Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Şırnak'ta kar manzarasında yüzmenin keyfini çıkarıyorlar

    Sürekli terör olaylarının yaşandığı Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde bulunan Kato Dağı eteklerindeki Zümrüt Kaplıcası ziyaretçi akınına uğruyor. Etrafı karlarla örtülü olan kaplıcanın yüzme havuzuna giren vatandaşlar, kar manzarasında yüzmenin keyfini çıkarıyor.

    Beytüşşebap ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Ilıcak köyündeki kaplıcaya akın eden vatandaşlar bir çok hastalığa burada şifa aradıklarını dile getirdi. Kato Dağı'nın eteklerinde çıkan sıcak kükürtlü suyun bölgenin kalkınmasına oldukça katkı sağlayabilecek önemli bir turizm merkezi olduğunu ifade eden vatandaşlar bölge turizminin canlanması için yetkililerin harekete geçmesini talep etti.

    Yurt dışı ve yurt genelinden vatandaşların bölgeye geldiğini ifade eden vatandaşlar, modern bir tesis kurulması halinde kaplıcanın bölgenin cazibe merkezi haline gelebileceğini ifade etti. Yılın dört mevsiminde ziyaretçilerini ağırlayan kaplıcaya özellikle kış aylarında yoğun bir ilgi olduğu belirtildi. Eşref Gökçe adındaki vatandaş kaplıcanın bir çok hastalığa iyi geldiğini belirterek, bel fıtığı, romatizma, mantar ve daha bir çok hastalığa fayda sağladığını söyledi.

    Necat Gökçe ve Ferdi Ermağan ise kaplıcada kış aylarında yüzmek için kilometrelerce yol kat ettiklerini söyledi. Ferdi Ermağan, "Biz ailece geldik. Soğuk kış aylarında özellikle buraya geliyoruz, sıcak olduğu için bir de hastalıklara iyi geldiği için geliyoruz. Kaplıca oldukça güzel. Herkesin Beytüşşebap’ın güzelliklerini görmesini isteriz. Her yerde kaplıca var ama bu hepsinden çok farklı. Yetkililerden isteğimiz buraya güzel bir tesis kazandırmalarıdır" diye konuştu.

    Vatandaşlar kaplıcanın havuzlarının temizlenmesi ve çevresinin düzenlenmesi için yetkililere çağrıda bulundu. İlçe Özel İdare Müdürü Orhan Timur ise çalışmaların sağlıklı yapılabilmesi için sıcak bahar aylarını beklediklerini söyledi.

    Timur, mahkemelik olan kaplıcanın durumunun sonuçlanmasını beklediklerini ve o zaman daha rahat temizleme çalışmalarını yapabileceklerini dile getirdi. Timur, "Zümrüt Kaplıcası mahkemelik olduğundan İlçe Özel İdare olarak çalışma yürütemiyoruz. Vatandaşın biri orası benim diyerek çalışmaların yapılmasını istemedi.

    Arazisinin üzerinde olan kaplıcayı mahkemeye verdiğinden mahkeme sonuçlanana kadar bir çalışma yapamıyoruz. İlçemizi temsil eden doğal harikalardan bir olan kaplıcanın temizleme çalışmaları için her yıl birini görevlendirip temizletiyoruz. Bu yıl da bahar aylarını bekliyoruz, hummalı bir çalışma yapacağız" dedi.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ