Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Merkez Bankası´nın rezervleri Haziran´da bir önceki aya göre yüzde 0.7 artışla 96.3 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası'nın "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verilerine göre, bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2.2 azalarak 72 milyar dolara düşerken, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 11.4 artarak 22.9 milyar dolara yükseldi.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası´nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH, yurt içi bankalarla yapılan depo işlemleri, yurt içi ve yurt dışı bankalarla yapılan finansal türev işlemlerinden doğan alacak ve yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 14 arttı ve 17.2 milyar dolara yükseldi.

Bu tutarın 12.5 milyar doları döviz kredileri, 4.7 milyar doları anaparadan oluştu. Merkez Bankası´nın finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net yükümlülükler, 17.6 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 11.6 milyar doları 0-1 ay vadeli oldu.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşuyor. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3.2 artarak 36.3 milyar dolara yükseldi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri