Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Şirketler Gelişmekte olan ülkelerden dev atak - İş-Yaşam Haberleri

    Uzun yıllar gelişmiş ülkelerdeki çok uluslu şirketler Türkiye, Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerdeki şirketleri satın alıyordu. Ancak bu trend tersine döndü.

    Bünyesinde Ülker’i de barındıran Yıldız Holding, dünyaca ünlü çikolata markası Godiva’nın ardından geçtiğimiz günlerde İngiliz bisküvi devi United Biscuits’i de satın aldı.

    Gelişmekte olan ülke şirketlerinin radarına son olarak dünyaca ünlü içecek şirketi Coca-Cola takıldı.

    Sabah’ın haberine göre Burger King, Heinz gibi gıda devlerinin sahibi Latin Trio olarak bilinen 3 Brezilyalı milyarder, Coca-Cola'nın peşinde. Toplam servetleri 44.5 milyar dolara ulaşan Brezilyalı işadamlarının kurduğu 3G Capital, Coca-Cola için yeni bir fon oluşturdu. 1 milyonluk tirajıyla Brezilya'da yayın yapan en önemli haftalık dergi olan Veja'nın iddialarına göre, ilk olarak 4-5 milyar dolarlık büyüklüğü olacak fonun Coca-Cola'dan ne kadar hisse alacağı ise belirtilmiyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO'luk görevini Türk yönetici Muhtar Kent'in yaptığı Coca-Cola'nın geçen yıl geliri 46 milyar doların üstündeydi. 79.2 milyar dolarla dünyanın en değerli markaları araştırmasında 3'üncü sırada bulunan Coca-Cola'nın 306 bin çalışanı var.

    OTOMOTİV ASYAYA DOĞRU...

    Otomobil dünyası ise gelişmekte olan ülkelere kaymaya başladı bile. Özellikle Asyalı otomobil üreticileri, Avrupalı ünlü markaları tek tek bünyesine katmaya başladı. İsveçli otomotiv devi Volvo, oldukça çetin bir süreç sonunda Çinli Geely Motors tarafından satın alınmıştı. İngiliz lüks otomobil markası Jaguar ve arazi aracı Land Rover'i üreten Jaguar Land Rover Group da, Hindistanlı dev Tata Motors saflarına katılmıştı. Malzeytalı otomobil üreticisi Proton ise bir dönem oldukça ünlü olan yarıl otomobili Lotus'u almıştı.

    ÜLKENİN EN ZENGİNLERİ

    AKDENİZ TÜRK GÖLÜ HALİNE GELİYOR

    Türk taşımacılık ve yatçılık şirketleri son yıllarda Avrupa'nın Akdeniz kıyısındaki önemli marina ve limanlarını alarak Akdenizi bir TÜrk Gölü haline getiriyorlar.

    MURAT ÜLKER’DEN MANİDAR PAYLAŞIM

    Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, bugün instagram hesabından kendisine edilen “Yerküre” hediyesinin görüntülerini paylaştı. Murat Ülker, videonun yanına “Yerküre, bu da bana verilen hediye! Tersine dönüyor, manidar değil mi?” mesajını yazdı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ