Dişlerde oluşan problemlere dikkat

(Fotoğraflı)

İSTANBUL (İHA) - Dr. Aydan Coşkun Ateş, ağızda oluşan diş problemlerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Sarıyer Ortodonti Diş Kliniğinden Dr. Aydan Coşkun Ateş, "Ortodonti hastalarını en çok zorlayan nokta uzun süren ortodontik tedavilerdir. Yıllarca tedavi süresini düşüren çeşitli cerrahi teknikler geliştirilmiş, diş hareketini hızlandırmak için ortodontik yüklerle kemik iyileşme mekanizması kombine edilmiştir. Ancak bu tekniklerin dişlerin devitalizasyonu, alveolar kemik rezorpsiyonu, kemik bloklarının vasküler nekrozu ve çeşitli komplikasyonlar bakımından riskleri vardır ve hasta kabul edilebilirliği düşüktür. Bunun üzerine minimal invaziv hızlı ortodonti için flapsiz yaklaşım geliştirimiştir. Bu prosedür radyografi rehberliğinde minimal insizyonları ve lokalize piezoelektrik kortikomileri içerir. Hızlı ortodontik tedavinin avantajları; daha az travmatik, flapsiz, travma iyileşme süresinin azalması şeklindedir." dedi.
Cerrahi prosedür öncesinde hastanın periodontal sağlığının önemli ve periodontolog rarafından muayene edilmesi gerektiğini belirten Dr. Aydan Coşkun Ateş, "Operasyondan bir gün önce sabah ve akşam olarak yüzde 0,12'lik klorheksidin ağız gargarası kullanılır. Operasyondan hemen önce ise bir dakika boyunca yüzde 0,12'lik klorheksidin ile gargara yapılıp bukkal alanlar klorheksidine batırılmış gazlı bez ile silinir. Piezoceerahi işlemi braketler yerleştirildikten bir gün sonra lokal anestezi altında yapılır İnsizyon diş etinin 2 mm altından başlar. Piezocerrahi insizyonun üzerinde yer alır. Vertikal kortikomi insizyon izini takip eder." şeklinde konuştu.
Dr. Aydan Coşkun Ateş, kortikomi sonrası hastalara yumuşak diyet verilerek 24 saat ağız çalkalamanın yasaklandığını ifade ederek, "Bu tekniğin getirisi diş hareketini hızlandıran kemik grafti gerektiren diğer cerrahi yöntemlerdeki flap elevasyonunu(dişetinin tamamen kaldırılması) önlemektir. Bu yöntem ile ortodontik tedavi süresinin %30'dan %70'e kadar azaldığı klinik çalışmalarlada gösterilmektedir." dedi.
(ERZ-AA-BA-Y)

02.06.2017 13:00:21 TSI
NNNN

İSTANBUL

16 Haziran 2019 Pazar

  • İMSAK 03:24
  • GÜNEŞ 05:24
  • ÖĞLE 13:10
  • İKİNDİ 17:10
  • AKŞAM 20:45
  • YATSI 22:36
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.