Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Apple gelir rekoru kırdı - Teknoloji Haberleri

    Apple'dan yapılan açıklamaya göre, geçen yılın ekim-aralık dönemini bilançosunda birinci çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri, 2018’in aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 9 artarak 91.8 milyar dolara ulaştı. Bu, firmanın tarihinde elde ettiği en yüksek 3 aylık gelir oldu. Böylece firma söz konusu dönemde dakikada 692 bin 934 dolar kazanmış oldu.

    Apple, 2018’in ekim-aralık döneminde 84.3 milyar dolar gelir elde etmişti. Firmanın net kârı da 2018’nin ekim-aralık döneminde 19.9 milyar dolardan geçen senenin aynı döneminde 22.2 milyar dolara çıkarak yüzde 11'den fazla artış gösterdi.

    Şirketin hisse başına kârı ise söz konusu dönemde 4.18 dolardan 4.99 dolara çıktı.

    REKLAM

    IPHONE SATIŞI ARTTI

    Apple'ın iPhone akıllı telefon satışlarından elde ettiği gelir de aynı dönemler itibarıyla artış kaydetti.

    Söz konusu dönemde şirketin iPhone satışlarından elde ettiği gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 56 milyar dolara ulaştı. Böylece şirket bir yıl süren büyük düşüş trendini sona erdirmiş oldu.

    Aynı dönemde, iPad satışlarından sağlanan gelir ise 6.7 milyar dolardan 5.98 milyar dolara ve Mac satışlarının geliri de 7.41 milyar dolardan 7.16 milyar dolara geriledi.

    ŞirketinAppleCare, uygulamalar veApplePay gibi hizmetlerden elde ettiği gelir bu dönemde 10.9 milyar dolardan 12.7 milyar dolara çıktı.AppleTV,AppleWatch ve aksesuar ürünlerin satışından sağlanan gelir ise 7.3 milyar dolardan 10 milyar doların üzerine çıktı.

    BEKLENTİLERİ AŞTI

    Apple'ın net kâr ve gelirinin piyasa beklentisinden daha olumlu gelmesiyle New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde şirketin hisseleri değer kazandı.Applehisseleri, şirketin bilançosunu açıklamasının ardından yüzde 2’den fazla değer kazanarak 327 dolara kadar tırmandı.

    Apple'ın Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, tüm zamanların en yüksek çeyreklik gelirini açıklamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, bunun iPhone 11 ve iPhone 11Pro modellerine olan güçlü talepten kaynaklandığını ifade etti.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ