Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eskişehir'de 2003'te Eskişehir Otomobil Sporları Kulübünün (ESOK) kurulmasıyla otomobil sporlarındaki faaliyetler hız kazandı. ESOK'un kurulduğu tarihten itibaren mahalli otomobil yarışları düzenlenen Eskişehir, 2010'dan bu yana Türkiye Ralli Şampiyonası'nın iki asfalt yol yarışmasından birine ev sahipliği yapıyor.

İki yıl önce de Balkan Ralli Şampiyonası'na ev sahipliği yapan kent, otomobil sporlarında yönetici ve sporcuları da bünyesinde barındırıyor. Eski Eskişehir milletvekili Demir Berberoğlu, 2012-2013 döneminde Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunun (TOSFED) başkanlığını yaptı. Gençler ralli şampiyonu Buğra Banaz da kentin yetiştirdiği önemli sporcular arasında yer alıyor.

AVRUPA RALLİ ŞAMPİYONASI'NA ADAY
ESOK Başkanı Nevzat Aslan, yaptığı açıklamada, Eskişehir'de 2010 yılından beri her sene Türkiye Ralli Şampiyonası'nın bir ayağını düzenlediklerini anımsatarak, bu yıl da ralliye 7. kez ev sahipliği yapacaklarını belirtti.

Türkiye Ralli Şampiyonası'nın 7 ayağından birisinin Eskişehir'de gerçekleştirilmesinin önemli olduğuna değinen Aslan, şöyle konuştu:

"Türkiye Ralli Şampiyonası'nın iki asfalt yarışından birisine ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Eskişehir'de iki yıl önce Balkan Ralli Şampiyonası'nı gerçekleştirdik. Ralli, ralli kros ve tırmanma yarışlarının yanında gençler için de slalom yarışmaları yapıyoruz. Spor ve dostluğu yaymak için hep birlikte en iyi organizasyonu yapmak istiyoruz. Avrupa Ralli Şampiyonası'nın bir ayağını Eskişehir'de yapmayı planlıyoruz. Bu yönde çalışmalara başladık. Yakın zamanda sonuçlandıracağız."

YABANCI PİLOTLAR, ESKİŞEHİR'DE YARIŞACAK
Nevzat Aslan, bu yıl 2-4 Eylül'de Eskişehir'de düzenlenecek Türkiye Ralli Şampiyonası ayağına 120 pilotun katılacağını ifade etti.

Yaklaşık bin kişilik bir ekibin, bir hafta boyunca Eskişehir'de bulunacağını anlatan Aslan, şunları söyledi:

"İyi bir etap düzenleyeceğiz. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonumuzun yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi de bize destek veriyor. Kentteki birçok otel, etap haftasında doluyor. Otelcilerimizin yanı sıra esnafımız da kazanç sağlıyor. Yarışma haftasında, kent önemli bir ekonomik katkı elde ediyor. Bulgaristan, Fransa ve Katar'dan pilotlar da Eskişehir'deki ralliye katılacak."

"ESKİŞEHİR, OTOMOBİL SPORLARINDA ADINI DUYURUYOR"
Nevzat Aslan, TBMM 20. Dönem Milletvekilli Demir Berberoğlu'nun 2012-2013 döneminde TOSFED Başkanlığı görevini yürüttüğünü anımsattı.

TOSFED'in mevcut başkanı Serkan Yazıcı'nın da otomobil sporları konusunda Eskişehir ile yakından ilgilendiğini vurgulayan Aslan, "TOSFED'in mevcut yönetim kurulu üyelerinden biri de Eskişehirli. Kentte iyi pilotlarımız da var. Son üç yılın Türkiye Gençler Şampiyonu Buğra Banaz, kentimiz adına yarışıyor. Eskişehir Gözetmen Kurulu, Türkiye'nin her yerindeki rallilerde başarıyla görev alıyor. Eskişehir, otomobil sporlarında adından söz ettiriyor. Otomobil sporları konusunda Eskişehir'in adını daha çok duyurmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.