Genelkurmay Başkanlığı Midilli Adası'nın kuzeybatısı ile güneybatısında Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden F-16 kollarına, Yunanistan'ın Tanagra ve Larissa meydanlarından kalkan Mirage 2000 ve F-16 uçakları tarafından iki adet önleme yapıldığını da duyurdu.

Ayrıca aynı gün Sakız Adası'nın güneşinde uluslararası sahada eğitim uçuşu yapan F-16 kollarına, Limni'den kalkan F-16'lar tarafından bir önleme yapıldığı da belirtildi. Her iki önleme ile bir günde 3 önleme olayı yaşandığı kayıtlara geçti.

Hatırlanacağı gibi Genelkurmay Başkanlığı, geçen yıl Kasım ayında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Atina'ya yaptığı ziyaret nedeniyle, iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu yönde katkısı olur düşüncesiyle Yunanistan'ın hava ihlalleri ile önleme uçuşlarına internet sitesinde yer vermiyordu.

Ancak Yunanistan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu iyi niyet yaklaşımını dikkate almayınca, Genelkurmay Başkanlığı Mayıs başından bu yana, Yunanistan'ın geçmişte yaptığı ihlalleri de içeren duyurularına yer vermeye başladı.

HÜRRİYET