Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, terörle mücadeleyi görüşmek üzere Belçika'ya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Brüksel'deki saldırıları üstlenen terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadelede kararlılık mesajı vererek, "Sayısız ulusu temsil eden bizlerin, burada, Paris, Ankara, Tunus, San Bernardino veya başka yerde saldırıları teşvik eden veya yapanlara bir mesajı var: Gözümüz korkmayacak, yılmayacağız. Daha büyük kararlılık ve dirençle geri geleceğiz. Nihilist inancınızı ve ödlek yüzünüzü yer yüzünden silene kadar dinlenmeyeceğiz." dedi.

Kerry, terör saldırılarıyla sarsılan Belçika'ya gerçekleştirdiği ziyarette Başbakan Charles Michel ile bir araya geldi. Görüşme sonunda düzenlenen basın toplantısında Kerry, ABD'nin bu trajedi karşısında güçlü bir şekilde Belçika ve diğer Avrupa uluslarının yanında olduğunu, saldırıların sorumluluğunu üstelenen DAEŞ terörüne karşı mücadelede merhamet gösterilmeyeceğini kaydetti.

DAEŞ'in saldırıların sorumluğunu üstlendiğini hatırlatan Kerry, "Yeryüzünde DAEŞ teröristlerini destekleyen tek bir hükümet dahi yok. Belçika dahil 66 ulustan oluşan koalisyon onlara karşı duruyor. DAEŞ'in Suriye'deki kendi bölgesi dışında saldırılar gerçekleştirmesinin sebebi, halifelik fantezisinin gözlerinin önünde çöküyor olması. Kontrol altında tuttuğu bölge küçülüyor, savaşçıları kaçıyor. Daha önce söylediğimiz gibi, DAEŞ'i yok etmek bir gecede olmayacak. Bu, bir süre gerektirecek" diye konuştu.

AA