Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kutsal topraklarda umre için yılda 8 milyon kişiyi ağırlayan Suudi Arabistan, "2030 Vizyonu" kapsamında hayata geçireceği projelerle bu sayıyı her yıl artırarak, 2020'de 15 milyona, 2030'da da 30 milyona çıkarmayı öngörüyor.

Suudi Arabistan'ın, ülkenin petrole bağımlılığını azaltmak için 15 yıla yayarak uygulamayı öngördüğü sosyal ve ekonomik yenilik programı 2030 Vizyonu'nda, umre için yapılacak düzenlemelere de yer verildi.

Ülkeye son 10 yılda umre için gelenlerin sayısının üç kat artarak, 8 milyona çıktığı belirtilen söz konusu programda, 2020 itibarıyla 15 milyon ziyaretçi için, vize başvuru işlemlerinin kolaylaştırılacağı, konaklama tesisleri ve hastanelerin kapasitesinin artırılacağı, ulaşım sistemi ağının güçlendirileceği ifade edildi.

Sağlık, ulaşım, turizm altyapısının yenilenmesinin yanı sıra İslam Medeniyeti Müzesi'nin kurulması gibi hayata geçirilecek kültürel ve sosyal projelerle kutsal topraklara umre için gelecek ziyaretçi sayısının 2030'da yıllık 30 milyon kişiye ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

BEKLENTİ HAÇ KOTASININ ARTIRILMASI

Hac ve umre için kutsal topraklara gitmek isteyenlere hizmet veren İkram Turizm'in yöneticisi Mustafa Sadık Dursun, yaptığı değerlendirmede, düzenlemenin, umreye gidenlerin sayısını etkileyeceğini söyledi.

Türk halkının daha çok hac kotasının artırılmasını beklediğini belirten Dursun, "Bu konuda müjdeli haber halkımız tarafından beklenmektedir. Umreye gidecekler açısından, Suudi Arabistan'daki düzenlemeler kadar, ülkemizdeki ve diğer Müslüman ülkelerdeki ekonomik durum da etkilidir." diye konuştu.

AA