Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu "DEAŞ, Musul dışından savaşçı getiriyor"

    ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, DEAŞ'ın Musul'da her geçen gün mevzi kaybettiğini belirterek "DEAŞ, kentteki gücünü koruyabilmek için Musul dışından savaşçı getirmeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

    Sözcü Yüzbaşı Davis, Pentagon'da düzenlediği günlük basın brifinginde, Musul operasyonundaki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

    "DEAŞ, kentteki gücünü koruyabilmek için Musul dışından savaşçı getirmeye devam ediyor." diyen Davis, normalde silahlı olmayan bu kişilerin DEAŞ tarafından silahlandırıldığını ve belli görevler altında savaşa katıldıklarını söyledi.

    DEAŞ'ın Kerkük civarındaki saldırılarını ise bir tür "oyalama" ve "hedef şaşırtma" taktiği olarak nitelendiren Davis, "DEAŞ, bu yolla Musul operasyonunda yer alan güçlerin dikkatini dağıtmak istiyor." dedi.

    RUTBA GERİ ALINDI, SİNCAR'DA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

    Davis ayrıca hafta sonu Anbar kentinin Rutba ilçesinin geri alındığını ancak Sincar bölgesindeki çatışmaların sürdüğünü aktardı.

    Musul'un doğusundaki Bartella kasabasındaki bazı çatışmaların devam ettiğini kaydeden Davis, kasabanın kısa süre içinde terör örgütü militanlarından temizleneceğini belirtti.

    Davis, Musul'un kuzeydoğusundaki Başika kasabasının da Peşmerge güçleri tarafından ele geçirildiğini ve burasının tamamen temizlenmesine yönelik operasyonların devam ettiğini bildirdi.

    Tel Keyf kasabasının da geri alınması için hazırlıkların son aşamaya geldiğini ve bölgenin izole edildiğini ifade eden Sözcü Davis, kısa zaman içinde burada da operasyonun başlayacağı bilgisini verdi.

    MUSUL'DAN GÖÇ EDENLERİN SAYISI

    Musul operasyonunun başlamasından bu yana kaç kişinin kenti terk ettiğine ilişkin sayı vermekten kaçınan sözcü, operasyonda geri alınan bazı bölgelere ailelerin geri döndüğünü gördüklerini söyledi.

    Pentagon kaynakları, 5 bin 500 ila 6 bin civarında kişinin operasyonun başlangıcından itibaren Musul'u terk ettiğini, bin 500 civarında kişinin ise kente geri döndüğünü ifade ediyor.

    Öte yandan Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamayla DEAŞ'a karşı operasyonların başladığı günden beri Musul'un çevresinde kurtarılan bölgelerden 3 bin 802 kişinin göç ettiğini açıkladı.

    DEAŞ üyelerinin kenti terk eden göçmenler arasına karışarak kentten kaçıyor olabilecekleri ihtimalinin sorulması üzerine Yüzbaşı Davis, "Bu mümkündür; ancak Musul'dan ayrılan göçmen sivillerin güvenlik kontrollerinin yapılması Irak hükümetinin sorumluluğundadır." diye konuştu.

    DEAŞ'IN YAKTIĞI SÜLFÜR STOKLARI

    Davis, Musul yakınlarındaki sülfür stoklarının DEAŞ militanları tarafından koalisyon unsurlarına zarar vermesi amacıyla yakıldığı iddiasının sorulması üzerine, konuyu araştırdıklarını, bölgeden aldıkları örnekleri incelediklerini ve araştırma sonucunda kesin bulguları kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

    Davis, ortaya çıkan zehirli gazın, tesislere yakın olan Kayyara Hava Üssü'ndeki koalisyon askerlerine kayda değer bir zarar vermediğini, bölgedeki koalisyon askerlerinin bu tür kimyasal tehlikelere karşı gerekli askeri tedbirleri aldığını ifade etti.

    Amerikan medyasına yansıyan haberlerde Musul'un güneyindeki sülfür işleme tesisindeki tonlarca sülfür stokunun DEAŞ militanları tarafından yakıldığı iddia edilmişti. Nefes almayı zorlaştırdığı belirtilen dumanın bölgedeki asker veya sivillere zarar verip vermediğine ilişkin henüz yeterli bilginin olmadığı kaydedilmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ