İstanbul Boğazı’nı geçişi sırasında Rus savaş gemisinin güvertesinde bir askerin omzunda atış pozisyonunda 4200 metre menzilli ‘SAM Strela-2’ füzesi taşımasının yankısı sürüyor.

"TÜRKİYE’YE GÜVENMİYORUZ"

Emekli Oramiral Nusret Güner, Rus savaş gemisindeki bir askerin İstanbul Boğazı geçişi sırasında omuzunda füze taşımasının ‘tehdit’ten çok bir mesaj içerdiğini söyledi. Güner verilen mesajınsa, “Biz Türkiye’ye güvenmiyoruz, kendi güvenliğimizi sağlıyoruz” olduğuna dikkat çekti.

FÜZELİ RUS ASKERİN KIYAFETİ DİKKAT ÇEKTİ

Emekli amiraller ve stratejistler, Rus savaş gemisinin güvertesindeki fotoğrafı tacizkâr olarak yorumlarken, füzeyi taşıyan askerin giydiği kıyafet de dikkat çekti. Askeri üniforması bulunmayan söz konusu kişinin siyah pardösü benzeri bir kıyafet giydiği görüldü.

Kıyafetin, özel bir amaç taşıdığı düşüncesinde olmadığını belirten güvenlik uzmanı Mete Yarar, “Üzerine gocuk ya mont gibi giysi giymesi normal. Hava koşulları ya da görev yapacağı yerin iklim şartlarının gereği böyle bir tercihte bulunmuş olabilir. Ama özel amaç ya da mesaj taşıdığı kanaatinde değilim” dedi.