Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar ile dünya tıp tarihine geçen 50 hekimden biri olma unvanını kazanan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Yeditepe Üniversitesi’nde bir araya geldi.

Prof. Dr. Sancar’ın konferansına Yeditepe Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin yanı sıra İstanbul ve çevresinden yaklaşık 70 okuldan 700’den fazla öğrenci ve öğretmen izleyici olarak katıldı.

Konferansa eşi Gwen Sancar ile birlikte katılan Sancar, eğitim yaşamını, bilim çalışmalarını ve Nobel ödülüne uzanan başarısını espri dolu bir sunumla gençlerle paylaştı.

Sancar, yoğun ilgi gördüğü konferansta hayatını ve bilimsel çalışmalarını samimi bir dille anlattı. Konuşmasına “Kendimi popstar gibi hissediyorum” diyerek başlayan Sancar, salonu dolduranları güldürdü. Seyirciler arasında yer alan Prof. Dr. Gazi Yaşargil’e olan hayranlığını da dile getiren Sancar, Nobel ödülünden sonra hayatında pek çok şeyin değiştiğini anlattı.

Sancar, bu ödül sayesinde Türkiye’de Tom Cruise kadar ünlü biri haline geldiğini söyleyerek salondakileri kahkahaya boğdu. Prof. Dr. Yaşargil de, konferansın yıllardır dinlediği derslerden çok daha samimi ve içten olduğunu belirterek, Prof. Dr. Sancar’ın çalışma alanının hem insanlık hem de doğa için önemli olduğunu söyledi.