• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Akıncan ABADAN-Kübra Asena ŞAHİN

Türkiye’nin 6 üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle 14 bilim insanı, bugün Antarktika’ya doğru yola çıkıyor.

İTÜ Ayazağa Kampusu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, “İlk kez Türk üniversiteleri olarak birlikte gidiliyor. Amacımız Antarktika’da yaşanan iklim ve deniz canlılarının değişimini gözlemlemek. Çalışmamız 2 hafta sürecek. Seneye ocak ayında tekrar gidilecek” dedi. Gezinin liderliğini yapacak olan İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Kutup bölgeleri ile ilgili Türk akademisyenlerin çalışmaları 1977’den beri sürüyor. Bilim 3-5 günde yapılacak iş değil. O yüzden daha çok para, daha çok sabır ve daha çok bilim insanı gerekiyor” dedi.

‘HEDEF YERLEŞMEK’

PolRec Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek ise “2015 Şubat ayında PolRec’i (İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) kurduk. Antarktika’da yaşamak için eğitim aldık. Oradaki sağlık koşullarında nasıl davranmamız gerektiğini biliyoruz. Hem fiziksel hem psikolojik olarak farklı bir atmosfere gidiyoruz. Kıyafetler orası için özel yapıldı. Akciğer, solunum, kalp ve kan testlerimiz tamamlanmış durumda. Arkadaşlarımızdan 3’ü daha önce Antarktika’ya gitti. Antarktika’ya 2048 yılına kadar üs kurmak yasak ama bu bir öncü ekip alan çalışması yapacak ve tabii ki hedefimiz oraya yerleşmek” diye ekledi. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu, Spor Sağlık Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Birol Çotuk da “Antarktika, uzay çalışmaları için de bir adımdır” diye belirtti. 

6 ÜNİVERSİTE VE TÜBİTAK

Antarktika’ya gidecek ekipte, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ile TÜBİTAK uzmanları arasında tıp doktorları, botanikçi, harita ve jeoloji mühendisleri, deniz bilimleri uzmanları bulunuyor.