Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Selahattin Demirtaş: Yetki Sayın Başbakan'da 1 Mayıs'ta Taksim'i kutlamaya açmaları lazım

    Taksim'de 1 Mayıs kutlama tartışmaları sürerken HDP Eş Genel BaşkanıSelahattinDemirtaş, eşi BaşakDemirtaş'la birlikte bugün Taksim Meydanı'ndaydı. Kazancı Yokuşu'nda, 1 Mayıs 1977'de ölen 35 kişiyi anmak için toplanan 1 Mayıs Tertip Komitesi üyelerineDemirtaşçifti de destek verdi.

    'TAKSİM MEYDANI 1 MAYIS'IN SEMBOLÜ'

    Kazancı yokuşuna karanfil bırakanDemirtaşbasın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Taksim Meydanı'nın Türkiye'deki 1 Mayıs'ın sembolü olduğunu söyleyenDemirtaş, "Abartılı bir örnek olarak karşılanmasın yapacağım karşılaştırma. Müslümanlar Kabe'ye giderler Hacı olmak için, Museviler Kudüs'e giderler. Dini inançların merkezleri vardır. Mabetleri vardır. Onun dışında hiçbir yerde onu yapamazsınız. Evet dini bir inanç olarak söylemiyorum fakat işçi açısından Taksim olmazsa olmaz bir yerdir. Burada 1 Mayıs kutlanamazsa, o gün Türkiye'de 1 Mayıs kutlanmamış sayılır. Taksim'i yasaklamak, 1 Mayıs'ı yasaklamaktır" dedi.

    'SİYASİLER OLARAK EMEKÇİLERİN YANINDA OLALIM'

    Başbakan Davutoğlu'na seçim arifesinde çağrı yapmak istediğini söyleyenDemirtaş şöyle devam etti:

    Gelin şu 1 Mayıs'a en küçük bir gerginlik olmadan, işçiler bayramı bayram gibi kutlasınlar. Bizler de siyasiler olarak emekçilerimizin bu bayramlarında, yanlarında olalım. Sayın Başbakan özellikle yetki sorumluluk kendisindedir. 1 Mayıs'ı Taksim Meydanını mutlaka kutlamaya açmaları lazım. Biz HDP olarak sendikaların bu tutumunun çok haklı olduğunu düşünüyoruz. En küçük bir şiddet olmaması için de çaba sarf edeceğiz. Taksim yasağının devam etmesi durumunda da o gün kutlamaya katılacakların zarar görmemesi için çaba sarf edeceğiz.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ