Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Salgın sürecinde havayolları ve havalimanlarını kullanmak, yeni uygulamalar ve hayatımıza giren yine normaller sebebiyle biraz daha zorlaştı. Kovid-19 ile birlikte yapılan yeni düzenlemeler, dünyanın dört bir yanında uygulanan kısıtlamalar nedeniyle artan endişeler uçuş alışkanlıklarını unutturdu. Özellikle havacılık kültürü gelişmemiş bölge ve ülkelerdeki yolcular bu dönemde birçok yanlışın parçası haline geliyorlar. Küresel ölçekte ise bu durum uçuş operasyonlarına tecrübesiz yolcuların hataları olarak yansıyor. Sektörün iş akışında sorunlara sebep oluyor.

Yolcuların salgın öncesinde zorlandıkları havalimanı ve havayolu kurallarına salgın sonrası ayak uydurmaları zaman alacak gibi gözüküyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarının haricinde birçok yenilik hayatımıza girdi. Temassız işlemler çok yaygınlaştı. Pasaport işlemlerinde yüz tanıma sistemleri, alışverişlerde QR kodlu işlemler gibi dijitalleşme dönemine normalleşmede seyahat edenleri belli bir süre zorlayacak.

Havacılık sektörü Kovid-19’dan kurtulup eski günlerine dönse dahi yolcular yeni kurallara ayak uydurması kolay olmayacak. Halihazırda seyahat edenlerin havalimanı ve uçaklarda yaptığı epeyce hat söz konusu. Kovid-19 sürecinde en fazla yapılan hataları derledim.

Kontrol listesi yapmadan yola çıkmak

Seyahate başlamadan önce kontrol listesi (checklist) yapmak yolcular için kolay gözükür, ancak bu alışkanlığı edinmek zordur. Çünkü Kovid-19 döneminde ise kontrol listesi yapmak adeta zorunluluk gibi oldu. Zira seyahat edilen ülkelere göre şartlar değişiyor. Hatta yolculuk esnasında bile uygulamalarda değişiklik gündeme gelebiliyor. Dolayısıyla seyahat alışkanlıkları değiştiği için kontrol listesi yaparak uçmak bir zorunluluk haline geldi. Nereye, hangi havayoluyla, ne kadar süreyle gidildiği bilgisi bir anlam ifade etmiyor. Kısıtlamalar, yeni uygulamalar, bir sorun yaşandığında ne yapılacağı gibi detaylar için de hazırlanmak gerekiyor. Checklistlere her zaman yeni eklemeler yapmak gerekebiliyor. Hastalanmadan veya virüs kapmadan sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde nasıl seyahat ederim sorusu seyahat noktasına göre ilave tedbirler gerektiriyor. Mutlaka checklist olsun, ama sürekli yenilemeniz gerektiği de aklınızda olsun.

Kimlik, maske, dezenfektan unutmak

Normal zamanlarda sık rastlanan pasaport/kimlik unutma hadisesi Kovid-19 ile birlikte arttı. Üzerine birde maske gibi zorunlu malzemeler birlikte kişisel hijyen ürünlerinin unutulması eklendi. Unutmalar yüzünden yarı yolda geri dönenler havalimanında bu yüzünden sorun yaşayanların seyahatleri de problemli hale gelmeye, endişeleri artmaya başladı. Ayrıca hafif belirtiler, ateşlenme gibi durumlarda yolcuların havalimanına alınmaması da ilave tedbirler almayı zorunlu hale getirdi. Evden çıkmadan önce sadece pasaport, kimlik kontrolü yetmiyor, ateşinizi de bakmanız gerekiyor. Bu sebeple Kovid-19 belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız PCR testi istemeyen ülkelere seyahate çıkmadan önce mutlaka test yaptırın. Test istemeyen ülkelere tedbirsiz yolculuk yapıp sıkıntı yaşayanların da çok olduğunu unutmayın.

Fiberglass bariyerini aşmak

Özellikle havalimanlarında yolcular ve çalışanların sosyal mesafeyi koruması için birçok önlemler alındı. Ama yolcular salgın sürecinde en az bir kere de olsa görevlilere seslerini duyurabilmek için fiberglass korunakları aşmak durumunda kaldı, kalıyor. Yolcular, eski alışkanlıkları sebebiyle havalimanında yaşadıkları en basit problemi bile zaman kaybetmeme adına bir görevliye sorma ihtiyacı duyuyor. Durmaları gerekenler yerlerde durmayıp fiberglass korumaların yan tarafından görevlilerle direkt, sosyal mesafe olmadan iletişim kurma yoluna giriyorlar. Tüm uyarılara rağmen fiberglass korumalar havayolu yolcusu için sıkıntılı anlarda engel teşkil etmiyor. Bu yüzden yaşanan tartışmalar olduğunu, sorunların daha da büyüdüğünü unutmayın.

Zaman kontrolsüzlüğüyle uçak kaçırmak

Havalimanlarında salgın nedeniyle artan önlemler, uçuş öncesi yerde zamanın uzamasına neden oluyor. Havalimanı ve ülkelere göre değişen kurallar zamanı iyi ayarlamayan yolculara tatsız sürprizler yapabiliyor. Sosyal mesafe önlemleri, kontrol noktalarındaki yolcu işlemlerinde hijyen kuralları ve çalışanların endişeli titiz davranmaları süreleri uzatıyor. Kovid-19 salgın sürecini unutup normal zamanın yolcusu gibi hareket eden yolcular yeni kurallar sebebiyle çok sık uçak kaçırıyor. Özellikle bu dönemde havalimanına geç gelen çoğu yolcunun uçağını kaçırdığı, görevlilerin de bu tarz sorunlara eskisi gibi yardımcı olmadığını hatırlatmış olayım.

Uçak içi kurallarda ihmal

Uçak içi kurallar Kovid-19 ile önemli oranda değişti, ama yolcular uçağa bindikten sonra yeni kurallardan en az birini ihmal ediyor. Bu durum uçağa binişte dağıtılan hijyen setlerini almamakla başlıyor. Sonrasında kabin ekiplerinden istenilen maske ve dezenfektan süreciyle zincirleme bir hata olarak devam ediyor. Ayrıca ikram esnasında da hatalar yapılıyor. Sırasını beklemeden veya yandaki yolcuyu dikkate almadan tüketilen ikramlar büyük sorun. Aynı anda ikram alınmaması için kabin memurlarının uyarılarını dinlemeyen yolcu hataları da dikkat çekiyor. Kabin ekiplerine sormadan lavabo/tuvalet önünde sıra oluşturmak da bir başka hata. Ayrıca uçaktan kademeli olarak iniş kuralına uymayarak acele edenlerin zincirleme yanlış yaptıklarını hatırlatmış olayım. Bu durumun hem kabin memurlarını hem de diğer yolcuları zorda bıraktığını, size de zaman kazandırmadığını unutmayın.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00