Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i Çankaya Köşkü'nde törenle karşıladı.

Resmi tören, Yıldırım ve Şerif'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Şerif, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu'nu "Merhaba asker" diyerek selamladı.

İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Yıldırım ve Şerif, Çankaya Köşkü merdivenlerinde tokalaşarak basına poz verdi.

Görüşmelere geçilmeden önce Yıldırım, Navaz Şerif'e, Çankaya Köşkü balkonundan Ankara'yı tanıttı, iki lider burada bir süre sohbet etti.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ile diğer ilgililer de hazır bulundu.

"FETÖ ARTIK PAKİSTAN'DA HAYAT ALANI BULAMAYACAK"

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında Pakistan'ın Türkiye'ye verdiği desteğe işaret ederek, "Kardeş Pakistan'ın atacağı ilave adımlarla FETÖ artık Pakistan'da hayat alanı bulamayacak ve tamamen ülkeyi terkedecektir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Navaz Şerif'e dostum diye hitap eden Başbakan Yıldırım, "Kökleri tarihe uzanan, dostluk ve kardeşlik ilişkileriyle bağlı olduğumuz Pakistan'ın Başbakanı Aziz dostum Navaz Şerif ve beraberindeki heyetle birlikte ülkemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade ederek sözlerime başlıyorum. Sayın dostum Navaz Şerif 2 yıl aradan sonra evinden uzakta, ikinci evinde Türkiye'dedir. Evinize hoşgeldiniz. Bu ziyaretiniz, diplomatik ilişkilerimizin tesisisin 70'inci yıldönümünde gerçekleşiyor. Bu itibarla çok daha önem arzetmektedir. Pakistanla ilişkilerimiz, bağımsızlığını kazandığı ve devletini kurduğu 14 Ağustos 1947'den bu yana dostluk ve kardeşlik temelinde şekillenmiştir. Pakistan halkıyla ilişkilerimiz bununla sınırlı değildir. Alt kıta Müslümanların Kurtuluş Savaşı'nda bize verdiği destek zihnimizde ve Türk halkının gönlünde özel bir yere sahiptir. Her iki ulusun kardeşliği birbirlerine zor zamanlarda ve ulusal meselelerinde verdikleri destekle sübut bulmuştur" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "En son olarak 15 Temmuz alçak terörist darbe girişiminin hemen ertesinde Pakistan hükümeti ayrıca Pakistan parlamentosunun her iki kanadı ve bütün Pakistan halkı Türkiye'nin yanında yer alarak bir kez daha dostluğu, kardeşliği ve tarihi dayanışma ruhunu göstermişlerdir. Türk milleti adına o zor günümüzde bize verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. Pakistan parlamentosunun her iki kanadı, oy birliğiyle aldığı kararlarla, ülkemizde gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişimi karşısında açık bir dayanışma sergilemişlerdir. Türk milletine ve Türkiye'nin demokratik düzenine karşı bir kalkışma hareketine girişen terör örgütü Fetullahçı Örgüt faaliyette bulunduğu 170'e yakın ülkede büyük bir tehdittir. Kardeş Pakistan'ın da güvenliğine, kamu düzenine karşı bir tehdit oluşturduğunu düşündüğümüz bu terör örgütünün bütün izlerinin silinmesi ve Pakistan'dan çıkarılması konusunda çok titiz bir yaklaşımınız olduğunu biliyoruz ve bunun için teşekkür ediyoruz. Kardeş Pakistan'ın atacağı ilave adımlarla FETÖ artık Pakistan'da hayat alanı bulamayacak ve tamamen ülkeyi terkedecektir."

"Pakistan'da bütün alanlarda ilişkilerimizi tarihi, köklü, kardeşlik hukuku içerisinde geliştiriyoruz" diyen Yıldırım, "Bundan sonraki hedefimizde başta ikili ticaret ve yatırım olmak üzere bölgesel konular ve uluslararası konularda var olan ilişkilerimizi sürdürmektir. Türkiye Pakistan YDSK'nın 5. toplantısını Sayın Başbakan ve Bakanların katıldığı, karşılıklı görüşmelerin yapıldığı verimli bir toplantıyı gerçekleştirdik. 6. toplantı önümüzdeki yıl Pakistan'da gerçekleştirecek. Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki ayın başında Pakistan'da bölge ülkelerinin devlet başkanları, hükümet başkanlarıyla Pakistan'ın evsahipliğinde bir toplantı gerçekleştirecekler" şeklinde konuştu.

Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerle siyasi ilişkilerin düzeyine uygun dinamik, ticari ilişkilerin tesisi, ticaret hacminin artırılması noktasında da somut adımların atıldığını belirten Yıldırım, özel sektör ortaklık ve yatırımlarının teşviki konusunda her iki tarafın gerekli siyasi kararlılığa sahip olduğunu görmekten memnun olduklarını dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, karşılıklı ilişkiler, yatırımların istenilen düzeye çıkaracak Serbest Ticaret Anlaşması'nın 2017 yılında sonuçlandırılması ve imzalanması konusunda da ilgili bakanlara gerekli talimatların verildiğini ifade etti. Görüşmelerde ayrıca, kültür, turizm ve eğitim alanlarının geliştirilmesinin teyit edildiğini anlatan Yıldırım, üniversiteler arasındaki ilişkilerin daha da artırılması gerektiğini düşündüklerini söyledi. Bölgesel ve uluslararası konuların da görüşmelerde ele alındığına dikkati çeken Yıldırım, Pakistan ve Afganistan arasındaki işbirliğinin gelişmesi konusunun önemine de vurgu yaptıklarını belirtti.

Pakistan ile bölgesel ve uluslararası platformlardaki işbirliğinin iyi gittiğine dikkati çeken Yıldırım, "Ülkemizin küresel ve bölgesel istikrara daha fazla katkıda bulunmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti: "Türkiye de Pakistan da bu terör illetinden kurtulacaktır, bu konuda da yakın işbirliğimiz bundan böyle de aynı şekilde dayanışmamız devam edecektir. Pakistan coğrafi konumu, doğal kaynakları büyük potansiyel sunan, ekonomisiyle bölgenin stratejik öneme sahip ülkesidir. Anahtar bir ülke konumundadır. Pakistan'ın karşılaştığı bütün zorluklara rağmen her alanda büyük ilerlemeler kaydetmesi bize gurur vermektedir. Türkiye, parlak bir geleceğe sahip Pakistan'la var olan dayanışmasını ileriye taşıma konusunda kararlıdır. Çok yaşa Türkiye-Pakistan dostluğu."

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Türkiye Pakistan için ikinci evimiz niteliğinde olduğunu belirterek, "Bir kez daha Pakistan'ın Türkiye ile olan dayanışmasını ifade etmek istiyorum. 15 Temmuz'da yapılan hain darbe girişimine karşı Türkiye ile dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Türkiye ve Türk halkı o gece tanklara karşı sokağa çıkmıştır ve demokrasiye karşı mücadele vermiştir. Bu, altın harflerle tarihe yazılacaktır. Bu darbe girişiminin arkasında bulunan yasadışı örgüt konusunda herkesi uyandırmıştır. Pakistan da aynı şekilde bu mücadeleye destek vermiştir. Türkiye'nin düşmanlarının Pakistan'ın düşmanı olduğunu ifade etmek isterim. Türkiye'nin bu tür hain ve korkakça girişimlere meydan vermeyeceğini biliyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye ile Pakistan işbirliğinin ekonomik, siyasi, yatırım,eğitim, kültür ve turizm alanlarında devam ettiğine işaret eden Şerif, bugün imzalanacak olan anlaşmaların bu süreci daha da destekleyeceğine dikkati çekti.

Büyüyen İslamafobiaya karşı ortak mücadele vereceklerini anlatan Şerif, birlikte daha iyi ve güvenli bir dünyanın gelişmesine katkıda bulunmaya devam edeceklerini ifade etti. Şerif, Başbakan Yıldırım'ı Pakistan'a davet etti. Şerif, konuşmasını "Çok yaşa Pakistan, çok yaşa Türkiye" diyerek sonlandırdı.