Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM DIŞHABERLER SERVİSİ

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmet Fevzi, hazırladıkları planın Suriye hükümeti tarafından kabul edildiğini açıkladı. Fevzi, Suriye'nin cevabını mektupla ilettiğini söyledi.

BM Sözcü Yardımcısı Eduardo Del Buey de Suriye hükümetinin, Annan planına resmen cevap verdiğini, Annan'ın Suriye hükümetinin cevabını incelediğini açıklamıştı.

"İYİ BAŞLANGIÇ"
Esad'ın 6 maddelik planı kabul etmesi sonrası açıklama yapan Kofi Annan, barış planının kabul edilmesinin "başlangıç için önemli bir adım" olduğunu söyledi.

PLAN NE ÖNGÖRÜYOR?
Şam yönetiminin kabul ettiği açıklanan plan şu unsurları içeriyor:

1- Suriyeli halkın meşru taleplerine ve endişelerine yanıt verecek şekilde Suriyeliler tarafından yürütülecek ve herkesi kapsayacak siyasi süreç için özel temsilciyle (Annan) çalışmayı taahhüt etmek ve bu amaçla gerekirse (müzakereler için) bir temsilcinin atanmasına onay vermek.

2- Saldırıları bırakıp, BM tarafından gözetilecek ateşkesin derhal sağlanması- Bu amaçla öncelikle Suriye hükümetinin, halkın yaşadığı bölgelerde ağır silahlar kullanmaya son vermesi ve askerlerini geri çekmesi isteniyor, muhalefete (ve Suriye'deki diğer unsurlara) saldırıları bırakıp ateşkesin sağlanması için işbirliği yapması çağrısında bulunuluyor.

3- İnsani yardımın gerekli olan her yere ulaşabilmesi için ilk adım olarak derhal uygulanmak üzere günde 2 saat insani yardım için çatışmaların durdurulması isteniyor.

4- Keyfi olarak tutuklanan ve gözaltına alınanların serbest bırakılması talep ediliyor.

5- Gazetecilerin ülke içinde serbestçe dolaşmalarının sağlanması isteniyor.

6- Barışçıl toplanma ve protesto hakkına saygı duyulması talep ediliyor.

ANNAN ÇİN'DE
Dün Moskova'da Suriye konusunda görüşmeler yapan Annan, bugün de plana destek bulmak amacıyla Çin'e gelmişti. Annan, Çin'de Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştükten sonra Çin Başbakanı Ven Ciabao ile bir araya geldi.

ESAD HUMUS'TA
Öte yandan Suriye resmi haber jansı SAN, Beşar Esad'ın, bir aydan fazla kuşatmadan sonra Suriye ordusunun girdiği Humus kentine gittiğini ve en çok hasar gören Baba Amr mahallesinde incelemelerde bulunduğun bildirdi.

Hükümet güçleri ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Baba Amr mahallesinde yüzlerce kişi yaşamını yitirmişti.