Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Duruşmada olaya ilişkin olarak hazırlanan bilirkişi raporu okundu. Rapora göre deniz bisikletini kiraya veren işletme sahibi Sinan Önügören asli kusurlu, deniz bisikletini kiralalayan 5 genç ise tali kusurlu bulundu. Raporda ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi'nin de kazadan dolayı idari sorumluluklarının bulunduğu görüşüne yer verildi.

Raporda, bir yolcunun denizde birilerini gördüğünü söylemesine rağmen gerekli aramayı yapmadığı iddia edilen İDO kaptanı Yavuz Yılmaz'ın, "Temel aramayı yapmayarak ve ilgililere usulüne uygun olarak haber vermeyerek Denizde Can ve Mal Güvenliği Kanununa muhalefet ettiği" belirtildi. 

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "Taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olma" suçundan tutuksuz yargılanan Sinan Önügören katılmazken, Önügören'in Avukatı ile maktuller Serdar Demir, Doğan Demir, Mikail Çelik, Şükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi'nin yakınları ile avukatları katıldı.

İDO KAPTANININ DENİZDE CAN VE MAL KORUMA KANUNUNA MUHALEFET ETTİĞİ BELİRTİLDİ
Duruşmada, dosyaya gelen bilirkişi raporu okundu. Üçü de Piri Reis Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapan Makine Mühendisi Tolunay Kayaarası, uzun yol kaptanı H. Ömer Akdağlı ve uzun yol kaptanı M. Şems Aktuğ tarafından hazırlanan raporda bir yolcunun denizde yardım isteyen kişileri gördüğünü söylemesi üzerine gerekli aramayı yapmamakla itham edilen İDO Kaptanı Yavuz Yılmaz'a da yer verildi. Raporda Yılmaz'ın, yardım istendiğine ilişkin kendisine bilgi verildikten sonra gemiye manevra yaptırarak kazazedelerin görüldüğü mevkiye yaklaştığına dair bir bilginin bulunmadığı belirtilerek, "Belirtilen hava şartlarında bilginin doğruluğunu teyit etmek maksadıyla bir dönüş ile yaklaşılarak daha kesin bir bilgi edinme imkanı vardır, ancak uygulamamıştır" denildi. Raporda, duruşmalarda tanık olarak dinlenen Yılmaz'ın, temel aramayı yapmayarak ve ilgililere usulüne uygun olarak haber vermeyerek, 4922 sayılı Denizde Can ve Mal Koruma Hakkındaki Kanununa muhalefet ettiği belirtildi. 

BELEDİYELER İDARİ YÖNDEN SORUMLU TUTULDU
Raporda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Büyükçekmece Belediyesi'nin olayda denetim ve yönetsel görevlerinde ihmali bulunduğu, bu nedenle bu iki kurumun idari sorumluluklarının bulunduğu görüşüne yer verildi.

MAKTULLER TALİ İŞLETME SAHİBİ ASLİ KUSURLU
Raporda, davanın tutuksuz sanığı Sinan Önügören'in ise gerekli denetimi yapmadığı, bisiklete binen kişilere can yeleklerini takmalarını sağlamadığı için asli kusurlu olduğu belirtildi. Önügören, ayrıca deniz kenarında cankurtaran botu bulundurmadığı ve gözetleme kulesi ile dürbünlü bir nöbetçi bulundurmadığı, 16.00'da geri gelmedikleri halde kolluk kuvvetlerine haber vermediği için asli kusurlu olarak kabul edildi.

Raporda olaydan sonra kaybolan ve bir daha bulunamayan Doğan Demir, Mikail Çelik, Şükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi ile kaybolduktan bir hafta sonra cesedi Marmara Adası sahilinde bulunan Serdar Demir'in de tali kusurlu oldukları belirtildi.

Duruşmada söz alan tutuksuz sanık Sinan Önügören'in Avukatı Lütfullah Hasan Doğruyol, müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Doğruyol'un bu isteğini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

DHA