Son Dakika

Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı

08.10.2016 - 05:20 | Güncelleme:

Otobüs yolcuları yanlarındaki kişinin İETT’nin müdürü olduğunu bilmeden şikâyetlerini sıraladı

 • 1 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  1 | 17

  ESRA BOĞAZLIYAN / GAZETE HABERTÜRK

  İETT Genel Müdürü Arif Emecen’le ‘Empati Haftası’ çerçevesinde yoğunluğuyla metrobüsü aratmayan Kağıthane-Taksim arasındaki 48T’ye bindik. Otobüs yolcuları yanlarındaki kişinin İETT’nin en yetkili ismi olduğunu bilmeden şikâyetlerini sıraladı...

 • 2 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  2 | 17

  Geçen hafta, İETT’ye Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı tarafından ‘Mükemmellik Başarı Ödülü’ verilmişti. Bu ödülü getiren en önemli uygulama da ‘Empati Haftası’ydı. Yani İETT çalışanlarının ve yöneticilerinin yılda 4 kez birer hafta boyunca servisleri ve makam araçlarını kullanmayıp tebdil-i kıyafet toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmesi, aksaklıkları tespit edip çözüm üretmeleriydi. İETT’nin Mükemmellik Ödülü aldığı Milano’da Genel Müdür Arif Emecen’le yaptığım sohbette bu empatik yolculuğa birlikte katılma sözü almıştım.

 • 3 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  3 | 17

  Emecen, dün sabah bu sözünü gerçekleştirdi ve erkenden yola koyulduk... Sabah 07.30’da Kağıthane’den 48T’ye binmek hiç kolay olmadı. Genel Müdür Emecen ön kapıdan bindi ama ben kala kalmıştım. Onlarca kişiyle itiş kakış orta kapıdan kendimi otobüse atabildim... Güzergâhımız, Kağıthane-Taksim’di. Hattımız ise 48T... Peki niye bu hat derseniz...

 • 4 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  4 | 17

  Empati Haftası’na katılan 1000 İETT çalışanı ve yöneticileri için en çok şikâyet alan ve en kalabalık hatlar belirlenmiş. İETT Genel Müdürü Arif Emecen’e de 48T hattı düşmüş. Yolculuğa çıkmadan önce ‘Keşke metrobüsle seyahat etseydik. Kalabalığı ve sorunları daha iyi gözlemlerdik’ diye aklımdan geçirmiştim fakat 48T’de yaptığımız yolculuğun metrobüsü aratmadığını söyleyebilirim. Saat 07.20’de İETT Genel Müdürü’yle otobüse binmek üzere Kağıthane Durağı’na geldik.

 • 5 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  5 | 17

  Elektronik panoda otobüsün 15 dakika sonra geleceği yazıyordu, öyle de oldu. Otobüs durağa geldi gelmesine de binmek pek kolay olmadı. Zira hem otobüs kapıya kadar doluydu hem de duraktaki yolcu sayısı bir anda artmıştı. Emecen ön kapıdan binebildi fakat ben ve diğer gazeteci arkadaşlarım orta kapıdan zar zor kendimizi otobüse atabildik. Şoför de yolcular da otobüste İETT Genel Müdürü’nün olduğunu bilmiyordu. 

 • 6 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  6 | 17

  Kapının dibinde, kıpırdayacak yer bulmakta güçlük çekiyordum, zor da olsa bir yere tutunabildim. Bu arada İstanbulkart’larımızı da öne uzattık. Ön kapıdan binen Arif Emecen’i görmemiz ise imkânsızdı. Otobüs hareket ettikten hemen sonra yolculardan biri şoförden klimayı açmasını istedi o da hemen açtı. Açık söylemek gerekirse klima nedeniyle yaşanan kavgalar aklıma gelince konunun uzayacağını düşünmüştüm fakat öyle olmadı.

 • 7 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  7 | 17

  Bu kalabalıkta bir yandan tutunmaya çalışırken diğer taraftan da yolculara çaktırmadan fotoğraf çekmeye çalışıyorduk. Fakat bir kadın yolcu fotoğraf çektiğimizi görüp tepki gösterdi. Başka bir kadın yolcu ise ona tepki gösterdi. Neyse ki mevzu fazla uzamadı. Otobüslerdeki yoğunluğu göstermek için fotoğraf çektiğimizi söyledik ve konu kapandı. Bu arada otobüs durağa yanaştı ve kapılar açıldı.

 • 8 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  8 | 17

  Birkaç kişinin inmesinin bile otobüste nasıl bir rahatlama yaptığını da anlamış olduk böylece. Bu ufacık rahatlamayla birlikte ön tarafta olan Emecen’in yanına gitmeye çalıştım. Fakat diğer yolculardan müsaade isterken sert bakışlara ve söylenmelere maruz kaldığımı da söylemeliyim. Şu bir gerçek ki sabahın o saatinde herkes gergin, her an kavgaya hazır...

 • 9 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  9 | 17

  İETT’nin en yetkili kişisi, hem 48T’deki zorlu yolculuğa bizzat şahit olmuş hem de bu hattaki tüm sorunları sakince yolculardan dinlemişti ancak bizim yolculuğumuz bitmemişti. Arif Emecen’le Taksim Tünel’deki İETT binasına ulaşmak için İstiklal Caddesi’nin girişinden nostaljik tramvaya bindik bu kez. Elbette 48T’deki yoğunluk yoktu tramvayda. Yine ayaktaydık ama sakin bir yolculuk yapıyorduk...

 • 10 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  10 | 17

  Güç bela orta kapıdan öne doğru gelebilmeyi başarmıştım nihayet. Genel Müdür Emecen’in yanına gittim ve usulca ‘Şimdiye kadarki gözleminiz nasıl?’ dedim. Emecen de gözlemlerini ‘Yoğunluk malum ancak otobüsün temizliğinde ve teknik donanımında sorun yok. Şoför de kurallara uydu. Klima isteğini ikiletmedi” diye aktardı.

 • 11 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  11 | 17

  Bu sırada, biraz önceki fotoğraf tartışmasına kulak misafiri olan ve otobüsün sorunlarını çektiğimizi duyan yanımızdaki bir erkek yolcu, yaşadığı sıkıntıları yüksek sesle anlatmaya başladı. Kalabalıktan yakınıyordu ve İETT Genel Müdürü’nün yanında olduğunu bilmeden “İETT yetkilileri gelip neler yaşadığımızı görsünler. Kendileri de binsinler otobüse” diyordu.

 • 12 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  12 | 17

  Bu kalabalıkta oturma şansı bulan bir kadın yolcu ise, ayaktaki öfkeli yolcunun söylediklerine katılmakla birlikte sıkıntılarını makul bir tonda anlatıyordu: “Sefer aralıkları çok fazla. Sabahları yarım saatte bir otobüs gelince otobüsler hıncahınç oluyor...” Emecen hiç renk vermeden dinledi.

 • 13 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  13 | 17

  Benim dikkatimi ise şoförün full konsantrasyonu çekti. Ne fotoğraf tartışmasına ne de bir yolcunun yüksek sesle şikâyetine müdahil oldu. Kendini yolculardan soyutlamışcasına aracı kullandı. 30 dakika sonra Taksim’e ulaşmıştık. Otobüsten inerken öfkeli yolcu yine yanımızda belirdi. “Otobüsler geç kalıyor. İETT yetkilileri bu zorlu yolculuğu görmeli...” diye söylendi...

 • 14 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  14 | 17

  Tünelde tamamlanan yolculuğun sonunda İETT Genel Müdürü Arif Emecen’e, “Bu empati gününden nasıl bir sonuç çıkardınız? Raporunuza ne yazacaksınız? 48T’nin sorunlarını çözmek için nasıl bir öneri sunacaksınız?” diye sordum. İşte Emecen’in empati yolculuğu değerlendirmesi...

 • 15 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  15 | 17

  “Dinlediğim şikâyetleri ve haklı talepleri yeniden planlamayla çözeceğiz. Bu hattın bir gün içinde 15 dakikalık süreçlerde yolcu analizlerini yapacağız. Yolcu yüklerini inceleyeceğiz ve buna göre yeniden planlama yapacağız. Aracın temizliğinden, personelinden, teknik konfordan şikâyet yok.

 • 16 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  16 | 17

  Aracın az olduğuna yönelik bir şikâyet var. Biz bunu çözeceğiz. Müşteri her zaman haklıdır. Bir yolcunun tepkisine anlam veremedim ama genel olarak benim açımdan iyi bir deneyimdi. Benim bu empati haftasının ardından önerim; duraklara gelen yolcularımızın akıllı telefonlarını ilave ekran olarak kullanabilecekleri bir platform oluşturmak.

 • 17 Makam aracını bıraktı 48T’de ‘empati’ yaptı
  17 | 17

  Yani duraklardaki ekrana ihtiyaç duymadan fiziksel web denilen yöntemle etkileşime geçebileceksiniz ve İETT’nin kapsama alanına girdiğiniz anda size bağlanacağız. Bir uyarı gelecek size, ‘İETT’ye hoşgeldiniz’ şeklinde olabilir. Durağın adını, gerekli bilgileri, tarifeyi, otobüsü öğrenebileceksiniz.”

 

ESRA BOĞAZLIYAN / GAZETE HABERTÜRK


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300