeveynler 'sen de ona vursaydın' diye tepki veriyor. Bu doğru bir davranış değildir. Olması gereken arkadaşının yaptığının yanlış olduğunu söylemek, aynı yanlışı kendisinin asla yapmaması gerektiğine dikkat çekmek ve böyle yanlış davranışlı kişilerden uzak durması gerektiğini söylemektir. Yani çocuğa kişinin değil davranışının yanlış olduğunu söylemek gerekiyor. Kibarlık, nezaket ve iyi huyluluktan insana zarar gelmez. Bunu asla unutmamalıyız" diye konuştu.

(HB-BA-Y)

19.01.2018 11:43:38 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.