Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam THY'nin en uzun uçuşu - İş-Yaşam Haberleri

    Tam 18 saatlik bir uçuş. Dile kolay.Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Buenos Airesseferi, havayolunun küresel tüm uçuş ağı içinde en uzun olanı. Doğal olarak yolculuğun başında biraz düşündürüyor. Ama ucundaLatin Amerika’nınParis’i var. Meselaİstanbul-Singapur-Sydneyuçuşumda bu kadar düşünmemiştim. ÇünküSingapur’da bağlantı uçuşu için mola vardı. Bu seyahatte ise tam 18 saat, inmeden aynı uçağın içinde, aynı koltukta olacak olmak ise bambaşka bir his. AncakBuenos Aires’e diğer havayollarının da yaptığı tüm uçuşlarBrezilyabağlantılı olarak, bu şekilde gerçekleşiyor. Yolcusu da alışkın. Yabancı olan bizleriz.

    REKLAM

    Evet yol uzun, ama gideceğiniz yere güzel duygularla ve hazırlıklı olarak odaklanırsanız bir çok mesele kendiliğinden ortadan kalkıyor.İstanbul’da soğuk havayı bırakıp, Güney yarım kürede yazı yaşayan güneşli, neşeliBuenos Airesiçin merakla yola koyulunca uzun uçuş kavramı da benim için ortadan kalkmıştı. Bir kaç gün önceden epeyce bir araştırma içine girince deArjantin’in sıcağını hissetmeye başlamıştım zaten. Seyahat günü sabah erkenden Atatürk Havalimanı’ndaydım. Uçağım sabah 10.25’te kalkacaktı, ama uçuşlara çok erken gitmeyen benim için erken sayılacak bir saatte 8 gibi alandaydım. Tahmin edileceği üzereTHY’ninCIP Lounge’ndakiTurkish DO&COikramlarının da hakkını vermek gerekiyor.

    Simit veTrabzontereyağı ile zenginleşen menü eşliğinde kahvaltımı yapıp, 18 saat sürecek yolculuğuma hazırlanıyorum. THY’nin en uzun uçuşu için hem sabırsızlanıyor, hem de 18 saat nasıl geçecek merakı içindeyim. Kitap, dergi, gazete hazır. Tablete de gerekli yüklemeler yapılmış. Ve kalkma vakti geliyor. Körükten uçağa doğru ilerlerken, sıcak bir iklime yapacağım yolculuğunAkdenizisimliTC-JJKkuyruk tescilliBoeing 777-300ERuçağıyla gerçekleşecek olması pozitif ilk adım.

    Uçuş ekibimizin tamamı Türk. KaptanNihat Ermiş, pilotlarAli Emre ÇalışkanveKamil Unubolkokpitte, sorumlu kabin amiriAyşegül Açıkgöz, business amiriDerya Sallıve ekonomi amiriSavaş Demirokile birlikte toplam 15 kabin personeli bizeBrezilya’ya kadar eşlik edecek. Uçağımız havalanıyor ve kısa süre içinde önce İstanbul, sonra Türkiye sınırlarından çıkıyoruz.

    REKLAM

    Uçuştan kısa süre sonraTHYkabin ekibi ikram servisine çıkıyor. Ama ben THY’nin business classta verdiğiDenonmarka gürültü kesen kulaklıkları takmış, amenity kit gözden geçirmiş, terlikler ayağa geçirmiş vaziyette bu uçuş sonrası daha az jet lag etkisi için doğru formülü düşünüyorum. Bu arada uyku setim geliyor, yatağımda hazır. Şimdi ne kadar yemeli, ne yemeli, ne içmeli, uçuşun hangi aşamasında uyumalı? Bunları düşünüyorum. Her halükarda az yemeli, bol su içmeli, arada bir koridorda hareket etmeli formül bu. AmaTurkish DO&CO’nun ikramları öyle söylemiyor.

    Öte yandanTHYkabin personeli için bu uzun uçuşun formülü, programı saat saat belli. Önce yiyecek, içek ikramı yapılıyor. Sonra güneşlikler kapanıyor. Kabin ışıkları karartılıyor ve uyku moduna geçiliyor. İnişten 2 saat önce yine bir ikram servisi daha olacak, fakat arada acıkana, susayana da zaten servis yapılıyor. Ayrıca business’ta açık de büfe var. Uzun uçuşta aç kalır mıyım endişesine mahal yok!

    İkramların havada yolcuyu ve personeli oyalayan, eğlendiren en iyi meşgale olduğunu söylemeliyim. Sadece tek başına ikram olarak değerlendirilmemeli. Uzun uçuşlarda ise bu tarz meşguliyetler hem yolcu hem de havayolu için önemli. THY gibi çok zengin içeriğe sahip olan kabin içi eğlence sistemi bile bazı yolcuları teskin etmeye az gelebilir. Ama yine de uzun süre hareketsiz kalınacağı dikkate alınarak havada ikramın abartılmaması lazım. Batı’ya uçuşlarda aradaki zaman farkı dikkate alınarak, uçakta belli bir süre uyunup ve bol su tüketilirsejet lagetkisinin asgariye ineceğini söyleyebilirim. Üstelik gidilecek yerine saat dilimine göre de uyumak daha kolaya olacaktır. Ancak biyolojik saat farkı sebebiyle vücut dengesinin sağlanması, yani jet lag etkisinin azaltılması için bol su çok önemli. Anlattıklarımı bu uçuşumda uyguladım, neredeyse hiç etkilenmedim diyebilirim. Ancak uçuş öncesinde gece geç yattım. Erken kalktım ve az uyudum.

    REKLAM

    Uçakta uyumak için biraz gayret etmek gerekiyor. Havada gazete, dergi ve kitap faslını tamamladım.Kudret Sabancı’nın yönetmeliğini yaptığı milli mücadele kahramanı, müteşebbis, mühendis ve efsane pilotVecihi Hürkuş’un hayatından kesitlerin yer aldığıHürkuşfilmini bir kez daha izledim. Ve uyumak için hazırlanmaya başladım. Ancak bizimle birlikte bir pilot ve kabin personeli nöbetçi bırakarak istirahate çekileceği için onlardan da uzun uçuşun hikayesini dinlemek istedim. Dinlenme mekanlarını ziyaret ettim.Boeing 777-300 ER’in en arkasında, galley alanın üzerinde, yolcu kabinin üstü, uçağın çatı katında onlar için ayrılmış 8 kişilik özel dinlenme bölümü var. Pilotların dinlenme bölümü ise uçağın en önünde kokpitin yanı başında yine üst katta bulunuyor.

    İlk Bacak Uçuş 13 Saat

    THY’ninBuenos Aires uçuşuBrezilya’nın en büyük şehriSao Paulobağlantılı olarak gerçekleşiyor. Yaklaşık 13 saat sürenSao Paulouçuşuyla birlikte kokpit ve kabin ekibinin görev süreside bitmiş oluyor. Bu uçuşta pilotlar uçakta dönüşümlü olarak dinlenirken, kabin personeline de 13 saatin net 3 saatlik kısmı istirahat zamanı olarak ayrılmış.

    UçağımızSao Paulo’ya teker koyduğunda, Brezilya yolcuları iniyor, onları mesaileri dolan THY’nin kokpit ve kabin personeli takip ediyor. Benim gibiArjantin’e devam edecek yolcular ise yaklaşık 1,5 saat uçakta bekliyor. Bu esnada temizlik ekibi uçağı elden geçiriyor ve yeni bir uçuş için hazırlarken, uçağıBuenos Aires’e götürüp, getirecek THY’nin yeni kokpit ve kabin personeli uçağa biniyor. AkabindeSao Paulo’dan 2,5 saatlik bir uçuşlaBuenos Aires’e gidecek yolcular da uçağa alınıyor. Kapılar kapanıyor.

    REKLAM

    THY ekipleri, bu hattaki çalışma düzenlemesine göreSao Paulo’da 48 saat dinleniyor. SonraSao Paulo-Buenos Aires-Sao Pauloseferi yapıp, tekrar Sao Paulo’da 24 saat daha dinlendikten sonraSao Paulo-İstanbuluçuşunda görev alıyorlar. EkiplerBuenos Aires’te dinlenme veya geceleme yapmıyor.

    İkiLatin Amerikaülkesi arasındaTHY’nin 5. hava trafik hakkı kapsamında yolcu taşıma izni olduğu içinSao Paolu-Buenos Airesarasında 2,5 saatlik uçuş için karşılıklı olarak bilet kesebiliyor. Ancak bu uçuşun en yorucu ve zor kısmınınSao Paulo’da 1,5 saat uçak içinde bekleyip, tekrar 2,5 saatlik uçuşlaBuenos Airesiçin yola koyulmak olduğunun altını çizeyim.

    İki Latin Arası Uçuş

    Ve uzun uçuşun ikinci ayağı başlıyor. Sao Paolu’danTHY’nin yeni ekibiyle birlikteBuenos Aires’e doğru havalanıyoruz. Akşam yemeği olarakBrezilya’da yüklenen ikramlardan sunuluyor. Tadıyoruz, ama ikram kalitesininTHY’ninTurkish DO&COimzalı ikramlarının yanına yaklaşması epeyce uzak bir ihtimal. Yaklaşık 2,5 saatlik bir uçuş sonrasıBuenos Aires’teki 3 meydanın en büyüğü olanEzezia Havalimanı’na veya diğer adıylaMinistro Pistarini’ye indiğimizde saatler akşam 22.35 gösteriyordu. Hava gece olmasına rağmen sıcaklık 25 derece seviyesindeydi. İstanbul’dan havanın 9 derece olduğu bir günün sabahı 10.25 gibi havalanan uçağımız, aynı günün gecesi 22.35’te görevini tamamlamıştı. THY’nin havalimanında marka etkisi ve kalite algısı oldukça yüksek. Bunu bir çok açıdan anlamak, hissetmek mümkün.THY Arjantin Müdürü Yahya Şensoy’un rehberliğiyle ilk geceden, havalimanından şehre giderken 45 dakikalık yolculuktaBuenos Aires’i keşfe başlıyoruz.

    REKLAM

    Cambio, cambio, cambio…

    Uzun uçtuk, ama güzel havalar anlamına gelenBuenos Airestüm yorgunluğumuzu almıştı. Genç nüfus İngilizce bilse dahi İspanyolca bilmeniz halinde seyahatin tadı değişiyor. Ülkede para birimi ise Arjantin Pesosu, ama havalimanındaki banka ofislerinden veya şehirdeki özel döviz bürolarından güvenle döviz bozdurabilirsiniz. Sadece piyasadan çok az bir farkla. Bu fark da güven için değer. Şehir merkezinde özellikle turistlerin bulunduğu işlek caddelerde‘Cambio, Cambio, Cambio…’diye bağıranlar da döviz bozuyor. Ama bunlara ne kadar güvenilir bilemiyorum. Çünkü sizi caddeden alıp, arka sokaklarda veya bina içlerinde bir başka yere götürüyorlar. Resmi kurdan biraz daha iyi rakamlara döviz bozmak için alınacak bir risk değil. Ayrıca kredi kartı da bir çok yerde geçiyor.

    Büyükbaş hayvan nüfusun 2 katı

    REKLAM

    Ülkenin nüfusu 43 milyon, büyükbaş hayvan sayısı ise bunun iki katına yakın. Yaklaşık 76 milyon. Arjantin’de evcil hayvan sahipliği de çok yaygın. Bu duruma özellikle şehrin her yerinde bulunan ve bakımlı, düzenli parklarda, bahçelerde şahit olmak mümkün. Ülkenin bir diğer ilginç özelliği ise bir psikoloğa beş yüz kişinin düşüyor olması. Bu konuda da dünya lideri.

    Recoleta mezarlığı

    Şehirdeki keşfe dünyada örneği olmayan ilginç bir yerle başladım. Galiba adet de böyle. BurasıBuenos Aires’in en çok turist ağırlayan mekanı diyebilirim. Recoleta mezarlığından bahsediyorum. Kapısında birazcık beklediğiniz an turistlerin otobüslerle akın akın geldiğini görmeniz mümkün. Mezarlığın girişinde tango müziğin en bilinen parçasıCarlos Gardel’in yorumladığıPor Una Cabezaparçası bir sokak müzisyeni tarafından çalınıyor. Hatta eksik olmuyor. Mezarlar adeta bir ev gibi yapılmış. Sahiplerinin konumuna göre lüks, bakımlı ve mimari özellikleri haiz. Birbiriyle yarışanlar, üzerlerinde ilginç tasarımda heykeller, sanatsal olarak çalışılmış mermer objeler dikkat çekiyor. Buenos Aires’in tarihinde iz bırakmış olan siyasetçiler, askeri kahramanlar, sanatçılar, zengin ve meşhur kişilerin kabirleri burada bulunuyor.

    REKLAM

    Eva Peron’a ziyaretçi akını

    Recoleta’da rehberlerin turist gruplarını yoğunlukla götürdüğü mezarArjantin’in efsaneviFirst Lady’si diktatörJuan Domingo PeroneşiEva Peron’a ait. Bulunması zor ve diğer mezarlara göre de ihtişamsız.Eva Peron, 1944 yılında darbe sonucu tutuklanan eşinin serbest kalmasında büyük rol oynamış, 1947’de kadınların oy verme hakkını elde etmesini sağlamış, fakir ve yoksul halkın ihtiyaçlarını karşılamış ve destek olmuş bir isim.

    Plaza De Mayo

    Buenos Aires’in kalbinin attığı meydan;Plaza De Mayo. Başkanlık sarayıCasa Rosada(Arjantin Devlet Başkanı Ofisi) burada. Dolayısıyla ülkenin en önemli meydanı ve merkezi.Arjantinhalkı da protestolarını burada yapıyor.Cabildo de Buenos Aires(tarihi belediye binası),Cathedral Metropolitanagibi önemli yapılarda bu bölgede bulunuyor. Dünyanın en geniş caddesi“9 de Julio”(9 Temmuz Bulvarı) da yürüme mesafesinde. 20 şeridi olan cadde 24 saat yoğun bir şekilde akıyor. Bu caddenin simgesi ise Obelisco (Dikili taş).Önünde ise B.U yaniBuenos Aires’in baş harflerinin yazıldığı 5-6 metrelik bir çim alan mevcut.Buenos Aires’te her yerde, sokaklarda, caddelerde, restoranlarda tango yapanları görmeniz mümkün. Tangonun doğduğu şehir olan Buenos Aires bu özelliğini turistik alanlara da yansıtmayı başarmış.

    REKLAM

    La Boca ve Boca Juniors

    La Bocabölgesi, şehrin en tarihi ve en renkli yerlerinin başında geliyor.La Boca,İspanyolcaağız anlamına geliyor.Matanza-Riachuelonehrinin ağzında oluşmuş bir doğal liman ve Arjantine’e göçmenlerin geldiği ilk nokta olarak biliniyor. Bu semt rengarenk evleri ve en önemlisi Arjantin’in önde gelen futbol kulüplerindenBoca Juniors’a ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Dünyaca ünlü stadıLa Bombonerada mahallenin ününe ün katmış. Dünya futboluna damga vurmuşDiego Armando Maradonaisimler burada yetişmiş.Süperclasicoyani dünyanın en büyük derbisi River Plate ve Boca Juniors arasında oynanıyor.

    River Plate ve Nunez

    Söylentilere göre 1938 yılında, iki rakip takımdan birininBoca’yı terk etmesi gündeme gelir. Kimin terk edeceği ise aralarında yapılan maçla belirlenir.River Platekaybeder veLa Bombenera’yı terk eder. Ama şu an bulunduğu yer bir üst sınıf mahalleNunez. Ancak şu an kiArjantin Cumhurbaşkanı Mauricio MacribirBoca Juniorstaraftarı ve uzun süre bu kulübün başkanlığını yapmış bir isim. River Plate’in de stadını ve en son aldıkları Libertodores kupasını da gördüm. Özellikle müzeleri, kırmızı renkteki zaman tüneli harika.

    REKLAM

    Tigre’den Buenos Aires’e

    Tigre, Buenos Aires merkezine 1 saatlik mesafede çok güzel bir şehir. Yemyeşil ağaçlı yol güzergahı da ayrı güzel. Arjantinli zenginlerin oturduğu uydu şehirlerin önünden geçerek gidiliyor. Tigre aynı zamanda nehriyle ünlü. Nehrin çevresinde oteller ve villalar bulunuyor. Nehir turlarıyla popüler. Bir tarafta nehrin çevresinde oturanların ulaşımı için olan tek katlı tekneler diğer tarafta turistlik ve gezi amaçlı kullanılan iki katlı tekneler bulunuyor. Deniz ve sanat müzesi de var. Üstelik müze binalarının kendileri de görülmesi gereken tarihi değerde ve güzellikte.

    16 Saatlik Dönüş Yolu

    UçağımızBuenos Aires’ten gece 12’05’deSao Pauloiçin havalanıyor. Ancak bu iki şehir arasındaki 2,5 saatlik bir uçuş, toplam 16 saat sürecek seyahatin başlangıcı sayılmıyor. Uçuş gece yarısı, tam uyku saatinde gerçekleşiyor. Yolcuda uyku, personelde ise yorgunluk emareleri beliriyor. Bu kısa uçuşta kabin ekibi yastık veya uyku seti vermiyor.Sao Paulo’ya kadar olan uçuşta yarı uykulu, yarı ayık geçiyor. Ama uzun uçuş dair tüm etkileşimlerBrezilya’dan sabaha saatlerindeİstanbul’a doğru kalkan uçakta başlıyor.Buenos Aires’te gece 12 sularında başlayan seyahat, aynı gün gece 22.30 civarında İstanbul’da bitiyor. Bir filmde sahne değişmesi gibi. Yazdan kışa geçmiş pardon uçmuş oluyorsunuz.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ