SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

'Mehmet Akif Ersoy Müze Kütüphanesi' açıldı

12 Mart 2011 Cumartesi, 14:25:54Güncelleme: 14:25:54

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yedi bölgede oluşturulması planlanan edebiyat müze kütüphanelerinin ilki Ankara'da

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
'Mehmet Akif Ersoy Müze Kütüphanesi' açıldı Sonra Oku

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hamamönü'ndeki kütüphanenin açılışında, kütüphanenin Altındağ Belediyesi işbirliğiyle yapıldığını, belediyenin kış ayları olmasına ve kara rağmen binayı üç ay dolmadan bitirdiğini söyledi.

Binadaki müze konseptinin henüz yeni olduğunu ifade eden Günay, ''Orayı müze gözüyle görmeyin, henüz bir başlangıç yapılıyor. Daha raflar boş. Benim şahsen görmek istediğim çok sayıda kitap henüz raflarda yok, ama bir başlangıç yapıyoruz. Bir edebiyat müze kütüphaneleri konsepti bu, yeni bir kavram ve Türkiye'de ilk defa olacak'' dedi.

İstanbul'da Ahmet Hamdi Tanpınar, Diyarbakır'da Ahmet Arif, Adana'da Karacaoğlan, Erzurum'da Erzurumlu Emrah, İzmir'de Atilla İlhan ve Trabzon'da Bedri Rahmi Eyüboğlu ismiyle 7 bölgede edebiyat müze kütüphaneleri açarak başlangıç yapacaklarını ifade eden Bakan Günay, bunların ilkinin ''Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi'' olduğunu belirtti.

Bakan Günay, şunları kaydetti:
''Binanın birinci katında Akif ile ilgili ne kadar yazılmış kitap varsa, onları bulabileceğiniz, yani bir Akif başvuru kitaplığı olacak. Üst katta, başka bir alanda da Ankara üzerine yazılmış, Ankaralı yazarların yazdığı kitaplar olacak. Hem bilgi kütüphanesi hem de ismini taşıdığı kişiyle ilgili araştırma merkezi haline gelecek. Güzel bir başlangıç olduğunu umuyorum. Akif'in yılına, memlekete bir eser katarak başlamanın anlam kattığını düşünüyorum. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.''

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula ise edebiyat kütüphanelerinin ilkini Ankara'da açtıklarını ifade ederek, ''Türkiye'nin 7 bölgesinde bunları yapmaya çalışıyoruz. Böylece dünyada örneği olmayan bir şeyi de yapmış oluyoruz. Dünyada edebiyat evleri var, edebiyat müzeleri var ama müze kütüphaneleri ilktir. Çok mütevazi bir başlangıç yapıyoruz. Her bakımdan gelişecektir. Koleksiyonumuz da yetkinleşecektir'' diye konuştu.

Daha sonra kütüphanenin açılışını yapan Bakan Günay, iki katlı binayı gezerek, incelemelerde bulundu.

Öte yandan, Bakan Günay, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü adına, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'ye desteklerinden dolaylı plaket takdim etti.

Bu arada, Mehmet Akif Ersoy ve Ankara'da yaşamış yazarlara ait kitapların yer aldığı kütüphaneden, vatandaşlar hafta içi her gün ücretsiz yararlanabilecek.

AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER