Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Avusturya'da 6 aday cumhurbaşkanlığı için yarışıyor

    Avusturya'da seçmenler, yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına gitti.

    Seçmenler sabah saatlerinden itibaren seçim bölgelerinde kurulan sandıklara giderek oylarını kullanmaya başladı.

    Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) adayı Rudolf Hundstorfer, 6. Bölge'de eşiyle birlikte oyunu verdi. Hundstorfer, gazetecilere yaptığı açıklamada, her seçimin sürpriz sonuçları olduğunu belirterek, kendisi için iyi bir sonuç umut ettiğini söyledi.

    Kayıtlı 6 milyon 384 bin 331 seçmenin bulunduğu ülkede, cumhurbaşkanlığı koltuğu için 6 aday yarışıyor. Hundstorfer ile birlikte Avusturya Halk Partisi'nden (ÖVP) Andreas Khol, muhalefetteki aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi'nden (FPÖ) Norbert Hofer ve Yeşiller Partisi'nden (Grünen) Alexander Van der Bellen aday oldu. İş adamı Richard Lugner ile eski Yargıtay Başkanı Irmgard Griss da seçimlere bağımsız aday olarak girdi.

    Son kamuoyu araştırmalarına göre Van der Bellen yüzde 26, Hofer yüzde 24, Griss yüzde 20, Hundstorfer yüzde 16, Khol yüzde 11 ve Lugner yüzde 3 oy alıyor. Bu nedenle, seçimlerin birinci turunda hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde oy alamayacağı tahmin ediliyor. Birinci turda cumhurbaşkanı seçilememesi halinde ikinci tur seçimler 22 Mayıs'ta yapılacak.

    Araştırmalara göre birinci turun Van der Bellen, Hofer ve Hundstorfer arasında geçmesi bekleniyor.

    Sandıklar TSİ 19.00'da kapanacak ve oylar sayılmaya başlayacak.

    İkinci kez cumhurbaşkanı seçildiği için yeniden aday olamayan mevcut Cumhurbaşkanı Heinz Fisher, 25 Nisan 2010'da yapılan seçimde yüzde 79 oy almıştı.

    Sembolik görevleri bulunan Cumhurbaşkanı, tarihi Hofburg Sarayı'nda ikamet edecek ve aylık 24 bin avro maaş alacak.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ