Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’a toplamda 1,7 milyar dolar paranın geri ödeneceğini açıklamasının, İran'ın ABD vatandaşlarını serbest bırakması için verilen bir rüşvet olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, ABD’nin 1981 yılından İran’a toplam 1,7 milyar dolar değerindeki borcunu geri ödeneceyeceğini hafta sonunda açıklamasının İran’ın casusluk yaptığı iddiasıyla bir yıldan fazla süredir tutuklu bulunan ABD'li Washington Post gazetesi muhabiri Jason Rızaiyan ve diğer 3 ABD vatandaşını serbest bırakılacağını açıklaması arasındaki ilişki üzerine konuştu.
"ABD’nin İran’a yönelik eski bir borcunu temizleyeceğini açıklamasının İran’da tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması için verilmiş bir rüşvet olmadığını" belirten Toner, “Bu bir rüşvet değildi. Bir fidye söz konusu değil” dedi.

Toner, “Tutuklu bulunan Amerikalıların geri iadesini garantilemek için yapılan herhangi bir ödeme olmadı” ifadesini kullandı.

Toner, İran’a ödemenin yapılacağının, tutuklu Amerikalıların serbest bırakılmasından bir gün sonra açıklandığını belirterek iki olay arasındaki zaman farkına dikkat çekti.

Hafta sonunda ayrıca, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın 14 Temmuz’da kabul edilen nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onaylamış ve İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasına yol açacak nihai raporu üye ülkelere gönderdiğini duyurmuştu.

ABD