Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Olcay AYDİLEK / ANKARA

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında Çamlıca’daki radyo ve televizyon vericilerinin tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla ‘Çamlıca Tepesi TV ve Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması’ yaptı. 34 projenin yarıştığı yarışmanın birinciliğini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Yüksek Mimar İnanç Eray’ın başkanlığındaki mimarlık grubu kazandı. 10 kişilik grup, 100 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. 65 bin TL’lik ikincilik ödülünü, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Dilek Topuz Erman’ın başkanlığındaki grubun projesi kazandı. Üçüncülük ödülüne, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) Melike Altınışık’ın başkanlığındaki grup layık görüldü. Bu grup 45 bin TL’lik ödülü aldı. Başbakan Erdoğan üçüncü seçilen İTÜ’den Yüksek Mimar Melike Altınışık’ın projesini ‘uygun’ buldu. Çamlıca Tepesi Televizyon ve Radyo Kulesi’nin yüksekliği 323 metre ile 357 metre arasında opsiyonlu olmak üzere ortalama 340 metre olarak belirlendi. Projenin yapım maliyetini Ulaştırma Bakanlığı karşılayacak

İHALE İÇİN GERİ SAYIM
Ulaştırma Bakanlığı, Çamlıca Kulesi’nin ihalesini bu yıl yapacak. Projenin inşa edileceği bölgeyle ilgili ‘avam proje’yi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi hazırlayacak. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, “Avam proje, tamamlanmak üzere. Projenin teslim alınmasının ardından kısa süre içinde kulenin yapımı için ihaleye çıkılacak” dedi.

BİRİNCİ OLAN PROJE
MİMAR: İnanç Eray ve arkadaşları
YARIŞMA SONUCU: Birinci seçildi
YÜKSEKLİK: 340 metre
ZİYARETÇİ TERASI: Kuleye giriş +256 metre kotundan yapılacak.
SEYİR ALANI: +165 metre kotundaki Gök Meydan’da olacak.


SEÇİLEN PROJE

MİMAR: Melike Altınışık ve arkadaşları
YARIŞMA SONUCU: Üçüncü oldu
YÜKSEKLİK: 340 metre
ZİYARETÇİ TERASI: Aynı anda 200 kişi alabilecek
SOSYAL TESİS: Restoran ve SkyBar kule yer alacak
RESTORAN KAPASİTESİ: 75 kişi aynı anda yemek yiyebilecek
ETKİNLİK İMKÂNI: Kule dibindeki açık hava tiyatrosunda yaz aylarında radyo-TV organizasyonu ve konserler düzenlenebilecek.