Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Deniz ÇİÇEK/ANKARA

Emniyet Genel Müdürlüğü; stratejik yerlerdeki özel güvenlik görevlilerini denetleme kararı aldı. Bu amaçla 81 ilin valiliği ve Jandarma Genel Komutanlığı’na bir genelge gönderildi.

Genelgede öne çıkan unsurlar şöyle:

STARTEJİK TESİSLER

Havalimanları, limanlar, turizm bölgeleri, spor müsabakaları, alışveriş merkezleri, otogar, otobüs, metro durak ve istasyonları ile petrol boru hatları, enerji nakil hatları ve barajlar gibi ekonomik ve stratejik tesislerdeki özel güvenlik tedbirleri gözden geçirilecek.

SAYI DENETİMİ

Söz konusu yerlerdeki özel güvenlik personeli sayısı, kullanılan silah, teçhizat ve güvenlik cihazları tespit edilecek. Yeterli olup olmadığı kontrol edilecek. Güvenlik risk analizi yapılarak, amacına uygun görev dağılımı yapılıp yapılmadığına bakılacak. Görevlendirilen personelin koruma ve güvenlik hizmeti dışında çalıştırılıp çalıştırılmadığına dikkat edilecek.

PARA CEZASI

Eksiklikleri süresi içinde gidermeyen kuruluşlara idari para cezası uygulanacak. 

GÜVENLİKSİZ AVM KALMAYACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 26 Şubat’ta yayımlanan Alışveriş Merkezleri Yönetmeliği uyarınca, alışveriş merkezi kapsamına giren yerlerde özel güvenlik hizmeti verilmesi sağlanacak.