TCDD'nin aldığı kararla trenlerde çalışan tren şefliğinin kaldırıldığı gerekçesiyle bir grup çalışanın iş durdurma eylemi nedeniyle Haydarpaşa Garı'ndan ana hat tren seferlerinin yapılamadığı bildirildi.


Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ile Türk Ulaşım Sendikası üyesi bir grup, söz konusu kararın kaldırılması için Haydarpaşa Tren Garı'nda iş durdurma eylemi başlattı.

Eylem dolayısıyla Ankara, Kars, Konya ve Adana'ya yapılan ana hat tren seferlerinin gerçekleştirilemediği bildirildi.
Gardan hareket eden banliyö tren seferleri ile İzmit-Adapazarı tren seferlerinin ise gecikmeli olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

YOLCULARDAN TEPKİ

Bu arada, gara gelen bazı yolcular ile eylemci çalışanlar arasında seferlerin yapılmaması yüzünden zaman zaman tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine çıkan arbedeye, güvenlik güçleri müdahale etti.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan Türk Ulaşım Sendikası İstanbul 1. Şube Başkanı Başkanı İsmail Çiftçi de TCDD'nin aldığı kararla gece saat 24.00'ten itibaren tren şefliği görevinin kaldırıldığını söyledi.

Bu uygulamanın güvenlik zafiyetine yol açacağını öne süren Çiftçi, şöyle konuştu:

“Seferin gidişatından bilet kontrolüne ve güvenliğine kadar her şeyden sorumlu olan tren şeflerinin kaldırılması, trenlerde büyük emniyet zaaflarına sebep olacaktır. Bunun için ana hat trenlerinin tren şefi olmadan görev yapmasını protesto ediyoruz. Ayrıca banliyö trenleri sadece trenin makinisti ile gerçekleştirilmekte. Trenlerde bilet kontrolü yapılmıyor ve duraklarda yolcu indirip bindirirken büyük emniyet zaafları oluyor.”


 
Hürriyet