Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Saldırıda ilk anda 1 polis memurunun şehit olduğu, 2 sivil vatandaşın hayatını kaybetti belirtilirken, aralarında sivillerin de bulunduğu 34 kişi ise yaralandığı açıklandı. Yaralılar arasında bulunan ve durumu ağır olan 1 kadın polis memuru Midyat Devlet Hastanesi'nde doktorların yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Saldırıda şehit olan polislerinin 2'sinin de kadın olduğu açıklandı. Yaralı sayısının da 37'e yükseldiği bildirildi.

ŞEHİT POLİSİN EŞİ DE DAHA ÖNCE SALDIRIYA UĞRAMIŞ

Şehit olan polis memurlarından Nefize Özsoy'un polis memuru olan eşi de daha önce ilçede polis aracına düzenlenen saldırıda yaralandığı belirtildi.

HDP'Lİ TAN'A TEPKİ

PKK'lıların bomba yüklü araçla düzenlediği saldırının ardından ilçeye giden HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, olay yerinde inceleme yaptığı sırada bir grubun tepkisiyle karşılaştı. Öfkeli kalabalık, Tan'a, "Bunlar hep sizin yüzünüzden oldu. Biz sizi sorunu çözmek için gönderdik, daha çok insan ölsün diye değil. Allah PKK'ya destek verin belasını versin" diyerek yuhaladılar. Tepkiler üzerine Altan Tan, arabasına binerek bölgeden uzaklaşırken, bazı kişilerin araca tekme attığı görüldü. Tan, daha sonra bölgeden uzaklaştı.

3 GAZETECİ YARALANDI

Bu arada Midyat'ta Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen saldırıyı takip etmek üzere Diyarbakır'dan ilçeye giden gazeteciler, olay yerinde görüntü ve fotoğraf alırken bir grubun saldırısına uğradı. Çeşitli ajanslara çalışan Mahmut Bozarslan, Sertaç Kayar ile Hatice Kamer, öfkeli grubun tekme tokatla saldırısında yaralı gazeteciler Midyat Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı.

Bu arada saldırıya uğrayan Emniyet Müdürlüğü binası önünde toplanan bir grup, görüntü ve fotoğraf almak isteyen gazetecilere sert tepki gösterip, çalışmaları engellendi. Sözlü ve fiziki tepkilere uğrayan gazeteciler bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

DHA