Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Nurcan'ın arandığı dere ile ilgili kahreden gerçek!

    Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Ortakale köyünde evlerinin yanında oyun oynarken geçen pazar günü kaybolan 3 yaşındaki Nurcan Sade için arama çalışmaları bugün yedine başlatıldı. Çalışmalar dün dere kenarında minik çocuğa ait eteğin bulunmasının ardından dere ve çevresinde yoğunlaştırıldı. 5 kurbağa adam, botlarla dereye girerek, su içerisinde, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri de dere kenarında çubuklu arama yaptı. Su debisinin zaman zaman yükseldiği derede kurbağa adamlar, küçük kızın izini ters yönden köye doğru sürüyor.

    DHA'nın haberine göre, Sarıkamış'a 79 kilometre mesafedeki Ortakale köyünde yaşayan Yadigar ve Hayrettin Sade çiftinin 8 çocuğundan 7'incisi olan Nurcan, geçen pazar günü saat 12.00 sıralarında evlerinin önünden kayboldu. Sade çifti, köylüler ile birlikte yaptıkları aramadan sonuç alamayınca durumu jandarmaya haber verdi. Köye gelen JAK, Artvin İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı dalgıçlar, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri arama çalışması başlattı.

    REKLAM

    DÜN ETEĞİ BULUNDU

    Köylüler ve köy korucularının da katıldığı, iz takip köpeği 'Atak'ın kullanıldığı arama çalışmaları, Nurcan'ın düşmüş olabileceği tahmin edilen köyün ortasından geçen Ortakale Deresi'nde yoğunlaştırıldı. Dere kenarını tarayan ekipler, dün sabah köye 4 kilometre uzaklıkta Nurcan'ın kaybolduğunda üzerinde olan kırmızı- siyah renklerdeki eteği buldu. JAK timleri tarafından bulunan eteğin baba Hayrettin Sade kızına ait olduğunu doğruladı.

    HEM SUDA HEM KARADA ARANIYOR

    Havanın kararmasıyla dün ara verilen arama çalışmalarına bu sabah yeniden başlandı. 5 kurbağa adam, botlarla dereye girerek, su içerisinde, JAK timleri de dere kenarında çubuklu arama yaptı. Ortakale ile Kazıkkale köyleri arasındaki 10 kilometre mesafede tarama yapan ekipler, Aras Nehri'yle birleşen dereler ve dere yataklarında da çalışmalarını sürdürüyor. Nurcan'ın eteğinin bulunduğu Ağalar Çayırı bölgesinde yoğunlaşan ekipler, ters yönden köye doğru küçük kızın izini sürüyor. Su debisinin zaman zaman yükseldiği derede JAK, dalgıç polisler, AFAD küçük kızı arama çalışmalarına devam ediyor.

    REKLAM

    KIZININ ETEĞİNE SARILIP GÖZYAŞI DÖKTÜ

    Kızının eteğine sarılarak gözyaşı döken baba Hayrettin Sade, "Nurcan, pazar günü öğlene kadar çocuklarla oynadı. Ondan sonra çocuğum kayboldu. Ben çocuğumun kaybolduğunu düşünüyorum. Kızım inşallah bulunur" diye konuştu.

    DERE İLE İLGİLİ KAHREDEN GERÇEK

    Ortakale Cami İmamı Atilla Boğazlı ise köyün ortasından geçen Ortakale Deresi'nin etrafında koruma olmadığını bu nedenle daha önce de 2 çocuğun düşüp öldüğünü anlattı. Boğazlı, "Çocuğun suya düştüğü ihtimali var. Dağdaki kar eriyince deredeki su günden güne fazlalaşıyor. Her an tehlike içindeyiz, korkuyoruz. Sadece bu köy değil dere kenarındaki her köyde risk var. Köylüler çocuklarını dışarıya çıkarmaktan korkuyor. Devlet Su İşleri'nden ekipler geldi. Daha önce müracaatımızı yapmıştık. Derenin her iki tarafında çitler olması lazım. Geçenlerde iki çocuğumuz daha düştü, öğretmenler kurtarmış" dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ