Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Bülent Arınç KKTC'de konuştu: Ağabey ve kardeşlik ilişkisi sevgiyi ifade eder | Son dakika haberleri

    Başbakan Yardımcısı ve Hükümet SözcüsüBülentArınç, "Bizim tek bir emelimiz vardır. Huzur içinde, mutlu , müreffeh ve istikrarlı bir ülke olarak kendi ayakları üzerinde durabilen, ekonomisi güçlenmiş bir Kuzey Kıbrıs'a ulaşabilmek" dedi.

    KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Akıncı, devir teslim töreninin ardındanBülentArınç'la Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

    Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Akıncı, görevi süresince Türkiye hükümeti ile yakın ilişki içerisinde çalışacağını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında var olan ilişkileri yakından izlemek ve geliştirmek için sorumluluğunun farkında olduğunu söyledi.

    Başbakan YardımcısıBülentArınç'la verimli bir görüşme yaptıklarını belirten Akıncı, iki ülke arasındaki mevcut protokollerin masaya getirilip konuşulduğunu kaydetti.

    Arınç'a Kıbrıs Türk toplumuna verdiği destekten dolayı teşekkür eden Akıncı,Arınç'a bundan sonraki hayatında başarılar diledi.

    "VAR OLMA MÜCADELEMİZİ BİRLİKTE VERMİŞ İNSANLARIZ"

    Akıncı'nın geçtiğimiz seçimlerde büyük bir başarıyla Cumhurbaşkanı olduğunu belirtenArınç, Kıbrıs Türklerinin örnek bir tutum ve demokratik bir erdemle seçimlere katılım gösterdiklerini söyledi.

    Seçimleri iki açıdan önemli gördüklerine değinenArınç, "Kavgasız, gürültüsüz, ihtilafsız, eşit, adaletli bir seçim oldu. Biz bunu tespit ettik. Vatandaş katılım biraz düşük de olsa oyunu rahatlıkla kullandı. İkincisi de, deneyimli bir siyasetçi, Kıbrıs halkının güvendiği bir insan Cumhurbaşkanı seçildi" dedi.

    Arınç, Kıbrıs Türk halkına teşekkür ederek sürdürdüğü konuşmasında, "Demokrasiler seçimdir, seçimde çıkan sonuca saygı duymaktır ve halkın tercihinin de mutlaka doğru bir tercih olduğuna inanmaktır" diye konuştu.

    Türkiye'nin Kıbrıs ile ilişkilerinin iyi bir noktada olduğunu belirtenArınç, "Bizim aramızdaki ilişkiler Türkiye ile başka bir ülke arasındaki ilişkilere benzer ilişkiler değildir. Geçmişten bu yana aynı milletin çocukları olarak aynı müşterek kadere sahip insanlar olarak birbirimize her konuda maddi manevi destek olmuş, birbirimizin duygu ve düşüncelerini paylaşmış ve var olma mücadelemizi de birlikte vermiş insanlarız" değerlendirmesini yaptı.

    Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

    "Sayın Cumhurbaşkanımız şüphesiz belediye başkanlığında, başbakan yardımcılığında, bakanlıklarda, partilerin genel başkanlıklarında bugüne kadar siyasette belli bir çizgiyi takip etmiş insandır ve bugünde Cumhurbaşkanı olarak görevine başladı. Biraz önceki konuşmalarını da büyük bir takdirle izledik. Sayın Cumhurbaşkanının göreve başlamasından sonra özellikle müzakere sürecinin daha ciddi bir atılım içinde olacağını, kalıcı ve adil bir çözüme ulaşma konusunda daha ümitli olduğumu söyleyebilirim. Türkiye ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk halkının da değerlerini, beklentilerini, çözüm noktasında gösterdiği iradeyi dikkate alan bir uzlaşma konusunda Sayın Akıncı'nın çok önce işe başladığını söyleyebiliriz. Müzakere sürecinde Türkiye olarak bize düşecek görevleri Sayın Cumhurbaşkanımızın ricaları karşısında da her zaman yerine getireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın."

    "AĞABEY VE KARDEŞLİK İLİŞKİSİ SEVGİYİ İFADE EDER"

    Siyasette kendisine "Ağabey" diye hitap edildiğini ve Akıncı'nın da "Kardeş" kelimesine dikkat çektiğini söyleyenArınç, "Ağabey ve kardeşlik ilişkisi her zaman bizim geleneklerimizde bir meseledir. Bu sevgiyi ifade eder, samimiyeti ifade eder, dostluğu ifade eder. Başka da bir anlam çıkarmamak gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımızın üslubu da bizim başımızın üstünde yeri olan bir üsluptur. Herkes belli bir çizgide ne kadar ısrarlı ve samimi olursa o kadar başarılı oluyor" şeklinde konuştu.

    Arınç, Kıbrıs'ta sadece Cumhurbaşkanlığı ile değil Kıbrıs'ın tercihleri konusunda yeni bir dönem başladığını ve bu dönemde olumlu gelişmelerin yaşanacağına inandığını kaydetti.

    Arınç, "Bizim tek bir emelimiz vardır. Huzur içinde, mutlu , müreffeh ve istikrarlı bir ülke olarak kendi ayakları üzerinde durabilen, ekonomisi güçlenmiş bir Kuzey Kıbrıs'a ulaşabilmek. Bu konularda hiç kimsenin tereddüttü olmasın" dedi.

    Akıncı ile yaptığı heyetler arası görüşmelerde hükümet olarak takip ettikleri projeleri görüştüklerini aktaranArınç, haziran ayının başlarında itibaren görevde olmayacağını belirterek, "Gönlümüzün hemen hemen hepsi Kuzey Kıbrıs'tadır, sizlerle birliktedir. Bize ne zaman bir görev düşerse koşarak yapmaya hazırız" dedi ve Akıncı'ya yeni görevinde başarılar diledi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ