Başbakan Erdoğan, siyasi tarihe geçecek bir ilki gerçekleştirdi ve listeye alınmayan milletvekilleri ile bir araya geldi.

Türk siyasi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek aday listelerine almadığı milletvekillerini toplantıya çağıran Başbakan Erdoğan, umduğunu bulamadı. AKP Genel Merkezi’ne çağrılan 154 liste dışı milletvekilinden sadece 60 kadarı davete katıldı.

AKP Genel Merkezi'nde yaklaşık 3 saat süren yemekli toplantıda Başbakan Erdoğan milletvekillerine hizmetlerinden dolayı teşekkür ederken listeye alınmadıkları için kırgın olmamalarını istediği bildirildi.

CEMAL KAYA TEPKİSİ

Toplantıda milletvekillerinin çoğu ise kırgın olmadıklarını bildirirken, Ankara Milletvekili Telat Karapınar’ın tepki göstererek adı enerji ihaleleriyle ilgili yolsuzluk iddialarına karışan ve istifa eden eski Ağrı Milletvekili Cemal Kaya’nın neden yeniden aday gösterildiğini ve aday belirlemede hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu sorması üzerine toplantıda gergin anların yaşandığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan’ın bazı yasaların çıkarılması için Meclis’te çoğunluk sağlanamadığı şeklinde yanıt vermesi üzerine Karapınar’ın “gece yarısı yasa çıkarmak için yapılan Meclis’teki oturumlara katılan milletvekilleri bugün bu toplantıda” yanıtını verdiği kaydedildi. Bazı milletvekillerinin de aday gösterilmemeyi hak etmediklerini Başbakan Erdoğan’a ilettikleri de toplantıda sızan bilgiler arasında yer aldı.

(ANKA)