Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar’ın koordinesinde Cumhuriyet Savcısı Doğan Yıldırım tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ’nün mülkiye yapılanmasına neşter vuran önemli bir soruşturma gerçekleşti. Bir gizli tanığın itiraflarından yola çıkan savcılık, FETÖ’nün 100, 101 ve 102. dönem kaymakam adaylarından sorumlu imamlarının kimliklerine ulaştı. FETÖ’nün Ankara’daki eğitim kurumlarında öğretmen olan ‘Suat’ kod adlı T.A. ile ‘Yunus’ kod adlı Y.A. gözaltına alındı. Bu isimlerin ifadelerinden yola çıkan savcılık, FETÖ’nün mülkiye yapılanmasını deşifre etti. FETÖ’nün 17 Aralık’tan sonra da kaymakamlık sınav sorularını elde ettiği ve 100, 101 ve 102. dönem kaymakam adaylarının içine ciddi oranda sızdığı ortaya konuldu.

O EVLER TESPİT EDİLDİ

FETÖ imamlarının Ankara’da kullandığı 2 hücre evi incelemeye alındı. Bu evlere gelip gidenlerin tespiti için HTS kayıtlarına bakıldı. İlk etapta 30’u kaymakam adayı, 70’i kaymakam 100 isme ulaşıldı. Bu isimlerin bu evlere giderek, sohbetlere katıldıkları ve himmet verdikleri belirlendi. Bu evlerde örgütün sadakat testinden geçen kaymakam adaylarına sınavdan 2 gün önce soruların yüzde 60 civarında verildiği bilgisine ulaşıldı. Örgüt imamlarının soruları adaylara kimseye bahsetmeyeceklerine dair Kuran’a el bastırıp verdikleri öğrenildi. Evlerden birinin Ankara’nın Yenimahalle İlçesi Demetevler semtinde, diğerininse Çankaya İlçesi Öveçler semtinde bulunduğu ortaya çıktı.

ANTİ DEPRESAN KULLANIYORLAR

İlk dalga operasyonda gözaltına alınıp itiraflarda bulunan kaymakamlar, 17-25 Aralık sürecinden beri devam eden FETÖ operasyonları sonrası örgütten ayrılmak istediklerini söyledi. Ancak kaymakamlar, dil eğitimi için gittikleri yurtdışında bile kendilerini adım adım takip eden örgütün tehdidi nedeniyle kopamadıklarını belirtti. Bu nedenle birçoğunun anti depresan ilaç kullandığı öğrenildi. İtirafçı kaymakamlar, Sulh Ceza Hâkimi Mesut Eryılmaz tarafından etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

MÜLKİYEYE SIZMA PLANI

Savcılıkça, örgütün mülkiyeye sızma planı da ortaya çıkarıldı. Buna göre; adaylar ilk olarak farklı illerdeki ‘KPSS hazırlık evlerine’ alınıyor. Burada adaylar sınava kadar ders çalışıyor. Sınavdan birkaç gün önce örgüt KPSS sorularını adaylara yemin ettirerek dağıtıyor. Sınavdan sonra bu evlerden ayrılan isimlere kaymakamlık sınavı öncesi ulaşılarak, Ankara’ya gelmeleri isteniyor. Adaylar, Ankara’da örgütün ‘kaymakamlık sınavı çalışma evlerine’ 5’erli gruplar halinde yerleştiriliyor. Adaylara, yemin ettirilerek kaymakamlık sınav soruları veriliyor. Sınavı kazanan adaylar, örgütün yine Ankara’daki evlerine çağrılıp mülakat konusunda örgüt mensubu İçişleri Bakanlığı personeli tarafından bilgilendiriliyor.

Fevzi ÇAKIR / GAZETE HABERTÜRK