Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika "Yanlış yapan Ak Parti'de barınamaz" 4 eski bakanla ilgili Yüce Divan oylamasını değerlendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik parti içinde birlik mesajı verdi: AK Parti'de yanlış yapan varsa bu bünyede barınamaz. Bunu herkes biliyor

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gündemdeki konularla ilgili açıkmalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakanlar Kuruluna başkanlık etmesini değerlendiren Bakan Çelik, "Bugün, 'O muhtar olamaz' denilen kişi, Cumhurbaşkanı. Tabii ki onun her icraatı, 'Muhtar olamaz' diyenlere rahatsızlık veriyor" dedi.

    Çelik, özetle şunları söyledi:

    - (Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmesi) Erdoğan Türkiye'nin cumhurbaşkanı, hükümet de bu ülkenin hükümeti. Anayasa ortada ve hepimizi bağlıyor. Hükümete başkanlık yapacağıyla ilgili cumhurbaşkanına yetki vermiş. Aslında millet de yetki vermiş. Burada bir tartışma konusu söz konusu değil ki.

    - (Yüce Divan oylaması)4 eski bakanla ilgili TBMM Genel Kurulu'ndaki Yüce Divan oylaması öncesi soruşturma komisyonu kurulmasını AK Parti istedi.Geçmiş dönemde eski başbakanlar, bakanlar Yüce Divan'a gitti. Gönderilmeyenler de var. Burada anlamadığım, geçmiş dönemde gönderilmeyenlere saygı duyduk mu? Duyduk. Bugün de gönderilmeyen varsa saygı duyacaksın. Gönderilen varsa buna da saygı duyacaksın.

    'HERKES KENDİSİYLE BAŞ BAŞA KALDI'

    -Bu gizli bir oylama. Herkes kendisiyle baş başa kaldı. Bu olayın bir siyasi bir de vicdani boyutu var. Verilen oyların içinde ret çıkması birilerini rahatsız edebilir. Yani bırakınız rahatsız olsunlar ama saygı duymaları açısından bunu ifade ediyorum.

    - TBMM'de "1 Mart tezkeresi" oylandığında da bazı arkadaşlarımız farklı oy verdiler. 'AK Parti çatladı, AK Parti bilmem ne oldu' dediler. Aradan 12 yıl geçti. Dimdik, bütünlük içinde AK Parti. Geçmişteki örneğe baktığınız zaman bu olay, AK Parti'nin içinde herhangi bir olumsuzluğa neden veremeyecek. AK Parti'de bir yanlışlık varsa, yanlış yapan varsa, bu bünyede barınamaz. Bunu da herkes biliyor. Herkesin bilmesi gerekir.

    - (Muhalefete yönelik)Türkiye'de güçlü, projeye dayalı, hedefleri bulunan bir muhalefet olmasını istiyoruz.Böyle karalamayla gerçekten yüzeysel bir yaklaşımla Türkiye'nin sorunlarını taramadığınız ortaya çıkar ve sorunlara çözüm üretemez bir kadro pozisyonuna düşersiniz.

    BAHÇELİ ÇARPTI, BÖLDÜ AMA...

    -Geçen dönemlerde Sayın Bahçeli'nin bir hesabı vardı. 9'u 2 ile çarpıyordu. Bilmem bir başka rakamı bir başka rakamla çarpıyordu. 'Partimizin 40'ıncı yılında iktidar olacağız' demişti. Süreç geçti ama oy oranı yüzde 14. AK Parti'nin yüzde 50'sine gelebilmek için Sayın Bahçeli'nin bu hesaplarına göre 150 yıla ihtiyaç var. CHP'ye bakıyorsunuz, 90 yıl geçmiş yüzde 26'da. AK Parti'nin noktasına gelebilmesi için her şey yolunda gidecek ki bu kendi hesaplarına göre 90 yıl ihtiyaç var.

    - (İstisnai kadro iddiaları)Bir bakanın, güvendiği insanları yanına alması ne zaman istismar konusu oldu Allah aşkına? Bu rakamları çıkardım. Yani 11-12 yıllık dönem içinde 750 istisnai kadroyu kullanmışken bizden önceki 10 yıl içinde birçok parti varken o dönemdeki aynı sürelere baktığınızda 400 daha fazla kullanmışlar.

    'ANILARIMI YAZACAĞIM'

    - 3 dönem kuralından dolayı milletvekilliği sürem 7 Haziran'da sona erecek.Görev sürem bitince dinlenmek istiyorum.Çok olaylar yaşadık. Bunları bir ara kaleme alırız.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ