Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Filistin olarak imzalanan tüm anlaşmalara uyduk, tüm taahhütleri yerine getirdik ancak İsrailliler taahhütlerini yerine getirmiyor." dedi.

Abbas, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda milletvekillerine hitap etti.

AB'nin ortaya koyduğu demokratik modelin Filistin'de adalet ve barışın sağlanmasına katkı sağladığını belirten Abbas, AB'nin Filistin'i tanımasından ve verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

Abbas, İsrail Filistin meselesinin başlangıcından bugüne yaklaşık 100 yıl geçtiğine dikkati çekerek, "İsrail yüzünden topraklarında binlerce yıl barış içinde yaşayan insanlarımız göç etmek zorunda bırakıldı." diye konuştu.

"ULUSLARARASI TOPLUMUN GÖZÜ ÖNÜNDE"

İsrail'in 1948 ve 1967 yıllarında bölgede yaptıklarını, Kudüs'ü ve Gazze'yi işgalini anımsatan Abbas, "Filistin'in ve halkı olarak bizlerin bir tarihi var. Bir kimliğimiz var. Bir ülkeyiz. Siyasi bir varlığız. Filistin tarihi, katliamlar ve acılarla dolu. Filistin, İsraillilerin ırkçı, nefret içeren eylemleri nedeniyle, 20'nci ve 21'inci yüzyılda eşi benzeri görülmemiş bir şekilde acılar çekti. Bütün bu yapılanlar uluslararası toplumun gözleri önünde yaşandı." ifadelerini kullandı.

Abbas, Filistin'in çok zor dönemler geçirdiğini hatırlatarak, "İnsanlarımız, İsrail nedeniyle başka ülkelerde sığınmacı olarak, yokluk içerisinde yaşıyor. Biz buna karşı koymaya, ülkemizde, kendi topraklarımızda kalmaya karar verdik. İsrail'in Filistin işgaline, siyasi, diplomatik ve barışçıl kanalları kullanarak karşı koymaya karar verdik." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜM ANLAŞMALARA UYDUK"

Filistin'in tüm çabalarına rağmen İsrail'le ilişkilerinde ilerleme kaydedemediğine değinen Abbas, sözlerine şöyle devam etti:

"Filistin olarak imzalanan tüm anlaşmalara uyduk, tüm taahhütleri yerine getirdik ancak İsrailliler taahhütlerini yerine getirmiyor. Hayatın tüm alanlarına hakim olmaya devam ediyor. İsrailliler, hem Hristiyan hem de Müslümanlar için kutsal olan Kudüs'ün tarihi kimliğini bozmaya çalışıyor. Kutsal mekanları ihlal ediyor. İsrail, bizim topraklarımıza el koyarak, bizim evlerimizi yıkarak yerleşkeler kuruyor. Binlerce insanımızı hapse atıyor. Bugün İsrail hala her gün şiddet uygulayan bir devlet."

Abbas, İsrail'in saldırgan tutumunun bazı İsrailli politikacılar ve gazeteciler tarafından eleştirildiğine dikkati çekerek, konuyla ilgili alınan Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının tam anlamıyla uygulanmasını istedi.

"İSRAİL, YERLEŞKELERİNİ KURMAYA DEVAM EDİYOR" 

Filistin'in 2012 yılında BM'ye üye olduğunu ve şu anda 138 devlet tarafından tanındığını anımsatan Abbas, "Yıllarca yaşadığımız tarihi Filistin'in dörtte birinden daha az bir alandayız. Şu anda İsrail nedeniyle sadece görüşmüş olmak için görüşüyoruz. İsrail bu süreçte zaman kazanmaya çalışıyor. İsrail, yerleşkelerini kurmaya devam ediyor. Bizim topraklarımızı işgal etmeye devam ediyor. Duvarlar inşa ediyor." diye konuştu.

"1 MİLYON FİLİSTİNLİ, İSRAİL TARAFINDAN BİR DÖNEM HAPSE ATILDI"

Abbas, İsrail'e yerleşkelerini durdurma çağrısında bulunmalarına rağmen, İsrail'in Filistin topraklarında yapılaşmaya devam ettiğini belirterek, "İsrail, son 6 yılda üç savaş başlattı. Gazze'de binlerce insanın ölümüne neden oldu. Yüzlerce aile kayboldu. İsrail evleri yok etti. Fabrikaları yok etti. İşgalden beri size şunu söyleyebilirim, 1 milyon Filistinli, İsrail tarafından bir dönem hapse atıldı. Şu anda 7 bin Filistinli İsrail'de tutuklu bulunuyor." dedi.

İsrail'in derhal Filistin işgaline son vermesi gerektiğini vurgulayan Abbas, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İsrail'in Filistin'i işgaline dur demenin zamanı değil mi? Neden uluslararası hukuk İsrail'e karşı uygulanmıyor? İsrail daha ne kadar bu durumdan fayda sağlamaya devam edecek? İsrail daha ne kadar cezasız kalmaya devam edecek? Daha ne kadar barışı reddetmeye devam edecek? İsrail daha ne kadar Filistin halkının tarihi acılarını anlamayacak? Daha ne kadar İsrail'İn adaletsizliği devam edecek? Bu işgali kabul etmiyoruz. Fedakarlık yapmaya devam edeceğiz."

"İSRAİL FİLİSTİN'İ AÇIK HAVA HAPİSHANESİNE ÇEVİRDİ"

Abbas, Filistin halkının özgür, duvarlar, asker kontrolleri olmadan yaşaması gerektiğine dikkati çekerek, "İsrail, Filistin'i bir açık hava hapishanesine çevirdi ve insanlarımız bunun içinde yaşıyor. Biz hiçbir ülkeyi haritadan silmeye çalışmıyoruz. Ama bazı insanlar bizim ülkemiz haritadan kaldırmak istiyor. Tek isteğimiz var olmak. Hiç kimsenin bizim ülkemizi haritadan silmesine ve haklarımızı elimizden almasına izin vermeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

ABD, AB, İSRAİL, FİLİSTİN KOMİSYONU ÖNERİSİ 

İsrail ve Filistin'in Avrupa Birliği (AB) ile yakın bağları olduğunu anımsatan Abbas, iki ülke arasında bir arabuluculuğa gereksinim olduğunu belirterek, "Avrupa Birliği bizim için bölgede önemli bir oyuncu. Öncelikli olarak iki devletli bir çözümden yanayız. Biz bölgede herkes için barış istiyoruz . ABD, İsrail ve Filistin arasında üçlü komisyon kurulmuştu.Biz bunun yeniden kurulması ve buna dördüncü olarak da AB'nin eklenmesini istiyoruz. Bu konuda adım atılmalı." diye konuştu.

Abbas, Filistin halkının barış istediğini vurgulayarak, "Bu, siyasi bir mücadele ve bu konunun çözümü de siyasi olmalı. Barış hepimizin faydasınadır. Hep birlikte bir barış inşa edelim. Barış, istikrarımızın ve iyi bir geleceğimizin garantisi olacaktır." dedi.

AA