Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Ünlü yönetmenin testi pozitif çıktı
0:00 / 0:00

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde 2020'de ödüle layık görülenler, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldı. Sinema dalında ödüle layık görülen ünlü senarist - yönetmen Derviş Zaim, koronavirüs testinin pozitif çıkması sonucu törene katılamadı. Zaim'in ödülünü vekaleten filmlerinin uygulayıcı yapımcısı aldı.
Derviş Zaim, yeni filmi için Ege Bölgesi'nde yaptığı mekân keşfinden döndükten hemen sonra kendini kötü hissedince hastaneye gitti. Koronavirüs testinin pozitif çıkması sonucu tedavi altına alınan Zaim, Cumhurbaşkanlığı'na haber vererek törene katılamayacağını bildirdi.

Törene çok az bir zaman kala koronavirüse yakalanan Derviş Zaim'in ödülünü almaya gidememesinden dolayı oldukça üzgün olduğu öğrenildi.

Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye'nin kültür ve sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren kişi veya kurumlara verilen 'Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri', 7 kategoride veriliyor. Bu yıl ödüle layık görülenler;

Koleksiyoner... Mehmet Çebi
Vefa... Necmeddin Okyay
Kültür Tarihi... Sadettin Ökten
Sosyal Bilimler... İsmail Kara
Edebiyat... İbrahim Tenekeci
Sinema... Derviş Zaim
Müzik... Özdemir Erdoğan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sosyal medyadan yaptığı paylaşım ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen Derviş Zaim'i tebrik etti; "Kıbrıslı Türk yazar, senarist ve yönetmen Derviş Zaim sinema dalında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görülmüştür. Kendisini tebrik eder, çalışmalarında üstün başarılarının devamını dilerim."

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.