Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Durmuş Ali KILINÇ / AYDIN

Aydın'ın Efeler ilçesinde tüketime hazır hale getirilmiş yaklaşık 5 ton kaçak domuz eti ele geçirildi.

Efeler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, Astim OSB Havaalanı Bulvarı 165 numarada bulunan depoda kaçak kesim yapıldığı yönünde alınan ihbar üzerine Efeler Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleriyle birlikte C.C.'nin kullandığı depoda inceleme yaptı.

Suç izlerine rastlayan belediye ekipleri, kilitli vaziyetteki depoya girmek için Aydın Emniyet Müdürlüğü ekiplerinden destek istedi. Alınan arama kararı doğrultusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevlileriyle birlikte polis eşliğinde depoya giren ekipler, deponun derin dondurucularla dolu olduğunu gördü. Yapılan aramada 3 tonu işlenerek tüketime hazır hale getirilmiş ve 2 tonu da işlenmemiş olmak üzere yaklaşık 5 ton kaçak domuz eti ele geçirildi.

Efeler Belediyesi ekiplerinin kaçak domuz etlerini kamyonlara yüklediği sırada depoya gelen C.C. polis tarafından yakalandı. Yediemin deposunda muhafaza altına alınan etlerden alınan numuneler, incelenmek üzere laboratuvara gönderildi. Orman ve Su Bakanlığı görevlileri, henüz parçalanmamış ölü domuzlarla ilgili olarak ayrıca tutanak tuttu.

BÜYÜK ŞEHİRLERDE SATACAKTI

Daha önceden de kaçak kesim yapmaktan sabıkası bulunan C.C.'nin, kaçak domuz etlerini İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde piyasaya sürmeye hazırlandığı belirlendi. C.C., hakkında Yaban Hayatını Koruma Kanunu'na muhalefet ile insan sağlığını tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle yasal işlem yapıldı. Hazırlanan dosyanın savcılığa iletileceği öğrenildi.