Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yargı Sözleşmesi yenilenmeyen akademisyen Mustafa Şener davayı kazandı

    Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener'in 3 yıllık sözleşmeleri ocak ayında sona erdi. Rektörlük, Yrd. Doç. Dr. Şener'in sözleşmesini uzatmadı. Aynı zamanda Eğitim-Sen Üniversite Temsilcisi olan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener için Rektörlük işten çıkarma gerekçesi olarak, sözleşme yenilenmesiyle ilgili evrakın rektörlüğe geç ulaştırılmasını gösterdi.

    Bunun üzerine Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener, Mersin 2'inci İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, Yrd. Doç. Dr. Şener'i haklı bularak rektörlüğün kararı hakkında yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

    Mahkeme kararında "Rektörlüğün böyle bir takdir yetkisi yoktur" ifadesi dikkat çekti.

    Karar uyarınca 30 gün için işine iade edilmesi gereken Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener, kararı değerlendirirken, "Sonuçta zaten haklıydık. Çok saçma gerekçeyle işten atmışlardı. Bu karar ülkemizde can çekişiyor da olsa hukukun hala biraz işlediğini gösteriyor ve biraz umut veriyor. Umarım diğer arkadaşların davalarında da benzer bir karar çıkar" diye konuştu.

    Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu ise "Siyasi yaklaşımlarla alınan üniversite kararının mahkemece durdurulması sevindiricidir.

    Üniversitenin tutumunu gözden geçirip ısrarcı olmamasını bekliyoruz. Diğer akademisyenlere ilişkin de benzer karar bekliyoruz" dedi.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ