Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Irak ordusuyla hareket eden federal polis gücünde görevli Albay Sultan Hamudat el-Azi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "DEAŞ militanları dün gece Musul'un doğusunda yer alan Ezka, Mesarif, Ez-Zuhur ve Üniversite mahallelerindeki sivillerin evlerine baskın düzenledi." dedi.

"Baskında 32 kişiyi bilinmeyen bir alana götüren militanların bu kişileri infaz ettikleri bilgisine ulaştık." diyen Azi, söz konusu sivillerin kentin doğusunda ilerleme kaydeden Irak güçlerine "muhbirlik" yaptıkları gerekçesiyle infaz edildiklerini ifade etti.

Azi, örgütün, kontrolü altında bulunan bölgelerdeki sivilleri, güvenlik güçlerine bilgi sızdırmaları halinde "öldürmekle" tehdit ettiğini de sözlerine ekledi.

Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarmak için 17 Ekim'de başlatılan operasyon, kentin çeşitli bölgelerinde devam ediyor. Operasyona, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon da hava desteği sağlıyor.

Irak'ın Musul kentini terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu çerçevesinde son 24 saatte 72 örgüt militanının etkisiz hale getirildiği, Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin ise kentin batısında ilerleme kaydettiği bildirildi.

Orduya bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, Irak güçlerinin, Musul'un doğusunda 49, güneydoğusunda 10 örgüt militanını öldürdüğü belirtildi.

Açıklamada, örgütün silahlarından bir kısmının ele geçirildiği ve patlayıcıların etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Irak devlet televizyonunun açıklamalarını yayınladığı Ortak Operasyonlar Komutanlığından Orgeneral Talib Şegati de Musul halkının, örgütün attığı adımlara ilişkin askerlere önemli bilgiler aktardığını söyledi.

Şegati, "Emniyet güçleri teröristlere karşı mücadelede kısa bir sürede büyük tecrübe kazandı. Es-Sahil el-Eyser de yakında tamamen militanlardan temizlenecek." dedi.

Öte yandan, Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Musul'un batısındaki Ummu Huceyra es-Sufla, El-Azel, Et-Tuffaha ve Hudayr köylerini DEAŞ'tan geri aldığı bildirildi.

Milislerin ayrıca, 13 örgüt militanını öldürdüğü, 2 araçlarını imha ettiği ve örgüte ait bir insansız hava aracını düşürdüğü aktarıldı.

Ağırlıklı olarak Irak ordusu, polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmerge birliklerinin katıldığı, uluslararası koalisyon güçlerinin de havadan destek verdiği Musul'u kurtarma operasyonu 17 Ekim'de başlamıştı.

DEAŞ'ın üst düzey isimlerinden ve ABD'nin de ölüm listesinde yer alan Avustralya vatandaşı Neil Christopher Prakash'ın 24 Ekim'de Kilis'te yakalandığı ortaya çıktı. Kilis Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerinin ardından Prakash'ın 26 Ekim'de tutuklandığı ve Gaziantep Cezaevi'ne konulduğu öğrenildi.

Kilis İl Jandarma Komutanlığı ekipleri yaptıkları çalışmalar sonucu sınırı kaçak yollarla geçip Türkiye'ye girmek isteyen Neil Christopher Prakash'ı 24 Ekim'de yanındaki DEAŞ militanlarıyla birlikte yakaladı. Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerinin ardından adliyeye gönderilen 'Abu Talha Hındı' ve 'Ebu Halid el Kambodi' kod adlarını kullanan Prakash, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı. DEAŞ'ın propaganda videolarında da görülen örgüte Avustralya'dan militan toplayan en üst düzey isim olan 26 yaşındaki Prakash, tutuklandıktan sonra Gaziantep Cezaevi'ne konuldu. Örgütün önemli isimlerinden biri olduğu iddia edilen Prakash, vatandaşı olduğu Avustralya'da da en çok aranan teröristler listesindeydi.

ÖLDÜĞÜ İLERİ SÜRÜLMÜŞTÜ

Avustralya, mayıs ayında yaptığı açıklamada, Prakash'ın, ABD'nin 29 Nisan'da Musul'da düzenlediği hava saldırısında öldüğünü duyurmuştu. Babası Fiji, annesi Kamboçyalı olan Avustralya vatandaşı Prakash, 2012 yılında Budizm'den İslamiyet'e geçmiş, 2013 yılında da Suriye'ye gitmişti. ABD'nin 'öldürülecekler listesi'ne giren Prakash, DEAŞ'ın propaganda videolarında da görülüyordu.

Neşet DİŞKAYA / Kilis