Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Avrupa Şampiyonası UEFA İcra Komitesi, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın 13 ülkede düzenlenmesine karar verdi. - Futbol Haberleri

    İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA Genel Merkezi'nde yapılan yılın ilk toplantısında, ''Avrupa için Avrupa Futbol Şampiyonası'' prensibi doğrultusunda Euro 2020'ye, 13 ülkenin ev sahipliği yapmasına karar verdi.

    UEFA Başkanı Michel Platini'nin başkanlığında toplanan İcra Komitesi'nde alınan karara göre, Euro 2020 finallerine Avrupa'nın 13 ülkesi ev sahipliği yapacak. Ülkelerden 12'si, üç ''grup maçı'' bir de son 16 ya da çeyrek final maçı olmak üzere bir ''eleme usulü maç''a ev sahipliği yaparken, bir ülkede de yarı finaller ve final maçı oynanacak. UEFA İcra Komitesi, Fransa'da düzenlenecek 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (Euro 2016) ev sahipliği yapacak statlara onay verdi.

    UEFA'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) İcra Komitesi, İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA Genel Merkezi'nde düzenlediği toplantıda, Euro 2016'nın düzenleneceği 10 stada onay verdi.

    Fransa Futbol Federasyonu'nun ev sahipliğinde düzenlenecek şampiyonanın statları; Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marsilya, Nice, Paris, Saint-Denis (Stade de France), Saint-Etienne ve Toulouse olarak belirlendi.

    Şampiyonadan önce UEFA'ya üye federasyonlar, 2014 Eylül ayında eleme maçlarına başlayacak. 2015 yılının sonunda, finallerde mücadele edecek takımların eşleşmeleri belli olacak.

    ALINAN KARARLAR

    Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) İcra Komitesi, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ilişkin bazı kararlar aldı. Toplantıda, ''Avrupa için Avrupa Futbol Şampiyonası'' prensibi doğrultusunda Euro 2020'ye, 13 ülkenin ev sahipliği yapmasına karar veren komite, şu kararları aldı:

    ''Yarı finaller ve final maçının yapılacağı ülke de dahil, ev sahibi ülkelerden tamamında maçlar yalnızca bir statta oynanacak. Her federasyon, 'grup maçları ile eleme usulü maçlar' ve 'yarı finaller ve final maçı' olmak üzere 2 teklifte bulunabilecek. Federasyonlar, iki teklif için aynı şehri veya iki farklı şehri önerebilecek.

    Teklif edilecek stadyumların asgari kapasitesinin; yarı finaller ve final maçı için 70 bin, çeyrek finaller için 60 bin, son 16 ve grup maçları için ise 50 bin olacak. Yalnızca iki stadyumla sınırlı olmak üzere son 16 ve grup maçlarının 30 bin kişilik statlarda da oynanabilecek.''

    EV SAHİBİ ŞEHİRLER NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

    Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) İcra Komitesi, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ilişkin bazı kararlar aldı. Toplantıda, ''Avrupa için Avrupa Futbol Şampiyonası'' prensibi doğrultusunda Euro 2020'ye, 13 ülkenin ev sahipliği yapmasına karar veren komite, şu kararları aldı:

    ''Ev sahibi 13 ülke de diğer ülkeler gibi elemelerde mücadele edecek (doğrudan katılım olmayacak).

    Azami 2 ev sahibi ülke, finallerde oluşturulacak 6 grup içinde aynı gruba düşebilir. Finallere katılan ev sahibi ülkeler, grup maçlarından 2'sini evinde oynar ancak sonraki turlarda da maçlarını evinde oynayacağı garanti edilmez.

    Kura çekiminde takımların, Avrupa sıralamasındaki konumu öncelik kabul edilse de ev sahibi şehirler arasındaki mesafe de hesaba katılacak.

    Finallere katılacak takımlar, ev sahibi şehirlerden birinde konaklama zorunluluğu olmaksızın istediği yeri kamp merkezi olarak seçebilecek.''

    Komite tarafından onaylanan teklif prosedürü ise şöyle:

    -28 Mart: Teklif için gerekli şartların sağlanması

    -Nisan: Teklif için gerekli şartların duyurulması ve teklif aşamasına geçiş

    -Eylül: Adaylar tarafından teklifle ilgili resmi onayın verilmesi

    -Nisan/Mayıs 2014: Teklif dosyalarının sunulması ve değerlendirme aşamasının başlangıcı

    -Eylül 2014: UEFA İcra Kurulu tarafından ev sahibi şehirlerin açıklanması

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ