Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Yeni bir "büyükşehir" mi geliyor? Belediye binasına asılan tabela kentte heyecan yarattı
    1

    Batman’da Bahçelievler Mahallesi 1620'nci Sokak’ta yeni yapılan ve yakında açılışı yapılacak olan 6 katlı Batman Belediyesi hizmet binasına "Batman Büyükşehir Belediyesi" tabelası asıldı.

    2

    Büyükşehir statüsünde olmayan kentin yeni açılacak belediye binasına böyle bir tabela asılması sosyal medyada Batmanlılar tarafından "Büyükşehir olduk" paylaşımlarına neden oldu.

    3

    Sosyal medyada gündem olan tabelanın "büyükşehir" yazılı olan kısmı daha sonra belediye ekipleri tarafından perdeyle kapatıldı.

    4

    Bu kez de sosyal medyada 21 Mart'ta kenti ziyaret etmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Batman için müjde vereceği yorumları yapıldı.

    5

    "MOTİVASYON AMAÇLI"

    Batman Belediyesi'nin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

    "Ortaya koyduğumuz Büyükşehir vizyonu çerçevesinde iki gözümüz Batman’ın gelecek 50 yılını planlama ve inşa etme sürecini ifade eden ‘Batman, Türkiye’ye model olacak ve Büyükşehir’e giden yolun taşlarını tek tek döşüyoruz’ konseptine uygun olarak hayata geçirilmekte olan her projede olduğu gibi hizmet binalarında da aynı bakış açısına sahibiz. Ortaya konulan hedef çerçevesinde önümüzdeki dönemde Batman’ımızın kavuşacağına inandığımız Büyükşehir statüsüne vurgu yapmak ve geleceğe bir miras bırakmak adına asılan yeni tabela somut bir hedefi ortaya koyma, tüm paydaşların ve kamuoyunun müspet dikkatini çekme ve motivasyon artırma amacı taşımaktadır. Bu çerçevede yeni hizmet binamıza ‘Batman Büyükşehir Belediyesi’ tabelası asılmış ve Büyükşehir kelimesinin üzerine önceden perde imalatı yapılmıştır. Yakın zamanda binayı hizmete açtığımız zaman ‘Büyükşehir’ kelimesinin üzerinde perde indirilmiş halde ‘Batman Belediyesi’ biçiminde görülecek; Batman’ımız Büyükşehir statüsü kazandığı zaman ise ‘Büyükşehir’ kelimesinin üzerindeki perde kaldırılacak ve tabela Batman’ımızın hak ettiği Batman Büyükşehir Belediyesi haline dönüşecektir. Batman’ı Büyükşehir’e hazırlıyoruz. Büyükşehir’e giden yolun taşlarını teker teker döşüyoruz. Batman, Büyükşehir olacak" denildi.

    6

    "NÜFUS 750 BİNİ GEÇERSE TBMM'NİN KANUN ÇIKARMASI YETERLİ"

    Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses ise büyükşehir olmak için 750 bin nüfusun geçilmesi gerektiğini ifade ederek, "750 bini geçtiğinde TBMM’nin kanun çıkarması yeterlidir. Büyükşehir olursa Batman Büyükşehir Belediyesi dışında merkez ilçemizde yeni bir isimle yeni bir belediye kurulacak; belde belediyeleri olan Kayapınar, Balpınar, Bekirhan, Yücebağ ve İkiköprü belediyeleri tüzel kişilikleri kaldırılarak mahalle olacak. Köy tüzel kişilikleri kaldırılarak köyler mahalle olacağından Batman İl Özel İdaresi’nin tüzel kişiliği kaldırılacaktır. Mahalleye dönüşecek köylere hizmet Batman büyükşehir belediyesi tarafından götürülecek. Batman’ın büyükşehir olmasının avantaj ve dezavantajlarını tarttığımızda avantajlarının daha fazla olduğu ortaya çıkmaktadır" dedi. Bu arada, 2023 yılı verilerine göre Batman'ın nüfusu 647 bin 205 idi.

    7

    "BİZDE DE HALKTA DA HEYECAN YARATTI"

    Batman'da yerel bir gazetenin sahibi ise, "Batman Belediyesinin hizmet binasına Büyükşehir Belediyesi yazısının yazılması bizde de, halkta da bir heyecan yarattı. ‘Acaba’ dedirtti. 21 Mart'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan gelecek. Bir miting düzenleyecek. Acaba müjdeyi o mu verecek? Bekleyeceğiz, göreceğiz" diye konuştu. Tabelayı görünce şaşırdığını ifade eden esnaf Veysi Akyüz de, Batman’ın büyükşehir olmasını istemediğini belirterek, "Çünkü büyükşehirlerde gördüğümüz gibi her şeyin pahalı olacağını düşünüyoruz. Büyükşehir yazısı saklanmış bir şekilde. Ne zaman açılacağını bilmiyoruz. Bakıp, göreceğiz artık" diye konuştu.

    8

    Öte yandan 2023 yılı verilerine göre, Batman'ın nüfusu 647 bin 205 olarak açıklanmıştı. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı yasayla, büyükşehir belediye sınırları için yeni kıstaslar getirilmişti. Buna göre, büyükşehir için nüfusun 750 bin olması gerekiyor.

    9
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ