Sağlık Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı “Herkese check-up” projesinin ayrıntıları netleşti. Aile hekimleri tarafından yürütülecek sistem, 2018’de başlayacak. Sağlıklı yaşam merkezlerine küçük çaplı bir laboratuvar kurulacak. Merkezlerde, radyoloji hizmetlerinin de verilebileceği cihazlar yer alacak.

Bakanlık, ilk etapta 1000 sağlıklı yaşam merkezi yapacak. Şu an illerde merkezlerin inşa edileceği arsa çalışmalarını sürdüren bakanlık, her 50 bin nüfusa bir merkez inşa edecek. Bakanlık, merkezleri mahallelerin en bilinir ve ulaşımı kolay alanlarına inşa edecek.

Gelecek yıl 400 sağlıklı yaşam merkezinin ihalesi gerçekleştirilecek. Merkezlerin tamamı 2018 yılında açılacak. Aile hekimleri, bu merkezlerde görev yapacak.

Şu an 22 bin olan aile hekimi sayısı gelecek yıl 8 bin atamayla 30 bine çıkarılacak. Böylece 2 bin 500 nüfusa bir aile hekimi düşecek. Diyetisyen ve psikologların da görev yapacağı merkezlerde kronik hastalıklar, vatandaşların vücut kitle endeksleri ve fizik tedavi-egzersiz gibi hizmetler ay ay takip edilecek.

Lütfi ERDOĞAN/GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kusmuğu boğazını tıkayan Eymen Çetintaş "spastik" oldu iddiası!
Oruç tutarken baş ağrısından korunmanın yolları!
İngiliz turist Rosa Spencer Babadağ'dan uçtu!
Sivas'ta yaşayan Hüseyin Aycan'ın aort damarı yırtıldı, vücudundaki kan karnına doldu!
Şırnak'ta Süleyman Aksın'ın bacağından 1 kilogramlık tümör çıkarıldı!
Oruç tutarken nelere dikkat edilmeli?