Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Oyuncu Yağmur Atacan'a 2014 yılında silahlı saldırı düzenlediği iddiasıyla yargılandığı duruşmalara katılmadığı için hakkında yakalama kararı çıkarılan ve polis tarafından yakalanarak gözaltına alınan Galip Topsız, bugün mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, suçun niteliği ve uzun süre kaçmış olması dikkate alarak Topsız'ın tutuklanmasına karar verdi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne polisler eşliğinde getirilen Galip Topsız, kimlik sorgusunda inşaat işçisi olduğunu, ancak şu an işsiz olduğunu belirtti. Topsız ifadesinde, "Olay günü ruh eşim olduğuna inandığım Yağmur Atacan'ın eşi Pınar Hanım'la görüşmek için gitmiştim. İşyerinden Yağmur Atacan'ın çıktığını gördüm. Yanında şoförü ve bir kişi daha bulunuyordu. Yağmur'a Pınar Hanım'ı sordum. Bana, 'Ne yapacaksın' diyerek küfür etti. Yanındaki şahıs elini cebine attı. Beni vuracaklarını düşündüm. Bunun üzerine yanımda taşıdığım ruhsatsız tabancamı çıkararak 'Ne yapıyorsunuz' diyerek ateş ettim. Arabaya denk geldi. Akabinde kaçmaya başladım. Şoförü beni kovaladı" dedi. Topsız, isteseydi Yağmur Atacan'a yakın mesafede olduğunu, rahatlıkla vurabileceğini de söylerek amacının kendisine yönelik eylemi bertaraf etmek olduğunu ileri sürdü.

"PEK ÇOK DEFA RÜYAMDA GÖRDÜM"

Hakimin Pınar Altuğ ile da önce tanışıp tanışmadığını sorması üzerine sanık Galip Topsız, "Tanışmıyorum. Ben çok iyi bir din alimiyim. Keşif yoluyla Pınar Hanım'ın ruh eşim olduğuna ulaştım. Kendisini pek çok defa rüyamda gördüm" dedi. Topsız, hem sağlık, hem de korktuğu için ortalıkta görünmediğini de ifade etti. Topsız'ın avukatı müvekkilinin ruhsal problemleri olduğunu belirterek gözlem altına alınmasını, ceza ehliyetinin tespiti için rapor aldırılmasını ve aldırılmayacaksa müvekkilinin serbest bırakılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Galip Topsız'ın "Kasten adam öldürmeye teşebbüs" ve "Ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarının tür ve niteliği, sanığın uzun süre kaçmış olmasını dikkate alarak tutuklanmasına karar verdi. Heyet, Topsız hakkında 10 Kasım 2014'te Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Dairesi'nce ceza ehliyetinin tam olduğuna dair rapor verildiği gerekçesiyle yeniden rapor aldırılmasına yer olmadığına da hükmetti.

(DHA)