Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Borsa İstanbul'da 2014 yılının en büyük halka arzlarından biri olmaya aday olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nin (TUSAŞ-TAI) halka arzı, finansal piyasalardaki dalgalı koşullar nedeniyle süresiz olarak ertelendi. Söz konusu halka arz şubat ayında planlanıyordu.

KARAR NEDEN ALINDI?

TUSAŞ, sermaye artışı yöntemi ile paylarının yüzde 25'inin halka arzını 2013 yılı üçüncü çeyrek mali tabloları ile Şubat ayının ilk haftasında gerçekleştirmeyi planlarken, halka arza aracılık için İş Yatırım ve JPMorgan'ı yetkilendirmişti. TUSAŞ CEO'su Muharrem Dörtkaşlı, "Piyasa koşulları nedeniyle halka arzı erteleme kararı aldık. Danışmanlarımızla yaptığımız görüşmelerde kıymetli bir şirkete sahip olmamız nedeniyle, acele etmeme konusunda karar kıldık. Halka arz kararından vazgeçmiş değiliz, piyasaları izlemede kalacağız. Olumlu piyasa koşullarını görünce hızlıca hazır oluruz" dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kayıtlarına göre, TUSAŞ halka arz için ön izin başvurusunu 1 Kasım 2013 tarihinde yaparken, izahname onayı için de 6 Aralık 2013'te kurula başvurmuştu. TUSAŞ halka arzdan sağlayacağı gelirleri, organik ve inorganik büyüme amaçlı kullanmayı planlıyor. Halka arz sürecine yakın kaynaklar halka arz büyüklüğünün birkaç milyar dolar olabileceğini söylemişlerdi.

ŞİRKETLER BEKLEMEDE KALACAK
Şişecam Genel Müdürü Ahmet Kırman yaptığı açıklamada, iştirakleri Paşabahçe'nin halka arzı konusunda piyasanın mevcut durumunun cazip olmadığını ve halka arz dengesi oluşması için uygun zamanı bekleyeceklerini söylemişti.

BIST'te 2014 yılında henüz hiçbir halka arz gerçekleşmedi.

REUTERS