Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 8 Mart 2016'da köprü korkuluklarına çıkan Erol Çetin'in indirilmesi için ikna çalışmaları sürerken, köprüden geçmekte olan Hülya U. ve Merve Ö. araçlarından "Atlasana ulan O. Ç." dedikleri öne sürülmüştü. Erol Çetin, "Atla he, atla" diyerek kendisini boşluğa bırakıp intihar etmişti. İki kadın hakkında "intihara teşvi" ve "intihar kararını kuvvetlendirme" suçundan 4'er yıldan 10'ar yıla kadar hapsi cezası istemiyle dava açılmıştı.

İstanbul 66. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada tutuksuz sanık Merve Ö. ile Erol Çetin'in yakınları ve taraf avukatları hazır bulundu.

"İKNA EDEBİLİRDİM"

Duruşmada tanık olarak dinlenen müzakereci polis Aydın A. "10 yıldır bu şekilde intihar etme teşebbüsünde bulunan şahıslarla müzakereci olarak ben muhatap olurum. Olay günü durum bana bildirildiğinde olay yerine gittim. İlk izlenimim şahsın stres seviyesi yüksekti. Alkollü olduğuna dair de biz izlenim edindim. İlk başlarda iletişim kurma çalışmama tepki vermedi. Ancak zaman ilerledikçe stres seviyesi düştü. İntihar eden şahısla 35-40 dakika iletişim kurdum. Daha önceki tecrübelerimden küçük bir kısmı şov yapmak için çıkanlar dışında geri kalan büyük çoğunluğu intihar etmek için oraya çıkar. Ancak ilk etapta atlamayanların ikna edilebilme olasılığı yüksektir. Bu durumda bu şahsın ikna edilebileceğini düşünüyordum" dedi

"İLK İNTİHAR VAKAM OLDU"

İntihar vakası nedeniyle trafiğin yavaşladığını belirten Aydın A., "Bu sırada arkadan geçen bir araçtan 'Atla ulan şerefsiz, O.Ç.' şeklinde iki kişiden ses geldi. Araca baktığımda sanıkları gördüm. Söz konusu sözleri söylediklerini bizzat duydum. Bu zamana kadar ben 450 intihar vakasıyla karşılaştım. Bunlardan bazıları biz olay yerine ulaşmadan intihar edenler. Diğerleri ise müzakere ettiklerimiz. Ben bu zamana kadar müzakerelerimde hep başarılı oldum. Hiç intihar eden olmadı. Benim müzakerem sırasında ilk intiharla sonuçlanan vaka budur. Bu olay ilk defa müzakere yapmama rağmen intiharla sonuçlandı" diye konuştu. Hakim tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

Hayati ARIGAN/İSTANBUL

Boğaziçi Köprüsü'nde intihar eden Erol Çetin isimli şahsa "atla" diyerek intihara teşvik ettikleri öne sürülen 2 kadın sanıktan Merve Özocak, "2004 yılında babasını kaybetmiş biri olarak bir çocuğun babasız büyümesine neden olacak bir şey yapmam mümkün değil" dedi.

Boğaziçi Köprüsü'nde intihar eden Erol Çetin isimli şahsa "atla" dedikleri öne sürüldüğü gerekçesiyle haklarında dava açılan Hülya Uysal ve Merve Özocak'ın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 66'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanıkları Hülya Uysal ve Merve Özocak ile maktül Erol Çetin'in kardeşi Ramazan Çetin, oğlu Can Çetin ve taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmanın başlamasının ardından sanık Hülya Uysal, kanser tedavisi gördüğü için malülen emekli olduğunu, Bin TL aylık geliri olduğu için avukat tutacak parası olmadığını söyledi. Bunun üzerine hakim Uysal'a Baro'dan avukat isteyebileceğini hatırlatarak isterse ifadesini avukat eşliğinde verebileceğini söyledi. Uysal, avukat talep ederek, ifadesini avukatı eşliğinde vermek istediğini kaydetti.

AİLEYE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Sanık Merve Özocak ise 12 yıldır babasız büyüdüğünü belirttiği ifadesinde, "Olay esnasında minibüsün ön koltuğunda oturuyordum. Cam yarı açıktı ve kulaklıkla müzik dinliyordum. 2004 yılında babasını kaybetmiş biri olarak bir çocuğun babasız büyümesine neden olacak bir şey yapmam mümkün değil. Aileye başsağlığı diliyorum. Şahsın intihar etmesine teşvik edecek herhangi bir söylemde bulunmadım. Olay günü kolluk kuvvetlerinin düzenlediğini rapora imza atmış isem de kabul etmiyorum" dedi.

"MAKTÜLÜ KÖPRÜYE GETİREN TAKSİ ŞOFÖRÜ TANIK OLARAK DİNLENSİN"

Duruşmada söz alan Erol Çetin'in ailesinin avukatı Halil İbrahim Üresin, maktulün diğer oğulları ile eşinin de katılma talepleri olduğunu söyleyerek, tanıkların ise sanıkların ifadesi tamamlandıktan sonra dinlenmesini istedi. Sanık Merve Özocak'ın avukatı ise maktulü köprüye getiren taksi şoförü Mustafa Ulusoy'u da tanık olarak dinletmek istediklerini kaydetti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme, maktül Erol Çetin'in oğlu Can Çetin ve kardeşi Ramazan Çetin'in davaya kabulüne hükmetti. Taraflara tanıklarını hazır etmeleri için süre veren mahkeme sanık, Hülya Uysal'a avukat atanması için İstanbul Barosu'na yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı Ekim ayına erteledi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, 8 Mart 2016'de Boğaziçi köprüsü korkuluklarına çıkan Erol Çetin isimli şahsın indirilmesi için ikna çalışmaları sürdüğü esnada, Hülya Uysal ve Merve Özocak isimli 2 kadının araçlarıyla köprüden geçtikleri ve Çetin'e "Atlasana ulan O. Ç." diyerek küfür ettikleri öne sürülmüştü. Bunun üzerine Çetin'in "Atla he, atla" diyerek kendisini boşluğa bırakıp intihar ettiği ifade edilen iddianamede, maktül Çetin'in daha önce de intihar girişimlerinde bulunduğu ancak vazgeçirildiği belirtilmişti. Savcılık talimatıyla olay günü gözaltına alınan 2 kadın "intihara teşvik" ve "intihar kararını kuvvetlendirme" suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, hakimlik sorgularının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Uysal ve Özocak'ın "intihara teşvik" suçundan 4'er yıldan 10'ar yıla kadar hapsi isteniyor.

İHA