Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Zihin jimnastiği zamanı: İçinizdeki dedektifi harekete geçirecek 5 bilmece
    1

    Bilmece çözmek, kelime oyunlarına dayalı bir zeka egzersizidir ve genellikle eğlenceli bir öğrenme deneyimi sunar. Genellikle cevaplar ayrıntılarda gizlidir ve parçaları bir araya getirdiğinizde ortaya çıkar. İşte sizin için, içinizdeki dedektifi uyandıracak 5 farklı bilmece...

    2

    1. YEMEK PARTİSİ

    Ben ve Grace bir parti veriyor. İkisi de aynı anda yemek hazırlıyor: Grace ızgarada, Ben ise mutfakta. Ancak ortada şüpheli bir şey var.

    Soru: Hangisi yanlış bir şey yapıyor?

    3

    Cevap:

    Ben'in(soldaki) ocağı kapalı.

    4

    2. HANGİSİ ANNE?

    İki kadın bir odada karşılıklı oturuyor, çocuk da yerde oynuyor.

    Soru: Sizce bu kadınlardan hangisi çocuğun gerçek annesidir?

    5

    Cevap:

    Solda oturan kadın, çocuğun annesidir. Duruşu hafif öne eğik ve bacaklarını çocuğa doğru konumlandırdığı görülüyor. Bu duruş, çocuğuna bakan bir annenin tipik koruyucu duruşunu sergiliyor. Ayrıca, küçük çocuklar aktivitelere katılırken annelerine doğru dönerek oynar.

    6

    3. ANTARKTİKA'YA GEZİ

    Tim, Antarktika'yı keşfetmek için işten izin istedi ve patronu da günlük fotoğraf atması şartıyla kabul etti. Tim her gün fotoğraf gönderiyordu ama geri döndüğünde kovuldu.

    Soru: Patronu bu fotoğraflardan Tim'in aslında Antarktika'da olmadığını nasıl anladı?

    7

    Cevap:

    Tim resimlere photoshop yaptı ama palmiye ağacının yapraklarını silmeyi unuttu.

    8

    4. YILBAŞI GİZEMİ

    Yılbaşında çalışan dedektif ihbar üzerine bir eve gider. İhbara göre ev sahibi, komşusunun yaptığı parti sırasında evine zorla girip değerli eşyalarını çalar.

    Ev sahibi bu suçlamayı reddederek “Bu doğru değil. Yılbaşını kutlamak için arkadaşlarımızın evindeydik. Kendi ağacımızı süslemeye bile pek vaktimiz olmadı.” der. Bunun üzerine dedektif ''komşunuzun doğru söylemediğinin farkındayım'' der.

    Soru: Dedektif nereden anladı?

    9

    Cevap:

    Ağacın ışıklarının fişi çekilmiş ve tek bir ampul eksik, bu da onları işlevsiz hale getirir. Dedektif bu noktada ev sahibinin doğru konuştuğunu fark eder. Ayrıca ağacın aceleyle süslenmesi, sahibinin daha önce ışıkların çalışıp çalışmadığını kontrol etmediğini gösteriyor.

    10

    5. YATIYA KALMA

    Kim'in yatıya kalma partisinde 5 çocuk vardı. Kim'in annesi odadan bir ses geldiğini duydu ama yanlarına gitmedi. Sadece 10 dakika sonra aynı ses tekrarlandı ve Kim'in annesi odaya girer girmez pencerenin açık olduğunu gördü. Bütün çocuklar yataklarındaydı ama birisi odadan çıkıp geri dönmüş olmalıydı.

    Soru: Hangi çocuk ayağa kalktı?

    11

    Cevap:

    En soldaki kızın ayağında ayakkabıları var, bu da onun dışarı çıktığını ve daha sonra içeriye döndüğünü gösteriyor.

    Kaynak: Bright Side

    Haberi Hazırlayan: Ece Çınar

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ