Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya "Askeri yöntemle çözüm yok"

    Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ sorununun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

    Ermenistan'ın başkenti Erivan'da resmi temaslarda bulunan Sergey Lavrov, mevkidaşı Edvard Nalbadyan ile görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, öncelik olarak tarafların ateşkes anlaşmasına uyması gerektiğini vurguladı. Sorunun çözümünde Rusya'nın elinden geleni yapacağını ifade eden Sergey Lavrov, "Temas hattında yaşananlar, sorunun ancak diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini gösteriyor. Bu sorunun askeri yöntemlerle çözümü yoktur. Mevcut aşamada 1994 ve 1995 yılanda imzalanan ateşkes anlaşmalarına uyulmasını öncelik olarak görüyoruz. Bu belgeler süresizdir ve herkes tarafından saygıyla karşılanmalıdır." dedi.

    Bir Ermeni gazetecinin, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında 1-5 Nisan tarihlerinde yaşanan çatışmalarda Türkiye'nin Azerbaycan'ı desteklediği yönündeki soruya cevap veren Lavrov, "Türkiye hükümetinin bu adımı doğru değil. Çünkü bu, barışa değil, savaşa çağrıdır. Bu, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının çabasına da terstir. " iddiasında bulundu.

    Lavrov'un iki gün sürecek Erivan temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

    CİHAN

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ